Perseidy 2022

Jeden z najobľúbenejších meteorických rojov roka prichádza! Meteorické roje vznikajú, keď Zem prechádza prúdmi úlomkov, ktoré za sebou zanechali kométy a asteroidy. V priebehu času sa kúsky úlomkov podobných piesku v týchto prúdoch rozložia po dĺžke obežnej dráhy materského objektu okolo slnečnej sústavy. „Padajúce hviezdy“ sú viditeľné vždy, keď sa jeden z týchto úlomkov zrazí so zemskou atmosférou a zvyčajne horí vo výške okolo 70 až 100 km.

Perseidy sú rýchle meteory, ktoré do atmosféry Zeme vlietajú rýchlosťou až 59 km/s) a často za sebou nechávajú vizuálnu stopu. V kombinácii s výdatnosťou tohto roja predstavujú výbornú príležitosť pre meteor scatter spojenia. Pokiaľ nočnú oblohu nezakryjú mraky, bude možné aj vizuálne pozorovanie.

Perseidy začali 17.júla a potrvajú do 24.augusta s predpokladaným maximom okolo 13.augusta 2022.

Niektoré roky bolo pozorované aj sekundárne maximum s časovým odstupom niekoľkých hodín (napríklad v roku 2008 bol odstup medzi maximami 20 hodín). Počet odrazov sa každý rok mení, býva ich aj viac ako 80, niektoré roky dosahuje hodnotu aj 200. Každý rok je počas Perseíd aktívny veľký počet staníc z celej Európy. Najvhodnejšie časy pre spojenia v smere JZ-SV 07-12 UTC, v smere V-Z 12-20 UTC a JV-SZ 20-02.

0 0 hlasy
Hodnotenie článku
Nastaviť
Nastaviť upozornenia
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba
Zobraziť všetky komentáre
0
Budeme radi za vaše pripomienky, prosím, komentujte!x