Multiband End-Fed polvlnná EFHW anténa

Anténa End Fed Half Wave (EFHW) je ľahká, nízkonákladová, viacpásmová a preto na prvý pohľad lákavo lukratívna. Aby som pomohol pochopiť silné a slabé stránky antény EFHW, pokúsim sa v tomto článku prezentovať konštrukčné atribúty, vlastnosti, správanie, účinnosť a výsledný výkon, ktorý možno od antény EFHW očakávať. To by mohlo pomôcť mnohým operátorom urobiť informované rozhodnutia a tiež sa vyhnúť rôznym nástrahám, s ktorými sa mnohí rádioamatéri stretávajú s týmto typom antény, aby neskôr strávili veľa času a peňazí a snažili sa nájsť riešenia pre rôzne výkonnostné nedostatky.

Anténa EFHW

QRPGuys tuner EFHW antény pre 40m, 30m a 20m pásmo
QRPGuys tuner EFHW antény pre 40m, 30m a 20m pásmo

Anténa EFHW ako vyžarovací a prijímací prvok je slušná viacpásmová anténa s dobrou účinnosťou na všetkých rádioamatérskych pásmach za predpokladu, že je správne napájaná. Má to však svoje zvláštnosti. Vyžarovací diagram tejto antény na väčšine pásiem vytvára viacero lalokov. Orientácia týchto lalokov sa mení s frekvenčným pásmom prevádzky, čo vedie k smerovým nezrovnalostiam medzi pásmami. Okrem toho táto anténa vytvára niekoľko medzilalokových nulových bodov, ktoré v jej pokrytí vytvárajú viaceré tieňové (hluché) oblasti závislé od pásma. Väčšina konfigurácií antén EFHW sa uchyľuje k použitiu širokopásmových impedančných transformátorov v napájacom bode, aby sa dosiahlo prijateľné SWR vo všetkých prevádzkových pásmach. Toto je zvyčajne slabé miesto.

Celkové usporiadanie impedančného prispôsobenia v tomto prípade nie je ani zďaleka tak dokonalé, čo vedie k značným reaktívnym prúdom v niektorých pásmach. Parazitické reaktancie v blízkosti prívodného bodu sa tiež líšia medzi jednotlivými inštaláciami. Preto neexistuje optimálne jednoduché riešenie. Každá inštalácia môže vyžadovať prispôsobenie antény tak, aby fungovala v rámci prijateľných noriem… Táto podmienka je zriedkavo splnená v typickom terénnom umiestnení EFHW antény, čo vedie k zníženiu celkového výkonu anténneho systému. Vyššie uvedené faktory často vedú k neprijateľne vysokému povrchovému VF prúdu (Common Mode Current) na prenosovej linke koaxiálneho kábla, čo vedie k pomerne zlému anténnemu systému. Pointa je, že hoci má anténa EFHW sľubný potenciál, väčšina amatérskych rádiových inštalácií, ktoré sa spoliehajú na okamžité použitie komerčne obstarávanej antény EFHW, môže mať veľa nedostatkov súvisiacich s výkonom. Aby toho nebolo málo, mnoho rádioamatérov má tendenciu veriť, že táto anténa by mohla byť umiestnená akýmkoľvek spôsobom, ktorý cítia a napriek tomu bude naďalej fungovať dobre… Toto je mylná predstava… Aj keď možno dosiahnuť prijateľné SWR na všetkých pásmach, nemusí to nevyhnutne znamenať, že anténa funguje dobre. Vyžarovacia účinnosť antény, tvary lalokov, zisk, atď., to všetko ide do stratena, ak je anténny drôt EFHW umiestnený náhodne a náhodnými orientáciami.

Napríklad aj štandardná a úhľadná konfigurácia Inverted-V drôtovej antény EFHW je z hľadiska výkonu oveľa horšia ako pri bežnej horizontálnej konfigurácii, nehovoriac o iných náhodných orientáciách, ktoré by často mohli skončiť dosť hrozne. Čítajte ďalej, aby ste pochopili anténu EFHW, aby ste sa mohli naučiť, ako optimalizovať inštaláciu antény EFHW a vyhnúť sa rôznym výkonnostným nástrahám: https://vu2nsb.com/antenna/wire-antennas/multiband-efhw-antenna/

Na tomto obrázku je napájacia časť komerčnej antény EFHW pre QRP prevádzku. Pre jednotlivé pásma sa pripája žiarič určenej polvlnnej dĺžky.
Na tomto obrázku je napájacia časť komerčnej antény EFHW pre QRP prevádzku. Pre jednotlivé pásma sa pripája žiarič určenej polvlnnej dĺžky

V článku VU2NSB o EFHW anténe sa ďalej dočítate

  • Pre dobrý anténny systém je nevyhnutné zabezpečiť, aby prenosové vedenie nebolo v žiadnom prípade súčasťou systému vyžarovania antény. Mal by byť izolovaný od akejkoľvek možnosti hrať úlohu pri vyžarovaní signálu.                                     Porovnanie antény EFHW a dipólu
  • SWR je dobré, takže mám skvelú anténu… Nie? Nie!!! … Vami získané nízke SWR neznamená takmer nič, pokiaľ nie sú správne nastavené rôzne iné atribúty antény. V opačnom prípade by ani dokonalé SWR 1:1 nemuselo byť dosť dobré. Navyše veľa závisí od toho, čo je príčinou nízkeho SWR. Je to kvôli dobrej zhode napájacieho bodu antény, alebo je to kvôli zhode prispôsobenia pomocou ATU?
  • Typické charakteristiky a výkon antény EFHW
  • Vplyv na výkon v dôsledku umiestnenia antény v prostredí
  • Anténa EFHW je veľmi praktická a pohodlná pre použitie v teréne na dočasné inštalácie
  • Optimálna dĺžka protiváhy a impedančný transformátor UnUn  8:1 (64:1 Z-pomer) sú najlepšie výsledky na dosiahnutie SWR pod 2:1 na všetkých pásmach
  • Vplyv orientácie vodiča EFHW na výkon Najlepšie výsledky sa dosahujú pri klasickom umiestnení v tvare ako vodorovný drôt. Variant Inverted-V by pri použití nikdy nemal mať vrcholový uhol v hornej časti menší ako 90°-100°. Výhodne by sa mal udržiavať okolo 120°-130. Ešte dôležitejšie je, aby koncové body obráteného V  boli čo najvyššie, pre 80 m pásmo minimálne 4 m nad zemou.

V originálnom článku, pre lepšie pochopenie danej témy, sú animované obrázky, grafy a podrobnejšie informácie. Prajem vám príjemné a hlavne poučné čítanie o tejto problematike.

VY 73! Vilo, OM3CAQ

4 8 hlasy
Hodnotenie článku
Nastaviť
Nastaviť upozornenia
guest
2 Komentáre
Najstaršie
Najnovšie Najviac hodnotené
Vložená spätná väzba
Zobraziť všetky komentáre
Martin, OK1RR
Martin, OK1RR
2 roky pred

Nádherný článek, díky za něj! Snad pomůže aspoň některým tvrdým palicím pochopit, k čemu je „balun“ a že tu nejde o nějakou pofidérní symetrii, ale o oddělení napáječe od antény. Napáječ má napájet (přenášet energii) a zářič má vyzařovat. Pokud tomu tak není, je cosi špatně. A je mnoho lidí, kteří to odmítají pochopit. Celé to ovšem dostane smysl, až když si prostudujete (ne PŘEČTETE, ale opravdu PROSTUDUJETE) původní článek od VU2NSB.

Fyzikální zákony platí, z ho*na bič neupleteš, zázračná anténa neexistuje a až na výjimky platí, že drátové antény jsou špatné. Až na výjimky! „Drátovka“ je náhražka, je lepší, než nic, nezavrhujme je – ale čekat od nich, že s nimi budeme konkurovat anténním soustavám, jejichž cena je srovnatelná s cenou baráku je opravdu čekáním na Godota. A tohle všechno najdete v podtextu článku VU2NSB, proto ho vřele doporučuji!

OM800AB
2 roky pred

Praktická stavba doma vyrobenej antény EFHW (80 – 10 m). Natiahnutie nad jazerom, odmeranie SWR, vysielanie:
https://www.youtube.com/watch?v=1IWhhns7w2k

2
0
Budeme radi za vaše pripomienky, prosím, komentujte!x