MKARS 80 QRP TCVR (čisto užívateľský popis)

Ako som sa dostal k vlastnej vysielačke na 80m

Snom každého rádioamatéra je (okrem iného) vlastniť kvalitnú vysielačku. Jednu som mal nejaký čas požičanú od Vasila – OM7TX. Bolo to UW3DI. Malo však jednu nenapraviteľnú vadu. Nebolo moje. Keďže financií na nové bol tak trochu nedostatok, obzeral som sa po niečom z druhej ruky. Požiadavky boli jednoduché: nízka cena, malá veľkosť kvôli prenosnosti a minimálne 80m pásmo. Zariadení bolo relatívne dosť – nevyhovoval však parameter CENA.

Kolegovia z okolia ma preto začali zahŕňať rôznymi schémami ma stavbu QRP KV TCVR. Bolo ich tiež dosť. Od najjednoduchších šumírok, po slušne zložité stroje. Medzi nimi bol aj odkaz na jednu stránku, kde bola okrem podrobného návodu na stavbu s rozpisom súčiastok aj možnosť toto zariadenie objednať vo forme polotovaru. Sáčkovaná verzia TRXu so všetkým, čo ku stavbe treba ma zaujala hlavne preto, že nebola nutnosť niečo ďalej doobjednávať a pracne zháňať po internetových obchodoch. Cena? Bez gombíkov a konektorov 50 libier. Fajná cena. Oslovil som kolegu čo mi to „dohodil“, že si to idem objednať. Vraj, aby som objednal aj jemu, že aké sú podmienky dodania a platby …. Zariadenie sme objednali v piatok večer, platba cez PAYPAL prešla tesne po 22:00 a v šoku sme ostali, keď to z GB v utorok do obeda dorazilo na našu poštu. Bleskovka!! (Konečná cena za 2x komlet balenie!! s poplatkami bola 140,niečo EURa.)

Čo sa týka stavby, vzhľadom na moju extrémnu „zručnosť“ som sa s prosbou obrátil na jedného známeho, či by mi to nedal dokopy, že by som bol rád, keby to po poskladaní aj niekedy šlo, čo pri mne nieje zaručené. Bol ochotný. Po večeroch to o tri dni bolo hotové. Šlo to na prvé zapojenie. Samozrejme bolo treba doladiť detaily okolo koncáku, ale v podstate to po zapnutí a nastavení podľa manuálu fungovalo hneď. Do plechovej škatule som to už dával ja. Preto to vyzerá tak ako to vyzerá – foto radšej nezverejním 🙂 (Ale ostalo to funkčné.)

MKARS 80

Ovládanie:

Ladenie je dosť tvrdé, no dá sa zvyknúť. Keď to človek dostane do ruky tak je to v pohode. Ladí sa dvomi „čudlíkmi“ – jedným na hrubo a druhým sa to dolaďuje na jemno. Tretí „čudlík“ je ovládanie citlivosti vstupu.
Keďže to nemá ovládanie na hlasitosť, odporúčam zakúpenie slúchadiel s možnosťou ovládania hlasitosti.
KONTROLKA MODULÁCIE – to ej tá bokla medzi LADENÍM a OVLÁDANÍM CITLIVOSTI VSTUPU. Po stlačení PTT trvalo svieti a pri modulácii zháša v rytme modulácie. Už sa mi stalo že mi táto kontrolka pripomenula, že nemám zapojený mikrofón. 🙂
PTT – treba dorobiť podľa vlastných predstáv.
Displej – prehľadný a jednoduchý. Frekvencia je zobrazená na 3 desatinné miesta, ladenie má krok 5 Hz. Je tu zobrazený aj stav AKU – momentálne napätie – čo je fajn údaj ak sa vysiela z malej baterky.

Po cca 300 QSO s týmto zariadením nemôžem povedať nič zlé! Počúva to fantasticky, vysiela veľmi uspokojivo – tu je však jedna vec, ktorú by som odporučil: Orezanie spodných frekvencií z mikrofónu. Modulácia je síce faj od výroby, no je to počúvateľnejšie ak to „nehuhne“. Keďže je to zariadenie typu – kade dnu, tade von – tak sa to blízkym staniciam (okruh cca 5km) javí ako široké a spletrujúce. Je to fakt, no keďže nie som až taký zručný elektrotechnik, tak to neriešim. (Kolegovia v mojom okolí sa dohodli, že mi to prepáčia.) Vzdialené stanice s tým zatiaľ problém nemali – alebo ma na to nikto ešte neupozornil.

Pile-Up: no, tu je trochu problém – pokým sa na mňa tlačia rovnako silné stanice, tak je to celkom OK. Uchom dokážem odfiltrovať to, čo potrebujem. Ak však zahuláka jedna, alebo vias staníc s výrazne väčšou silou ako je momentálny priemer, tak z toho vznikne jeden „zvuk“ z ktorého nieje rozumieť nič. Zariadenie totiž používam tak, že vstupná citlivosť je na max. Slabé signály prechádzajú fajne, no silný signál je ohlušujúci. Nestáva sa to však často – je to skôr výnimka, ak sa v éteri objaví stanica „z poza kopca“ a s plným výkonom. 🙂

Reporty sú fajné – veľa však záleží od použitej antény. Ja mám INVERTOVANÉ V. Aj doma a aj na portejbloch. Ako ma počuť? Myslím, že na 5W dostačujúco. Však vlastne ten, kto už spravil spojenie so mnou tak vie… Som s tým spokojný – nadmieru spokojný – za tú cenu!

Kto sa chce pohrať so súčiastkami a spraviť si niečo jednoduché, prenosné, ale hlavne funkčné – nech sa páči. Toto je tá správna hračka 🙂

https://www.radio-kits.co.uk

Zatiaľ teda 73! a dopočutia na 80m.

OM7AQA – Tomáš

0 0 hlasy
Hodnotenie článku
Nastaviť
Nastaviť upozornenia
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba
Zobraziť všetky komentáre
0
Budeme radi za vaše pripomienky, prosím, komentujte!x