Prisposobenie yagi antén na kruhovú polarizáciu

Domov Diskusné Fóra CQ HAM fórum Veľmi krátke vlny Prisposobenie yagi antén na kruhovú polarizáciu

  • This topic is empty.
Zobrazuje sa 15 príspevkov - 1 až 15 (z celkového počtu 31 )
  • Autor
    Príspevky
  • #11335 Odpovedať
    Anonymný
    Návštevník

    Ahojte,
    chystame sa na Zilinskej univerzite vybudovat system na automaticke trackovanie amaterskych druzic, ktore bude mozno pocuvat pomocou sluzb websdr.

    Ja mam na starosti zostrojenie anten pre prijem. Niesom si vsak isty ako sprave poriesit prisposobenie. Yagi antény su spravene ako cross-yagi, vzdialenost medzi horizontalnym a vertikalnym ziaricom je lambda/4, anteny maju impedanciu 28ohm, robene su podla tohto navodu
    http://www.mydarc.de/dk7zb/2m-short/5-ele_28-150.htm

    Teda prisposobenie na 50ohm som chcel spravit pomocou vodica lambda/4, pretoze ten by mal impedanciu na konci vedenia: Zout = Zkoax^2 / Zin, teda
    Zout = 50^2 / 28 = pribl. 90ohm. Teda po spojeni anten paralelne na tomto mieste by bola impedancia okolo 45ohm.

    Mohlo by to takto fungovat, ci treba prisposobenie poriesit nejako inak?
    Dakujem za akukolvek pomoc.

    #13811 Odpovedať
    om5na
    Člen

    Skús sa pozrieť na túto stránku:

    http://www.qsl.net/sv1bsx/antenna-pol/polarization.html

    #13812 Odpovedať
    Anonymný
    Návštevník

    Ano tu stranku mam precitanu, podla tych vzorcov by to aj malo sediet. Len neviem na 100% ci to tak moze byt, tak sa chcem uistit.

    #13813 Odpovedať
    om5na
    Člen

    @zawin wrote:

    Ano tu stranku mam precitanu, podla tych vzorcov by to aj malo sediet. Len neviem na 100% ci to tak moze byt, tak sa chcem uistit.

    Určite to tak môže byť. Veď koniec koncov si pozri aj túto verejne prístupnú bakalársku prácu z VUT Brno

    http://www.vutbr.cz/www_base/zav_prace_soubor_verejne.php?file_id=18757

    prípadne si pozri stránku DK7ZB

    http://www.qsl.net/d/dk7zb/dk7zb-match.htm

    #13814 Odpovedať

    Zaujímavý a náročný projekt… cez satelity pracujem často a bude fajn mať „za rohom“ ďalší RX.

    Výpočet je správny. Zanedbáva to síce symetrizáciu, ale pridávaním rôznych členov do antény by mohlo uškodiť aj viac. Dať po tri nacvakávacie ferity za žiarič by ale uškodiť určite nemohlo.

    Navrhoval by som aj zaradenie bleskoistky pred vstupom do budovy. Ak predpokladám nepretržite pripojené anténu, neriskoval by som jej vynechanie.

    Šumové číslo LT5517 (cez 12dB na 800MHz) je však veľmi zlé a na 2m nebude tiež excelentné. Veľmi vhodné by bolo použiť predzosilňovač buď ku anténe alebo v núdzi aspoň pred SDR.

    Môj setup:
    5el.DK7ZB 50ohm vertikálne — 20m RF7 koax — ATF-53189 preamp — HM konvertor 2m/10m — President Lincoln — SDR Ensemble 10,7MHz — GSDR alebo PowerSDR

    Anténa je natáčaná v AZ/EL — AR-300XL a sat.aktuátor — Easy-rotor-control DF9GR — PstRotator — Gpredict

    S týmto setupom nie je ťažké čítať signály ktoréhokoľvek satelitu pričom v praktickej prevádzke 100% čítam signály, ktoré niektoré stanice nie sú schopné pobrať. GL!

    #13815 Odpovedať
    Anonymný
    Návštevník

    Zdravim,
    dakujem za odpoved. Ano balun planujem spravit tak ze dam ku ziaricu par feritov. Na strechce bude este antenny prepinac riadeny cez ethernet a taktiez dva predzosilnovace realizovane podla navodu:
    http://www.qsl.net/yu1aw/LNA/atf54143eng.htm

    Co sa tyka softwaru vyvijame vlastny, pracujuci pod linuxom, pretoze potrebujeme zabezpecit tracking pomocou rotatora + nastavenie spravnej frekvencie cez SDR a vyber spravnej anteny. Cele to bude potom mozne pocuvat cez WebSDR projekt.

    Este posledna otazka, druzice pouzivaju skor RHCP polarizaciu ako LHCP vsak?

    Dakujem

    #13816 Odpovedať

    Dva prezosilňovače?

    Je to trocha risk dať na strechu predzosilňovač s ATF. Statika a búrky sa na ňom vyzúria. A výmena tranzistora si bude žiadať doladenie predzosilňovača. Dal by som tam BFG či BFR, ten decibel šumu už tak nezaváži. A predzosilňovač sa dožije dlhšie.

    Ak vezmem 192kHz vzorkovanie, pre ISS/VO-52/AO-7 potrebujem rozsah 145,790 až 145,982 a nemusím riešiť ladenie.

    Nie je to štandard, VO-52 má LHCP, ISS lineárnu polarizáciu a AO-7 neviem, ale ak ma pamäť neklame, tak sú tam štyri 1/4 antény. Takže asi niečo kruhotočivé.

    Z môjho pohľadu sa mi zdá projekt trocha prekomplikovaný. Lepšie menší fungujúci ako zložitý nefungujúci. Napr. 4el.quad AZ/EL — BFG preamp — SDR — 192kHz

    #13817 Odpovedať
    Anonymný
    Návštevník

    Ahoj, je ot mozne ze je to trocha prekomplikovane, lebo ma nemal kto nasmerovat poriadne 🙂

    Nepomoze tomu predzosilnovacu voci statike to ze vstup je pre DC zlozku vlastne v skrate pretoze je tam ten vstupny LC obvod?

    Ved kazdopadne ukaze cas co bude treba vylepsit, toto je taky prvotny koncept. Anteny budu na 144MHz a 435Mhz preto riesime aj to ladenie freq. na SDR a prepinanie anten.

    #13818 Odpovedať

    Pre DC zložku áno, atmosferický výboj je však širokopásmový a trafí sa aj do rez.frekvencie LC obvodu.

    Pokiaľ správne rozumiem, príjem bude v pásme 2m (VO-52, ISS, AO-7) a tiež v pásme 70cm (FO-29, SO-50 atď.). V tom prípade by som neriešil kruhovú polarizáciu a jej prípadné prepínanie. Čím menej relé, tým spoľahlivejší systém. Stačí, že klesne teplota na -10°C a relé zamrzne.

    Keďže pôjde o RX, môžu pracovať obe antény súčasne a signál sa zlúči za predzosilňovačmi do jedného zvodu.

    Aké satelity máš napočúvané a s akými výsledkami?

    blank

    #13819 Odpovedať
    Anonymný
    Návštevník

    Ahoj, dik za info.
    Preco nie kruhovu polarizaciu? Ako myslis ze uplne staci len vertikal alebo horizontal? Ja som myslel ze tam vznikaju potom velke uniky signalu preto som siahol po cross-yagi.

    Napocuvane zatial moc toho nemam, pocuval som akurat sem tam VO-52.

    #13820 Odpovedať

    Navrhoval by som quada, ako kompromis, ktorý je známy menšou separáciou horizontálnej a vertikálnej zložky ako čistá yagi.

    VO-52 je u mňa reálne do S9, ale signál je pomerne stabilný. Ak signál zakolíše, povedzme S7-S9, je to takmer nepostrehnuteľné. Výnimkou je azimut okolo 120° pri nízkych eleváciách. Tam je signál výrazne slabší a je to myslím „nula“ v anténe na satelite. Tak S3. Tam už zakolísanie cítiť.

    Satelit používa magnet ako stabilizáciu v jednej osi a náklon antén voči bodu na zemi je iný ak je satelit od tohto bodu južne alebo severne.

    Ak by si realizoval aj prepínanie RHCP/LHCP, je to zas niečo zložitejšie. A prijímať LHCP signál na RHCP je veľký problém. Na lineárne polarizovanú anténu to vcelku ide.

    #13821 Odpovedať
    Anonymný
    Návštevník

    Uff tak to si ma uplne zmiatol teraz 🙂
    No spravim to asi tak ze najskor vyskusam tu cross yagi a ak to nebude dobre dam na jeden boom 2 antenny – 2m na hozontal, 70cm na vertikal, to by tak slo nie?

    Prikladam par foto co som zhotovil
    http://svetelektro.com/subory/2.jpg
    http://svetelektro.com/subory/3.jpg

    #13822 Odpovedať
    blankOM7AC
    Účastník (Participant)

    Ahoj. Mám na satelitoch urobených asi 400 QSO. Pamätám si ešte Ruské RS s downlinkom na 29 MHz. Kruhová polarizícia je OK,ale výborné sú antény GW4CQT. Na 2m aj 70cm. Pri ich použití nepostrehneš rozdiel oproti kruhovej polarizácii. A je to jednoduchšie. Igor

    #13823 Odpovedať
    blankOM7AC
    Účastník (Participant)

    Ešte krátky dovetok. Výborný program Ham radio deluxe. Máš tam Track aj ovládanie VFO RX alebo TX podľa Doplerovho posunu. Potom máš ruky voľné a môžeš len ovládať pastičku elbugu,alebo stláčať PTT na mikrofóne.

    #13824 Odpovedať

    Igor má pravdu, quady sú dobré. Používal som aj DL7KM na 70cm, ale zisk nebol dostatočný. Teraz používam 10el.DK7ZB s deklarovaným ziskom 13dBd a je dosť dobrá. Akurát kým som smeroval ručne, bolo poznať, že je aj ostrá.

    Aký úchyt plánuješ na antény? Podľa prečnievajúceho konca to vyzerá na úchyt za reflektorom. Na to je však veľmi krátky. Už taký 70km/h vietor by ju zlomil.

    Ak úchyt za reflektorom, musí byť boom dlhší a nezaškodí ani vyvažovacie závažie. Skús si v tom miest chytiť rukou anténu a zdvihnúť, potom v ťažisku. Rozdiel….

    V prípade úchytu v ťažisku musí byť nosná rúra nevodivá, aby neovplyvnila anténu. To je aj dôvod, prečo som nerobil krížové antény. Na foto môjho systému aj vidno, že rúra nezasahuje do roviny prvkov.

    Navrhujem zabudnúť na plánovaný koncept a spoločne vymyslíme realizovateľnú a chodivú konštrukciu.

Zobrazuje sa 15 príspevkov - 1 až 15 (z celkového počtu 31 )
Odpoveď na: Prisposobenie yagi antén na kruhovú polarizáciu
Vaše údaje:




73 + = 82