Leonidy 2003 – chystajú nám prekvapenie?

Za podstatou tohto mateorického roja stojí nádherná súhra vesmíru. Každých 33 rokov sa Tempel-Tuttlova kométa dostáva do blízkosti Slnka, pričom žiarenie uvoľní z jej povrchu do okolitého priestoru množstvo kometárneho materiálu, predovšetkým prachu. V prípade, že sa dostane do blízkosti Zeme, gravitačné pole sa postará o jeho zachytenie a pritiahnutie, čo spôsobí unikátny meteorický dážď.

Kompilácia ZHR (frekvencie za minulé roky) Leonidov. Všimnite si, že už v roku 2002 boli maximá dve. Obrázok Peter Jenniskens

Pri pátraní po histórií Leonidov sa dostaneme až do roku 902. Prvú vedeckú správu vypracoval v roku 1799 slávny prírodovedec Alexander von Humboldt počas expedície v povodí rieky Orinoko. Najúžasnejší zážitok však Leonidy pripravili v roku 1966 opäť nad Severnou Amerikou. V maxime bola zaznamenaná frekvencia až 100 000 meteoritov za hodinu! Podľa očitých svedkov meteory doslova pršali z neba. Čo však môžeme očakávať tento rok?

Predpokladaná aktivita tento rok bude od 12. do 21.novembra. Rýchlosť pohybu častíc je pomerne vysoká, okolo 71 km/h, pričom v roji je málo drobných častíc. Vedci očakávajú dve maximá, prvé, ostré (trvajúce jednu až tri hodiny) 13.novembra o 17.17 UTC s frekvenciou 250 meteoritov za hodinu, druhé (trvajúce jeden deň) 19.novembra o 7.28 UTC s frekvenciou 100. Medzi maximami je očakávaná frekvencia 10 – 20 meteoritov za hodinu. Najvhodnejšie časy spojení pre tieto smery sú: JZ – SV: 01 – 05 UTC, V – Z: 04 – 07 UTC, JV – SZ: 06 -10 UTC a S – J: 23 – 04 a 07 – 11 UTC.

Čo sa týka vizuálneho pozorovania v Európe je to obtiažne, pretože mesiac bude práve v splne a maximá vychádzajú viac-menej v dennú dobu. Šanca je skôr na druhé maximum, za predpokladu bezoblačného počasia.

Veľa šťastia a pekných spojení!

0 0 hlasy
Hodnotenie článku
Nastaviť
Nastaviť upozornenia
guest
0 Komentáre
Najstaršie
Najnovšie Najviac hodnotené
Vložená spätná väzba
Zobraziť všetky komentáre
0
Budeme radi za vaše pripomienky, prosím, komentujte!x