Príjem meteo-snímkov (časť 4.)

Autorom seriálu článkov o príjme meteo snímkov NOAA je Ondro (zawin), pôvodný článok nájdete na www.svetelektro.com. TNX!

V poslednej časti seriálu s tematikou prijímu meteorologických snímkov sa budem venovať dekódovaniu snímok na počítači pomocou programu WXtoIMG. Popíšem základné funkcie programu a prepojenie prijimača so zvukovou kartou. V závere sa môžete tešiť na galériu obrázkov, ktoré som pomocou tohto prijímača prijal 🙂

Pri dekódovaní snímok na počítači som vyskúšal radu programov na túto funkciu. Musím konštatovať, že spomedzi všetkých programov vynikal program WXtoIMG, ktorý používam doteraz.

Program si môžete stiahnuť z adresy http://www.wxtoimg.com/

Po nainštalovaní programu sa program opýta na vašu polohu, ak nepoznáte presné GPS súradnice vášho mesta, tak stačí zadať Bratislava, Slovakia. Odchýlka od skutočnej polohy sa odzrkadlí vtedy, keď program dodatočne dokreslí do snímky hranice. Tým je program nastavený a môžete začať prijímať. Pomocou programu Orbitron, ktorý som popisoval v prvej časti seriálu si zistíme najbližšie prelety satelitov a ich frekvencie. Keď satelit letí nad obzorom a máme naladenú správnu frekvenciu, mali by sme počuť v reproduktore amplitudovo modulovaný signál o frekvencií 2400Hz – ukážka signálu.
Potom stačí už len vyrobiť audio kábel ,kde signál z reproduktora prepojíme s LINE-IN počítača.

Ak takýto signál počujeme je všetko v poriadku a môžeme dekódovať 🙂

Obr. č.1: Manuálny a automatický mód

Program funguje v 2 režimoch – manuálnom a automatickom.
Manuálny – vyvoláme ho File -> Record -> Manual test; tento mód veľmi nevyužívam akurát vtedy, keď už letí satelit a chcem dekódovať signál.
Automatický – vyvoláme ho File -> Record -> Auto Record; Program si pravidelne aktualizuje čas preletov a automaticky začne nahrávať až vtedy, keď sa nejaký satelit nachádza nad obzorom. Pri automatickom režime je potrebné nastaviť v Options – Recording Options; údaje od akej elevácie satelitu má program začať automaticky nahrávať.

Obr. č.2: Nastavenie elevácie

Pri nahrávaní sledujeme úroveň hlasitosti LINE-IN, aby bola hodnota zelená. Po dokončení nahrávania program automaticky spracuje raw data, obrázok dodatočne zafarbí, pridá hranice k štátom.

Nakoniec galéria snímok:

blank

 

blank

 

blank

 

blank

 

blank

 

blank

 

blank

 

blank

 

blank

 

blank

 

blank

 

blank

 

blank
0 0 hlasy
Hodnotenie článku
Nastaviť
Nastaviť upozornenia
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba
Zobraziť všetky komentáre
0
Budeme radi za vaše pripomienky, prosím, komentujte!x