QO-100 ožarovač DC8PAT Ice Cone Feed

Patrik DC8PAT navrhol ožarovač pre satelit QO-100 zhotoviteľný pomocou 3D tlače. Aktuálne je vo verzii 2.1, ktorú si môžete zakúpiť cez https://nolle.engineering/qo100-products/ . Staršiu verziu však uvoľnil pre nekomerčné využitie zadarmo na https://www.thingiverse.com/thing:3899461 , čo umožňuje aj ostatným rádioamatérom zhotoviť si tento ožarovač svojpomocne.

Ožarovač QO-100 pomocou 3D tlače

Konštrukcia DC8PAT kombinuje satelitný LNB pre downlink v pásme 10 GHz s 3,5-závitovým helix ožarovačom pre uplink v pásme 2,4 GHz satelitu QO-100. Všetky časti by mali byť vytlačené na PET/PETG, pretože je odolný voči UV žiareniu. To zabezpečil predajca https://www.jaspravim.sk/profil/kush3dp veľmi odborne a rýchlo. Túto službu 3D tlače hamradio produktov som využil viackrát k plnej spokojnosti.

QO-100 ožarovač podľa DC8PAT Ice Cone Feed
QO-100 ožarovač podľa DC8PAT Ice Cone Feed

Doplniť som musel reflektor. Patrik na https://nolle.engineering/ice-cone-feed/ uvádza aj technické výkresy. Predlohu pre reflektor som si vytlačil na papier v mierke 1:1. V origináli je ale reflektor z hliníka hrúbky 4 milimetre, čo som k dispozícii nemal. Použil som preto kuprextit, s ktorým sa pracuje oveľa ľahšie.

Ďalšou časťou je helix skrutkovica. Vytlačiť na 3D tlačiarni je možné aj šablónu, do ktorej sa drôt navinie. Ja som ju využil, ale nie je to nutné, skrutkovica sa dá navinúť na rúrku vhodného priemeru a roztiahnuť do požadovanej dĺžky.

Helix ožarovač má transformáciu impedancie prispôsobovacím členom z plechu v tvare trojuholníka s rozmermi 17 x 71 milimetrov. Tvar a umiestnenie je v popise a nákresoch na spomínanej stránke.

Detail reflektora a prisposobenia helix skrutkovice
Detail reflektora a prisposobenia helix skrutkovice

Najprv namontujeme do držiaka reflektor a N-konektor. Nasleduje držiak helix sktutkovice a LNB. Napokon do držiaka zaskrutkujeme samotný helix a prispájkujeme prispôsobovací člen.

Naladenie a nastavenie ožarovača DC8PAT Ice Cone Feed

Táto časť sa nezaobíde bez meracej techniky. Medzi rádioamatérmi sú už pomerne dostupné VNA, ktoré pracujú na 2,4 GHz. Nastavenie sa robí zmenou vzdialenosti konca prispôsobovacieho obvodu voči reflektoru a taktiež miernym tvarovaním helix skrutkovice. Zohľadniť treba aj umiestnenie ožarovača v ohnisku paraboly a pôsobenie krytu ožarovača. Orientačné merania ožarovača na 2,4 GHz:

Meranie feed-u DC8PAT (bez kalibrácie!)
Meranie feed-u DC8PAT (bez kalibrácie!)

Meranie žiaľ bolo robené bez kalibrácie, takže len ukazuje naladenie. Každý konštruktér si však bude musieť aj tak spraviť vlastné merania. Finálne zaistenie je tavnou pištoľou. 

Praktické výsledky s ožarovačom DC8PAT

Ožarovač mám v relatívne veľkej offset parabole s priemerom 105 centimetrov. Praktické skúšky potvrdzujú, že príjem aj vysielanie s výkonom 2 watty z transvertora SG-Labs vyprodukuje pri SSB výborne čitateľný signál. Patrik uvádza, že helix skrutkovica zatieňuje LNB a vytvára tak útlm cca. 2 dB. Pri tak veľkej offset parabole je však príjem výborný a zatienenie nie je poznať. Mnohé stanice pritom používajú aj menšie paraboly. Skúsite aj Vy s 3D tlačou sa dostať na QO-100?

0 0 hlasy
Hodnotenie článku
Nastaviť
Nastaviť upozornenia
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba
Zobraziť všetky komentáre
0
Budeme radi za vaše pripomienky, prosím, komentujte!x