Môj malý Poľný deň- júl 2003

Volám sa David a minulý víkend som mal skvelý zážitok. Bol som na malom kempe v miestnom parku s manželkou a dcérou. Kým moja žena trávila čas kúpaním sa v bazéne, ja som sa rozhodol trošku precvičiť moju HF stanicu, ktorú som si vzal na vysielanie. Ako zdroj mi na niekoľko hodín mala slúžiť betéria.Kempovať sme išli s našimi dlhoročnými priateľmi. Najlepšie na tom je, že oni nikdy predtým neprejavovali o rádioamatérske veci záujem . Keď som začal rozbaľovať dipól na 40m pásmo, zaujalo ich to. Pomohli mi ho natiahnuť a tiež nastaviť moje zariadenie a samozrejme mali veľa otázok, čo ma milo prekvapilo.

Najprv som vyskúšal SSB, ale nemal som šťastie, tak som to prepol do CW a veci sa začali zlepšovať. Popoludní som urobil dve CW spojenia a potom som znovu vyskúšal SSB. Natrafil som na chlapíka z Argentíny. Bolo to moje prvé DX spojenie. Neskôr v ten deň som urobil ďalšie CW spojenie (to už boli štyri). Viem že ich nebolo veľa, ale moja rýchlosť bola len 13 až 15 slov za minútu, takže to trošku trvalo urobiť QSO. Rovnako som sa aj dlho vykecával, čo vôbec nepomohlo rýchlo nazbierať kontakty.

Ale to ešte nie je všetko: keď som pracoval na CW, jeden pán prišiel a povedal mi aké má uznanie pre radioamatérov potom, čo absolvoval cvičenie v armáde. Povedal mi, že to bol výcvik na obranu krajiny a keď raz precvičovali komunikáciu za krízoveho stavu, jedine rádioamatéri boli schopný komunikovať. Museli sa na nich spoľahnúť aby zabezpečili dopravu. Dosiahli úspech hlavne vďaka nim.

Snažím sa podporovať tento koníček pozitívnym spôsobom a vzbudiť u ľudi pozornosť. Je veľa ľudí, ktorí majú veľa otázok ohľadom rádioamatérov a je to naozaj zaujímavé im o tom hovoriť.Svojim CW som vzbudil zvedavosť, veľa ľudí si totiž myslelo, že sa už nepoužíiva, Boli v úžase, že som mohol vysialať s autobatériou a pár drôtmi na strome a s takým malým zariadením.

David Saylors
KG4WBH

Translated by YL of MW3SDO, corrected by MW3SDO.

0 0 hlasy
Hodnotenie článku
Nastaviť
Nastaviť upozornenia
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba
Zobraziť všetky komentáre
0
Budeme radi za vaše pripomienky, prosím, komentujte!x