Odpoveď na: aku pouzivate v panelaku antenu na KV?

Domov Diskusné Fóra CQ HAM fórum KV aku pouzivate v panelaku antenu na KV? Odpoveď na: aku pouzivate v panelaku antenu na KV?

#13060 Odpoveď

om3cvv
Člen

Veľmi dobre napísal úvahu “panelákove” antény Dežo OM5NA. Tam v podstate nie je čo dodať. Akurát jedna poznámka, anténa (napr. LW ale aj dipol) natiahnutý 3 m nad strechou paneláku sa chová veľmi podobne ako keď je natiadnutý 3 m nad zemou. Pokiaľ nie je KV anténa vo voľnom priestore, tak nemá požadovanú účinnosť. Preto kus drôtu zo 6. p. bude lepší ako niečo na streche, samozrejme pre KV. Jediný problém tam môže byť orientovanie domu. Ak uvažujeme použitie antény pre spojenia OK, OM, tak anténa by mala byť natiahnutá v smere sever – juh a tým by jej vyžarovací diagram bude vo smeroch východ – západ.
Lepšie by bolo natiahnuť dipol zo strechy na príslušný strom, teda šikmo a koax zviesť do bytu. Pri upevňovaní antény na strome treba zvážiť okolnosť, že strom sa pri vetre kýve, tak na jednom konci antény dať buď strunu, alebo závažie, prípadne spraviť trhovú poistku.
Na záver, ja hovorím, že zlá anténa je lepšia ako žiadna!