Kruhový ožarovač paraboly na 23cm

Pri hľadaní optimálnej antény na 23cm sme sa rozhodli vyskúšať menšiu parabolu s f/D 0,4. Výhoda je v jednoduchej konštrukcii a dobrej dostupnosti materiálov. Zisk závisí od geometrických rozmerov parabolického zrkadla. My sme použili len 85cm kruhovú parabolu. Napriek tomu výsledky boli dobré.

Nájsť vhodný ožarovač pre parabolu s takýmto ohniskovým pomerom (f/D 0,4) sa ukázalo ako tvrdý oriešok. Samotný ožarovač totiž zakrýva časť zrkadla a znižuje tak zisk. Pri malej parabole je tento efekt pri bežne používaných ožarovačoch dosť výrazný. Riešením je ožarovač podľa DL4MEA.

Pohľad spredu na odmontovaný ožarovač

Ožarovač tvorí celovlnná slučka (quad) pred reflektorom s priemerom lamda/2 vo vzdialenosti lambda/8. Zámerne neuvádzam rozmery v milimetroch, pretože ožarovač je možné spočítať na frekvenciu potreby.

Detail uchytenia žiariča

Konštrukcia je zrejmá z obrázkov. Reflektor tvorí kruh z jednostranného kuprextitu s úchytmi. Do reflektora je navŕtaná diera na N-konektor (samica na kábel). Z neho vytŕča kúsok 50-ohmového koaxiálu, na ktorom je priletovaný krúžok ožarovača z medeného drôtika (priemer 1,5 mm). Ohnutie do kruhu je jednoduché: vyznačíme si potrebnú dĺžku na odblankovaný drôt a ten skrútime cez rúrku menšieho priemeru (drôtik po uvoľnení odpruží). Kliešťami odstrihneme krúžok na značke a priletujeme ho na koaxiál. Na zvýšenie mechanickej stability sme použili podporný stĺpik z teflonu (dielektrikum koax.kábla) oproti konektoru. Stĺpik je zo spodnej strany priskrutkovaný k reflektoru. Na záver sme ožarovač nastriekali niekoľkými vrstvami bezfarebného laku.

DL4MEA odporúča nastaviť ožarovač na minimálne PSV (vraj sa dá dosiahnuť 1,1) práve zmenou rozmeru žiarič – reflektor. To sme nerobili, ale pri porovnávaní paraboly s DL7KM (cca. 7dBd) vyšla parabola ako jasný víťaz. Je patrné aj zakrytie paraboly ožarovačom. Pri priamom nasmerovaní je signál troška slabší, ako keď je parabola o pár stupňov odsmerovaná. Na cca. 1,5W výkonu sme robili QSO na 324km obojstranne za 59. Kto chce lepšie výsledky, môže sa poobzerať po väčšej parabole, platí, že čím väčšia plocha zrkadla, tým väčší zisk.

Literatúra:
[1] https://www.qsl.net/dl4mea/

0 0 hlasy
Hodnotenie článku
Nastaviť
Nastaviť upozornenia
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba
Zobraziť všetky komentáre
0
Budeme radi za vaše pripomienky, prosím, komentujte!x