QRP CW tcvr DOB80 pre 80 m pásmo

Milan OM3TBG nám poslal príspevok, ktorým chce upozorniť širši okruh rádioamatérov na vydarený QRP transceiver DOB80 a na miesta, kde možno o ňom získať informácie. Zariadenie zhotovil jeho priateľ Alex OM3TY z BA. Malo premiéru na stretnutí QRP v Chrudimi.

Na tohtoročnom stretnuti OK /OM QRP amatérov v Chrudimi mal premiéru nový QRP CW tcvr DOB80. Zariadenie zhotovil a na stretnutie priniesol Alex OM3TY z Bratislavy. Bol som jedným z účastníkov tohto podujatia, ktorí mali možnosť zariadenie DOB80 bližsie poznať počas prevádzky.

Všetkých nás prekvapila obdivuhodná kvalita príjmu. Príjem telegrafných signálov bol neobyčajne príjemný a čistý, citlivosť a selektivita výborná.

Transceiver používa priamozmiešavajúci prijímač s fázovou metódou potlačenia zrkadlového zázneja. Oproti štandardnému zapojeniu obsahuje tento prijímač dva zmiešavače ( NE 602 ) a NF fázovač so štvornásobným OZ.

Autorom úspešného projektu je Leon Williams VK2DOB. Článok o ňom bol publikovaný v roku 1997 v časopise Lo-Key, ktorý vydáva austrálsky CW Operators_ QRP Club. U nás vyšiel článok v preklade od Jirka OK1DXK v časopise OK QRP INFO, v dvojčísle 43/44 v roku 2001. Obsahuje popis a úplnú schému zapojenia.

Alexa OM3TY zapojenie transceivera zaujalo. Kontaktoval priamo Loena VK2DOB. Ziskal od neho obraz plošných spojov prijímača aj vysielača. V relatívne krátkom čase zariadenie postavil a oživil. Testoval ho počas konania závodov na 80 m pásme a bol prekvapený hlavne kvalitami prijímača. Uskutočnil veľa pekných spojení a to nie len so stanicami na európskom kontinente. Používal anténu 27 m šikmý drát a vysielač s maximálnym výkonom 5 Wattov.

Hotové zariadenie DOB80 z dielne OM3TY možno vidieť na pripojených obrázkoch.

Milan OK1IF, tiež účastník stretnutia amatérov QRP v Chrudimi, umiestnil na svoju Internetovú stránku ďalšie informácie o uvedenom transceiveri a svoje komentáre ku QRP. Záujemci na jeho webovej stránke nájdu schému aj s popisom DOB80 a zvukové nahrávky prijmu z pásma.
Adresa stránky je: http://www.qsl.net/ok1if

OM3TY sa chystá s transceiverom DOB80 aj na stretnutie slovenských QRP amatérov vo Vrútkach 24. mája. Dal prísľub, že tam zverejní realizované úpravy, ktorými dosiahol ďalšieho zlepšenia funkcie transceivera.

Do pozornosti záujemcom o prijímače a transceivery podobného druhu ako DOB80 môžem odporučiť návštevu týchto webových miest :

http://www.redhotradio.com – Prezentácia QRP transceivra NorCal 30, porovnanie vynikajúcich parametrov jeho DC prijímača s inými rádiami, včítane K2 a FT1000MP (súbor .pdf – 1 MB )

http://www.seboldt.net/k0jd – Stránka Johna Seboldta K0JD, výsledky jeho prác a experimentov, zameraných na konštrukciu vysokokvalitných DC prijímačov. Linky a odkazy na pribuzné stránky a články

http://www.localdial.com/users/lawrence/apf.htm J-TEK All Pass Filter Designer – program na výpočet hodnôt komponentov priepustí NF fázovačov, použitých v DC prijimačoch ( 2 súbory, ktoré sa dajú stiahnúť na jednu disketu). Program ukazuje v grafickej podobe veľkosť fázovej chyby v stupňoch a úroveň potlačenia ( útlmu ) vo vybranom kmitočtovom pásme v závislosti od zadaných hodnot kmitočtov a počtu použitých filtrov v každej vetve.

Na záver si >tu< ešte môžete stiahnuť krátku nahrávku z príjmu pomocou DOB80.

Milan Dostál OM3TBG
BA, 15.4.2003

Pridaj komentár