Re:Remote vysielanie

Domov Diskusné Fóra CQ HAM fórum KV Remote vysielanie Re:Remote vysielanie

#12965 Odpoveď

Anonymný

Skutočne až neuveriteľné, že aké tendenčné názory sa často v diskusných fórach prezentujú ako “zaručené pravdy”?!?
Remote station = diaľkovo ovládaná stanica. A nič iného! Čiže nie 160m CQ WW Contest spôsobom, že vysielam s “Malým Jánošíkom” do vertikálu zo strednej Európy a počúvam cez Internet na RX ktorý je umiestnený s dobrou Beverage ANT niekde na západnom pobreží “G”!!! TO JE PODVOD!!! A takýchto vychytralcov je potrebné odhaľovať!!!!!!!!!!!
Ale prečo by malo byť zakázané používanie staníc, kde si operátor zriadi kompletné stanovisko (QTH) niekde 10-20 alebo 100-200km od svojho domu? Tam bude mať všetky vysielacie, prijímacie zariadenia a antény v okruhu 500m tak, ako to určujú podmienky Contestov. Rozdiel bude len v tom, že on konkrétne nebude sedieť priamo pri zariadení a “krútiť” ladiacim gombíkom tam na tvári miesta, ale toto všetko zvládne na diaľku, cez internetové pripojenie! Klobúk dole pred operátorom, ktorý sa v týchto sťažených ovládacích podmienkach vyrovná tím, čo sedia priamo pri RIGu!
A otázka určenia QTH? Jednoznačné! Miesto od kade vychádza vysielaný signál (čiže TX a TX ANT) a kde sa prijíma odpoveď (RX ANT a RX), je QTH. A je nepodstatné, či už je operátor trebárs fyzicky práve “na služobke” aj na Mesiaci! Keď má “remote station” umiestnenú vo “Vyšnej Nižnej pod Hornou Dolnou, niekde trebárs na brehu rieky Hron”, spravili ste si obyčajné OM spojenie!
Čiže keď niekto vybuduje kvalitnú “remote station” na tom “najvzácnejšom kúsku sveta” a potom ju bude ovládať z domu, trebárs z USA, tak ako jeden z diskutujúcich napísal opačne, tak mi si určite všetci radi spravíme spojenie s tým kúskom sveta! Nakoľko ich vysielaný signál bude vychádzať od tade a my budeme mať tak dobré ANT a RXy, aby sme ich u nás počuli a opäť vďaka našim dobrým ANT, bude naša odpoveď bude “zachytená” cez ANT a RX umiestnené tam! NIČ JEDNODUCHŠIE… A o tom je celá “poctivá” problematika REMOTE STATION 🙂