Príjem meteo-snímkov (časť 2.)

Autorom seriálu článkov o príjme meteo snímkov NOAA je Ondro (zawin), pôvodný článok nájdete na www.svetelektro.com. TNX!

Ako sa hovorí – najlepší zosilnovač je anténa.
Preto sa v druhej časti sa dozvieme ako spraviť anténu na príjem signálu s NOAA satelitov. Na príjem satelitov je potrebné použiť anténu s Pravotočivou polarizáciou. Obyčajná anténa ako je otvorený dipól, či GP je absolútne nevyhovujúca, kedže keď je satelit vypustený na obežnú dráhu je roztočený okolo vlastnej osi, takže neustále mení svoju polarizáciu. Preto treba špeciálnu anténu na príjem dát zo satelitov.

Ja som sa rozhodol postaviť anténu QFH, ktorej stavebný nazov je na stránke http://www.ok2pya.wz.cz/qfh/.

Ja som ale konštrukciu trocha upravil podľa seba, je už na vás či sa rozhodnete spraviť anténu podľa originálneho návrhu alebo spravíte moju verziu.

Konštrukcia antény

Konštrukcia antény nieje zložitá tak ako sa môže zdať. Rozdiel v mojej verzií je taký že som namiesto hliníkového drôtu som použil medenný a nechal som ho s izoláciou.
Najskor som kúpil PVC trubku s priemerom 32mm a dĺžky 1 meter a zátku na koniec PVC trubky (aby mi do anteny neprsalo 🙂 ), ďalej medenný drôt s priemerom 2mm. Najskôr som nastrihal drôt na jednotlivé časti a následne som ich poohýbal podľa návodu.
Do PVC trubky som navŕtal dierky do ktorých som vsunul konce drôtov a zletoval dokopy.
Nakoniec som naletoval koaxiálny kábel RG58 ku anténe a spravil som 4 závity okolo PVC trubky ako impedančne prispôsobenie – balun. Veľa štastia pri stavbe!

Obr. č.1: Hotová anténa

Obr. č.2: Konštrukčné riešenie balunu

 

0 0 hlasy
Hodnotenie článku
Nastaviť
Nastaviť upozornenia
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba
Zobraziť všetky komentáre
0
Budeme radi za vaše pripomienky, prosím, komentujte!x
()
x