Recenzia LDG Electronics Z11 ATU

Tento automatický anténny tuner (ATU) určite zaujal viacerých vlastníkov QRP zariadení, zvlášť Yaesu FT-817. Je vhodný ku akýmkoľvek KV tranceivrom s výkonom od 0,1 do 30W. Prispôsobovací článok je typu L, ktorého kapacita a indukčnosť je spínaná relátkami ovládanými pokynmi z PIC. Rozmery sú cca. (š, v, h): 22,5 x 3 x 13 cm a váha 0,5 kg. Spotreba pri napájaní 11 až 14V sa pohybuje od 0,3A pri ladení a 8mA po vyladení.

Predný panel Z11

Z11 pracuje na základe vlastného merača PSV. O hodnote PSV približne informuje na prednom paneli troma LED diódami: PSV<1,5 zelenou, PSV okolo 2 žltou a PSV>3 červenou. Ďalšia červená LED indikuje ladenie, ktoré sa spúšťa pri detekcii PSV>3 alebo pri stlačení tlačidla TUNE. Ladenie trvá menej ako 5 sekúnd.

Prepínanie indukčností a kapacít v L-článku je pomocou pamäťových relé, čo je výhodné pri práci bez dolaďovania, keď je spotreba takmer nulová. Maximálna indukčnosť je približne 20uH a kapacita 2700pF. Tieto dva parametre sú kritériom na prispôsobenie najmä na spodných pásmach. Minimálna indukčnosť je 0,11uH a kapacita 10pF. Relé ich spínajú zhruba v dvojkovej rade, napr. 10pF, 20pF, 39pF, 82pF,….

ATU nemá žiadne pamäte ani čítač, po zmene pásma (alebo zvýšení PSV na kritickú hodnotu) sa proces ladenia začína odznova. Ten však môže byť aj manuálny, je však oveľa pomalší a často aj menej presný. Ovláda sa páčkovými spínačmi z predného panelu.

Zaujímalo ma, čo dokáže Z11 vyladiť. Na skúšku som krátky, iba 2,5 metrový bič, a pokúšal sa ho vyladiť na jednotlivých pásmach. Na 7MHz však už túto extrémne krátku anténu nebolo možné vyladiť. Po predĺžení vertikálu na 3 metre ho už Z11 dokázal na tomto pásme prispôsobiť.

Vnútorné prevedenie Z11

Vnútorné prevedenie je veľmi čisté a zrejme aj fotogenické, pretože v manuáli je množstvo farebných obrázkov. Súčiastky sú drôtovými vývodmi (nie SMD), čo je dosť nezvyčajné. Pri teste však jedna LED nesvietila. Pátranie odhalilo nepripájkovaná vývod. Zapojenie nie náročné, technicky zdatný rádioamatér zvládne aj stavbu svojpomocne (predáva sa aj ako stavebnica).

Zadný panel Na zadnom paneli sú dva SO-239 konektory. Jedným sa ATU pripája ku tranceivru, druhým k anténe. Uzemňujúca svorka však chýba. Ponúka sa pripojenie zeme ku niektorému konektoru, no samostatná uzemňujúca svorka by sa určite zišla. Cez zadný panel sa tiež pripája napájanie.

Porovnanie ATU je veľmi náročné. Dôležité sú najmä dve hľadiská: kvalita naladenia a veľkosť strát v prispôsobovacom článku. Z11 som porovnával s tunermi Heathkit HFT-9A (T-článok) a dvoma L-článkami na anténe W3EDP. Meranie bolo realizované na merači výkonu Agilent E4416A s použitím sondy 8482A.

Yaesu FT-817 a LDG Z11 tvoria pekný pár, nemyslíte? Výsledky Z11 boli výborné na spodných pásmach, kde sa minimálne ostatným tunerom vyrovnal, alebo ich aj o pár (1 – 3) decibelov predčil. Ešte na 21 MHz boli výsledky vyrovnané, potom však začal výrazne strácať (až o 5 dB).

Ak mám Z11 zhodnotiť, musím povedať, že sa mi páči. Je veľmi príjemné prechádzať medzi pásmami a o nič sa nestarať. Samozrejme, tuner nedokáže z neefektívnej antény urobiť efektívnu, iba ju prispôsobiť. Na to nemožno nikdy zabudnúť.

Tony Lymer, GM0DHD

0 0 hlasy
Hodnotenie článku
Nastaviť
Nastaviť upozornenia
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba
Zobraziť všetky komentáre
0
Budeme radi za vaše pripomienky, prosím, komentujte!x