Recenzia rotátora AR-300 XL

Ku každej smerovej anténe patrí neodmysliteľne rotátor. Bez neho to skrátka nie je ono. Mechanické rotátory sa konštruujú svojpomocne. Ich hlavnou výhodou je rýchlosť otočenia antény a cena. Elektrické vyrábajú rôzne firmy. Asi najmenší rotátor na trhu je AR-300 XL.

Dá sa kúpiť zhruba za 3000,- Sk na každej burze. Výrobca ho deklaruje ako malý rotátor pre satelitné, televízne, rozhlasové a amatérske antény. Keď som si ho pred rokom a pol kupoval, nedával som mu veľkú šancu na prežitie v podmienkach, aké som preň prichystal….

Rotátor AR-300 XL
 

Vertikálna nosnosť 45 kg
Napájacie napätie 220 – 240 V AC
Spotreba 37 VA
Prepojovací kábel 3-žilový
Maximálne zaťaženie 600 kg/cm
Uhol otočenia 360 + 5°
Čas otočenia o 360° zhruba 60 s
Priemer nosného stožiara 38 – 50 mm
Priemer nosnej trubky antény 28 – 44 mm
Váha 4,6 kg

Prvú vec, ktorú uvidíte po vybalení zo škatule je ovládacia jednotka. Je na nej jediný priehľadný otočný prvok, ktorým nastavujeme požadovaný smer. Pod ním je ukazovateľ skutočného azimutu, ktorý sa po natočení otočného prvku začne pohybovať. Na prednom paneli je aj uhlová stupnica (N, O, S, W – v nemčine). Žiaľ nie otočná, ako je to riešené napríklad v ovládacích jednotkách Yaesu, takže zladenie s reálnym azimutom je troška náročnejšie. Jednoduchšie je nakresliť si vlastnú stupnicu.

Druhou vecou, ktorú vybalíte je samotný rotátor. Zliatina, z ktorej je nastriekaná na zelenošedo. Spoj medzi fixnou a otočnou časťou je prekrytý gumeným krytom, ktorý zabraňuje vode vtekať do rotátora. Poslednou vecou v krabici je vrecúško so skrutkami, U-čkami, podložkami a matičkami. Zadovážiť si budete musieť trojžilový prepojovací kábel, ktorý sa na oboch stranách uchytí do svorkovnice.

Keďže som sa nechcel vŕtať v takej mechanicky náročnej veci, akou rotátor určite je, o tom, ako vyzerajú mechanické prevody môžem len odhadovať. Zdá sa mi, že využíva selsyny, nie je jednosmerný motorček, ale môžem sa mýliť.

Pri častom otáčaní (napríklad v conteste) má ovládacia jednotka tendenciu zahrievať sa. Čo je ale podstatné, nespôsobuje však žiadne rušenie (aspoň u mňa som žiadne nezaregistroval). Pri práci počuť vrčanie, ktoré je síce dosť hlasné, ale nie je nepríjemné.

Ja som pre tento rotátor prichystal záťaž v podobe 3 el. yagi na 10 m a takmer 7m vertikálu (druhý stožiar nebolo kam postaviť, hi). Originálne vrchné ložisko sa mi nepodarilo zohnať, tak som vyrobil niečo podobné z uholníkov, ktoré držia nosnú trubku antén. Za rok a pol, čo ho používam prežil dve zimy (aj -25°C) a dva-tri silné vetry (odhadom 100 – 120 km/h). Nebadať na ňom žiadne opotrebenie, stále funguje rovnako dobre ako po prvýkrát.

Myslím si, že je to nedocenený rotátor. Charakterizuje ho výborný pomer cena/výkon. Určite je vhodný pre väčšinu VKV antén, a menšie KV antény. Vrelo odporúčam.

Pridaj komentár