Krátkovlná anténa pre rádiomatérske vysielanie

Dipól ladený impedančne

Je veľa publikácií kde sa sem tam ukáže zaujímavá anténa kde je namiesto balunu odpor 100 ohm.Ja som spravil pokusy na túto tému je fakt že 100 ohm. Impedančne prispôsobí anténu lepšie a bez strát než pri použití balunu s toroidom a to som snáď vyskúšal kadejaké toroidné baluny..Pri odporovej verzii prispôsobenia je podmienka že nemožeme použiť 50 ohmov odpor lebo sa námenergia VF spáli na odpore čo pri 100 ohmoch sa len z časti dorovná a spálenie je zanedbateľné
Toroidný balun po pár závitoch ide na zem čím sa dostáva elektricky do skratu a keď nieje dobrý toroid, tak nastane nežiadúci útlm.

Balun

Pri odpore 10x 1 kiloohm čo je cca 100 ohm sa impedančne koniec čiže napájač dostane do rezonancie. Pokiaľ vzniká prebytočná energia , tá sa dostane na odpor a čiastočne je vyrovnaná napribližne 60 ohm.Ja som odpor oddelil kondenzátorom a tak som docielil lepšiu účinnosť odporu bez spálenia energie ak je anténa úplne mimo približnej impedancii. Je dobré vypočítať si priemernú dĺžku antény podľa toho na aké pásma chceme chodiť.

100ohm rezistor miesto balunu

Ideálne je 2x 15 m čo je dobré na pásma 14-18-21-24-28 MHz ale kľudne aj na spodné pásma spodmienkou minimálnej výšky antény nad zemou okolo 10m a viac.

Nákres antény OM7JN

Veľa ľudí si pomyslí že aká je toto blbosť, no ja si stojím za skúsenosti s toto anténou a môžem povedať že ju skúšali aj ďalší amatéri s prekvapivo dobrou skúsenosťou.Treba si to najskôr vyskúšať a potom spochybňovať ale je veľa ľudí čo majú v hlave poučky ale žiadnu prax čo je dosť vzdialené od skutočnosti.Priznávam že pokiaľ je anténa ladená na svoju vlnovú dĺžku tak je to oveľa lepšie no žiaľ nie každý amatér ma možnosti na ideálnu anténu. Toto je ideálne riešenie.

Nákres antény OM7JN

V mojom QTH som na túto anténu s výškou 8m a pozdejšie 11m nad zemou mal QSO do VE,W,PY.Je vhodná na Európske spojenia ale ako vidno aj DX, mne sa nedari QSO na VK,ZL čo nieje navine anténa ale jej umiestnenie. Nikdy som nemal viac ako 100 WATT výkonu no je kľudne možné použitie QRP.

Jarda OM7JN

0 0 hlasy
Hodnotenie článku
Nastaviť
Nastaviť upozornenia
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba
Zobraziť všetky komentáre
0
Budeme radi za vaše pripomienky, prosím, komentujte!x