Softwarový kompresor dynamiky Voice Shaper

Alex VE3NEA je autorom viacerých programov pre rádioamatérov (DXAtlas, CWSkimmer atď.). Pre rádioamatérov túžiacich po výbornej modulácii napísal software Voice Shaper. Je to kompresor dynamiky a ekvalizér v reálnom čase.

Základom je využitie digitálneho spracovania zvuku počítačom. Signál z mikrofónu sa cez zvukovú kartu vedie do počítača a po spracovaní sa z počítača privádza na modulačný vstup rádiostanice. Voice Shaper vyžaduje PC s OS Windows, procesor P4/1GHz a lepší, 256MB RAM a zvukovú kartu s WDM ovládačom.
Inštalácia programu je jednoduchá a bezproblémová. Spočíva v stiahnutí inštalácie zo stránky VE3NA a vykonania štandardnej inštalácie. Nastavenie Voice Shaper-a si však vyžaduje trpezlivosť.

V ľavej časti okna je päť základných krokov – stop, výber zvukového zariadenia, nastavenie úrovne signálu z mikrofónu, záznam a prehratie záznamu.

Začneme tým, že vyberieme zvukové zariadenie pri rozprávaní do mikrofónu nastavíme úroveň signálu tak, aby indikátor Voice Shapera bol v zelenom poli. Potom si nahráme reč, napríklad vývu. Tým zaručíme, že ďalšie nastavenie (ekvalizér a kompresor) môžeme lepšie porovnať.

V vo väčšom poli okna sa zobrazuje spektrum modulácie. Pri zapnutí ekvalizéra máme k dispozícii sedem modrých krúžkov v spektre. Ich posúvaním myšou hore a dole pridávame a uberáme dané frekvenčné pásmo. Môžeme tak napríklad zdôrazniť basy či výšky podľa vlastných predstáv.

Nastavovanie kompresie v programe Voice Shaper

Po zapnutí voľby Gate/Compressor/Clipper a prepnutí záložky na Clipper môžeme nastavovať kompersor dynamiky. Nastavenie žltého krúžku GATE vodorovne určuje prah citlivosti. Vhodným nastavením tak môžeme potlačiť ruch pozadia v modulácii. Vertikálnym posunutím sa určuje pomer kompresie. Úroveň kompresie nastavujeme posúvaním zeleného krúžku CLIP.

Viac ako na grafické a matematické vyjadrenie úrovne modulácie sa pri nastavovaní oplatí spoliehať na vlastné uši. Voice Shaper totiž umožňuje nastaviť aj veľké úrovne, ktoré potom výrazne ovplyvnia charakter modulácie.

Voice Shaper je užitočný program pre „fanatikov do modulácie“ a majiteľov zariadení bez kompresora. Dve veci mi však vo Voice Shaperi chýbali – možnosť kľúčovania transceivera z počítača a záznam niekoľkých audiosúborov na dávanie výzvy.

Voice Shaper si môžete stiahnuť z www.dxatlas.com/Download.asp

0 0 hlasy
Hodnotenie článku
Nastaviť
Nastaviť upozornenia
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba
Zobraziť všetky komentáre
0
Budeme radi za vaše pripomienky, prosím, komentujte!x
()
x