Domov › Diskusné Fóra › CQ HAM fórum › Technika › Rada s anténou
- This topic is empty.
-
AutorPríspevky
-
AnonymnýNávštevník
Ahojte,
potreboval by som poradiť so stavbou ant, respektíve akú ant. Našiel som veľké množstvo antén ale nemám koli práci moc času na experimentovanie tak by som rád postavil niečo čo by fungovalo, ideálne na prvý šup.
Ant by mala byť na 80m. Može byť aj viacpásmová ale používať sa bude hlavne 80ka. No a najlepšie by bolo keby to bolo niečo vertikálne. Ant bude na chate s A-čkovou strechou. Rozmýšľal som aj nad riešením postaviť vertikál na zem ale zase je problém spraviť radiály keďže nemám taký pozemok. A naviac stavať ant pred každým vysielaním… 🙄 Mal som zavesenú drátovku ale tu je zase problém s dĺžkou. Mal som to ponad cudzie pozemky… no nič moc. V rámci mojho pozemku sa dá uvažovať o dĺžke cca 20m s tým že ant by musela byť napájaná na konci. Viete mi niečo poradiť ?AnonymnýNávštevníkAhoj
No pokiaľ by to malo byť hlavne na 80m, najlepšie riešenie, čo sa týka jednoduchosti, nenáročnosti, dobrého výkonu a ceny je jednoznačne dipól alebo inv. vee (to isté, len zohnuté 🙂
Lepšie a rozumnejšie je sa zo susedmi dohodnúť a ťahať kúsok drôtu ponad ich pozemky (pokiaľ im to nevadí) – tak to mám aj ja, ako stavať konštrukčne náročný vertikál s rozmerným zemným systémom radiálov a prispôsobením (pokiaľ chceš, aby fungoval-nemám na mysli nejaké náhražkové akožeantény). Ak ju uchytíš v dostatočnej výške nad zemou nad strechou, len zvedieš koax do hamshacku a je to. ramená potiahneš preč-najlepšie vo vzájomnom uhle okolo 120 stupňov-aspoň v mojom prípade sa impedancia na vstupe priblížila týmto k 50 ohm a šikmo k zemi. Ja mám napájací bod (stred ant) cca 12m nad zemou, jeden koniec cca 3 a druhý okolo 7 metrov.
Cena vyhotovenia cca 30 eur (aj s symetrizáciou) a chodí ako šľak 🙂Neviem, ale podľa mňa je to najschodnejšie, najjednoduchšie a najlacnejšie riešenie, ktoré k tomu všetkému ešte aj chodí 🙂
S pozdravom Peter OM4ASI
om1aegÚčastník (Participant)http://www.iw5edi.com/technical-articles/morgain-antenna-4080
http://www.qsl.net/pa3hbb/ll.htm
http://www.qsl.net/dl7jv/e.hf2v.htm
http://www.g7fek.co.uk/blogus/newsshow.php?page=80m_Antenna_for_small_gar_49493
http://www.nonstopsystems.com/radio/frank_radio_antenna_80m_vertical.htm
Akykolvek vertikal, ktory bude mensi ako 10m bude na 80tke dost uzkopasmovy, bastlil som si vertikal pre 10m laminat na sotu pre 80tku a zaroven 15tku, chodilo to, ale len cca 80kHz pod PSV 1:2 na 80tke a reporty neboli prilis oslnive 🙂 Tiez to bolo velmi haklive na zmenu podlozia, tak na soty pouzivam obycajny dipol, casto ako inverovane V a ten slape lepsie v ramci moznosti a s mensim vplyvom zeme a okolitych predmetov. Om4ASI ti radi dobre, ak zmestis tak plnorozmerove INV V, ak nezmestis, tak skratene, pricom ak vhodne zvolis umiestnenie predlzovacich cievok alebo trapov, tak dostanes viacpasmovu antenu, opat ale za cenu uzsieho pasma na 80tke (pod 100kHz).
Taktiez dobrym riesenim pre maly pozemok je morgain antena, pri ramenach 2 x 10m ma BW najvacsi zo skratenych typov anten (malo mensi ako dipol) a funguje aj na 40m.
Na dome som mal zo zaciatku inv V dipol 2 x 12m predlzeny cievkami tak, aby chodil na 40 / 80m a na 80tke bol BW okolo 70kHz, aj vdaka blizkym kovovym predmetom. Pre porovnanie, aktualny deltaloop inspirovany SP7LA ma na 80tke pod 1:2 BW 240kHz a bez tunera je pouzitelny aj na 40 / 20 / 18 / 15 a casti 10m. Samozrejme dobre „chodi“ 80-20m, ale koniec neodpalim ak zavysielam aj na vyssom bande 🙂AnonymnýNávštevník@brto wrote:
Ahojte,
potreboval by som poradiť so stavbou ant, respektíve akú ant. Našiel som veľké množstvo antén ale nemám koli práci moc času na experimentovanie tak by som rád postavil niečo čo by fungovalo, ideálne na prvý šup.
Ant by mala byť na 80m. Može byť aj viacpásmová ale používať sa bude hlavne 80ka. No a najlepšie by bolo keby to bolo niečo vertikálne. Ant bude na chate s A-čkovou strechou. Rozmýšľal som aj nad riešením postaviť vertikál na zem ale zase je problém spraviť radiály keďže nemám taký pozemok. A naviac stavať ant pred každým vysielaním… 🙄 Mal som zavesenú drátovku ale tu je zase problém s dĺžkou. Mal som to ponad cudzie pozemky… no nič moc. V rámci mojho pozemku sa dá uvažovať o dĺžke cca 20m s tým že ant by musela byť napájaná na
konci. Viete mi niečo poradiť ?
Najlepšie urobíš, keď si postavíš hneď dve antény a to vertikál a dipól. Sám prídeš na to, podľa reportov od staníc, čo je to za anténu, na aké spojenia je vertikálna, alebo dipólová anténa najvhodnejšia.
Prečítaj si o stavbe antény DIPÓL pre viac pásiem, konštrukciu ktorej
vyriešili nemeckí rádioamatéri. Anténa má nepatrný nárok na umiestnenie a rozmery:
http://otc.cq.sk/index.php?option=com_content&task=view&id=459&Itemid=45om3cvvČlenAhoj Brťo, neviem prečo sa hambíš za svoju značku. Treba ju uviesť a taktiež aj svoje QTH. Vždy sa v okolí najde nejaký amatér, ktorý ti poradí. K tej anténe, treba napísať či ju chceš na DX alebo miestnu komunikáciu. Ak na miestnu komunikáciu, tak vertikál je pre teba zbytočný. Ja by som doporučil ležatého kvada. Píšeš o 20 metroch. 4 * 20 je 80 m a máš to aj vyladené. Alebo skús toto
Zkrácená anténa INV-VUvažoval jsem o nové anténě pro mé nejoblíbenější pásmo 80 m, ale vzhledem k značné délce půlvlnného dipólu, který se mi na střechu nevejde, byl jsem nucen uvažovat o tom, jak anténu zkrátit. Začal jsem uvažovat asi takto: co kdybych kus antény navinul na váleček, tím by se celková délka zkrátila! Tak a hurá na to!
Jak to celé dopadlo, můžete vidět na obrázku. Střed antény jsem zavěsil na stožárek od bývalé společné televizní antény, konce uchytil na okraje střechy – a hurá! Ono to funguje!
No a co se týče té prodlužovací cívky, tak to je také velice jednoduché:
No a výsledky? Ve spojení s transceivrem dle dalšího obrázku, s příkonem koncového stupně cca 3 W, spolehlivě „dělám“ celou Evropu. Časem ještě přijde mezi koaxiální svod a střed antény připojit symetrizační člen, příští týden se vypravím na skládky odpadu podívat se po nějakých zdrojích z počítačů ze kterých bych vykuchal vhodné toroidy.
A je to!
Transceiver SELIA pro pásmo 80 m, rozměry předního panelu jsou 3 x 7 cm, hloubka 7 cm plus dalších 7 cm krabička s bateriemi nasazená ze zadní strany. Červený a modrý drát nahoře je vývod k anténě a uzemění, případně ke koaxiálnímu kabelu k výše popsané anténě. Vpravo klíč, vlevo sluchátka od diktafonu Korespondent z šedesátých let.
Napíš mi na adresu OM3CVV(zav) omradio.sk a pošlem ti to aj z obr
om3cvvČlenMám starý program na počítači, tak mi to odmieta preposielať obrázky. Skrátená anténa je popísaná tuto:
AnonymnýNávštevníkPáni, vďaka za odpovede. Z navrhovaný možností sa mi na prvý pohľad zdá najschodnšie toto :
http://www.g7fek.co.uk/blogus/newsshow.php?page=80m_Antenna_for_small_gar_49493
http://www.iw5edi.com/technical-articles/morgain-antenna-4080
Čo sa týka tej druhej možnosti, tam mi akurát vadí že to je napajané v strede a koax by mi vysel do stredu zahrady. Totiž pre lepšiu predstavu, spomínaný pozemok obdĺžnik cca 20x15m kde na jednom konci je chata a na druhom konci susedov strom ktorý mi schválil použiť 😀 Výhodou je že chata je pomerne vysoká takže ant bude už zo strechy cca 12m nad zemou. No ale napr. inv V tam nepostavým vzhľadom na uhol ramien by som jedno rameno nemal kam upevniť (ani u susedov).
Tu som riešil aj problém v prípade vertikálu že ako spraviť zemné radiály. Pokiaľ by som chcel zachovat aspon lambda/4 tak by radiály šli iba do jedného smeru.
Ešte keď sa spomínalo že či chcem miestne alebo DX. Momentálne budem rád keď to vobec pojde ale z dlhodobejšieho hľadiska by som bol skor pre DX.
Ale to skrátené inv.V… musím vybehnúť na chatu a pozreť sa tam, pri dĺžke ramena 8m by sa tam mooožno niečo dalo vymyslieť.
Ešte mám takú asi nie moc múdru otázku: čisto teoreticky keby postavím napr štvrťvlnný vertikál na streche chaty (čiže pata by bola na streche, 12m nad zemou) a radiály by som zakopal do zeme, na jednom konci spojil a jedným vodičom dotiahol k žiariču (s tým že celková dĺžka by bola lambda/4). Vlastne by to vyzeralo ako jeden radiál ktorí sa po 12metroch rozvetvuje. Fungovalo by niečo také, respektíve malo by to nejaký zmysel „rozvetvovať“ ?
om3cvvČlenDipól nemusí byť invertovaný, môžeš ho spraviť šikmý alebo rovný, prípadne zalomený. Môžeš spraviť aj skrátenu verziu windom antény, ale problém je z nadstavením. Pozri si na nete firmy čo predávaju antény, je tam kopa vertikálov, ktoré nemajú až tak hrozné radiály. Tie radiáli nemusia byť v každom prípade zakopané v zemi. Pozri si nadenkov dipól a skús natiahnuť 10 m 2 x po štyri vodiče a pozri sa kde ti to rezonuje a zbytok dotiahni cievkou. A vrátim sa na začiatok, treba uviesť značku a QTH. Pevne verím, že tak do 20 km bude určite nejaký amatér, ktorý má tieto veci už za sebou.
OK1FTJČlenExistují i vertikály, které zdánlivě nemají radiály.. Já používám vertikální anténu MFJ-1798 asi 7 m nad zemí a nějak mi radiály nechybí.
om1ciÚčastník (Participant)@OK1FTJ wrote:
Existují i vertikály, které zdánlivě nemají radiály.. Já používám vertikální anténu MFJ-1798 asi 7 m nad zemí a nějak mi radiály nechybí.
JASNE ze nema radialy, lebo je to dipol postaveny vertikalne, napajany uprostred.
ok2pdnČlen„… Ešte mám takú asi nie moc múdru otázku: čisto teoreticky keby postavím napr štvrťvlnný vertikál na streche chaty (čiže pata by bola na streche, 12m nad zemou) a radiály by som zakopal do zeme, na jednom konci spojil a jedným vodičom dotiahol k žiariču …“
V tomto případě by snad šlo tahat ty radiály už od paty vertikálu po střeše a pak vhodně dolů a do země / po zemi …
Další varianta by byla – postavit ten vertikál doprostřed zahrady a od jeho paty zakopat vějíř radiálů (tak, aby nepřekážely ve využívání zahrady – čím víc, tímlépe a pokud jsou zakopané, tak už tak moc nezáleží na jejich délce – zvyšují vodivost země …
Něco ohledně zkrácených vertikálů se dá najít např. v Radioamatérském zpravodaji z r. 1972 – č. 5 (a cca o rok později i v AR v sérii článků od Jardy Erbena OK1AYY).
V uvedeném ročníku Zpravodaje bylo ostatně publikováno více článků o zkrácených anténách – zejména pro spodní pásma ….om3cvvČlenBombovy nápad, ak podarí dodržať impedanciu a vyžarovací uhol bude to super vec, ale asi to už nebude vertikál.
V žiline v Púchove aj v Dubnici je kopa amatérov Treba si dohodnúť termín a jedna trojhodinová konzultácia ti dá viac ako toto vypisovanie na internete.AnonymnýNávštevníkOK2PDN, k tým radiálom a ich dĺžke. Ak som teda správne pochopil, keď sú v zemi (povedzme tak 20cm) tak ich dĺžka nie je až tak kritická ? Keby mám napr 20m vertikál tak vo volnom priestore by radiály mali mať ideálne 20m (ak sa nemýlim), ale keby ho postavím nazem a radiály zakopem tak už by nevadilo keby majú dĺžku napr 5m ?
Každopádne pozriem do toho Zpravodaja.K tomu dipólu a inv V – budem sa musieť vybrať na chatu a premerať presne vzdialenosti možných kotviacich bodov, takto odhadom je to zle.
Moje qth je Púchov, značka už by mala byť v podpise 🙂
ok2pdnČlenano – je to tak.
Když jsou radiály ve volném prostoru (vyzvednuté nad zem), tak je dobré je mít rezonanční – čtvrt vlny.
Když je zakopeš, tak jsou ve více či méně vodivém prostředí a jejich počet určuje přechodový odpor do země – čím je jich více (až několik desítek – dle libosti), tím nižší je přechodový odpor do země a tedy nižší ztráty v zemi.
Těch 20 cm je z elektrického hlediska dostatečné (možná v zimě, když půda zamrzne do hloubky se vlastnosti antény zhorší), otázka je zda bude stačit, když drát povedeš přes záhonek …
Jako materiál se dobře hodí třeba vodící drát na ploty (železo 3,5mm zinkovaný) – dobře se s ním manipuluje a korozi odolává dostatečně. Korozi musí odolat zejména nad zemí v místě vzájemného propojení u paty antény – připojení na nějakou desku ze stejného materiálu – spoje šroubové, nebo přivařit – dle gusta – a ošetřit nějakým vhodným nátěrem.AnonymnýNávštevník….. dávam ti do pozornosti 8m vertikál na všetky pásma: http://g8jnj.webs.com/cometcha250b.htm
… na balun, ako toroidy, používam zaklapávacie ferity na kábel…. -
AutorPríspevky