Veľké chytanie peňazí FT8

O FT8 sa toho napísalo už veľa. Isté je, že tento mód má svoj zástancov aj odporcov. Jeden z pohľadov prezentuje Wayne  N0UN. Keďže sme už priniesli aj náhľady na to ako nakonfigurovať setup pre FT8 či získavať diplomy, tak sa skúsme pozrieť aj na iný pohľad.

DX expedície sa obrátili na najlenivejší a najjednoduchší spôsob zarábania peňazí – FT8.

Niekto to musí povedať – DX expedície prišli na to, že môžu zapnúť svoje automatické FT8 počítačové skripty a zarobiť viac peňazí, ako keby skutočne prevádzkovali svoje rádio na SSB alebo CW.

Spektrum KV signálov v HDSDR software
Spektrum KV signálov v HDSDR software

„Peniaze za nič a baby zadarmo“. A ARRL to schvaľuje, pretože aj oni na tom slušne zarábajú. Všetky tie lenivé, počítačom napísané 24 hodín denne, 7 dní v týždni textové správy QSO  sa započítavajú do ich programu DXCC. Tie stanice s dipólmi pod strechou bez ľudského módu sa potkýnajú, aby mohli platiť členské príspevky ARRL a opäť platiť za DXCC kredity. ARRL a DX expedície prišli na spôsob, ako tlačiť peniaze.

Leniví DX expedíčnici tvrdia, že na CW alebo fónii nemá kto pracovať. Všimli ste si niekedy, že FT8 spoty z týchto DX expedícií sa nikdy nezastavia? Celý deň, celú noc, 24 hodín denne, 7 dní v týždni to počítače búchajú. Na DX expedícii TN8 (poznámka prekladateľa: zrejme TN8K), ktorú som sledoval, išlo každú noc až 9 bezpilotných počítačov na FT8, len aby sa väčšina z nich konvertovala späť na SSB a CW chvíľu po ich východe, keď sa zobudili ľudia. Úplne a totálne automatizované. Prebudenie s ďalšími 5 000 Q v logu. Nemôžu odolať vábeniu ľahkých peňazí.

Ale pššššš! Je to veľké tajomstvo. Nikto o tom nehovorí, nikto nechce pripustiť, že sa to deje. Každý sám za seba, len získavajte tie ľahké DXCC kredity, kým ste na večeri alebo vonku kosíte trávu – a pre DX expedičných pracovníkov – zbierajte tých 5 až 10 dolárov Paypalom za žiadosť o LoTW, kým spíte. 100 000 Q, 40 000 unikátnych, alebo digitálnych, alebo ATNO, alebo bandfillov je koľko pri 5 dolároch za LoTW žiadosť? Spočítajte si to, chlapci. Všetko za počítačové QSO s počítačovým nahrávaním digitálnych súborov (LoTW). To zaplatí DX expedíciu, nie?

LPDA 6-elementová anténa
LPDA 6-elementová anténa

Súčasná DX expedícia T22T s viac ako 98 % z jeho 83 tisíc Q sú FT. VK9LAA, ZD9W všetci nasledujú, všetci na FT8. Falošné hamrádio v najlepšom prípade. Lenivé, bezmyšlienkovité, počítačom napísané textové správy sú teraz výnosným podnikaním.

Nepopierajte to: Lenivý je, ako lenivý robí.

Neobťažujte ma už ani o dary „dopredu“, ani nežiadajte od mojich spoločností, aby „sponzorovali“ tieto trápne „TXT expedície“. Vy, FT8eri, si choďte platiť za hru a mňa z tých blbostí vynechajte – choďte na FT8Forum.com a hrajte si tam, lol.

N0UN (skutočný DXer, nie „TXTer“ predstierač)

Preložené z originálu https://www.n0un.net/the-big-ft8-money-grab/

4.2 13 hlasy
Hodnotenie článku
Nastaviť
Nastaviť upozornenia
guest
17 Komentáre
Najstaršie
Najnovšie Najviac hodnotené
Vložená spätná väzba
Zobraziť všetky komentáre
OK1SIM
OK1SIM
8 mesiace pred

Pořád stejná písnička. Ať si každý dělá co chce. Někdo má rád KV, někdo SSB, někdo VHF, někdo mikrovlny, někdo dělá odraz od měsíce, někdo si rád povídá přes převaděč, někdo rád staví antény. Jiný zase povídá přes DMR nebo DSTAR, vždyť je to jedno. Ať si proboha každý dělá co chce a hlavně to co ho baví, co ho dělá štastným. A nikdo nenutí nikoho platit za spojení na FT8 …

om0rx
Odpoveď na  OK1SIM
8 mesiace pred

Ahoj,

Nesuhlasim. Repsektive si nepochopil o co tu autorovi islo.

FT8 nemozeme porovnavat s SSB, VHF, mikrovlnami ako pises. Tiez dnie s DMR, DSTAR a podobnymi …

Tu ide o nieco ine a bolo to krasne vysvetlene autorom clanku.

Osobne si tiez myslim, ze FT8 nie je mod, ktory by sa mal zapocitavat do DXCC, ktory nam prinasa radost z toho, ze sme urobili spojenie s novou krajinou, zonou atd …

Je to, ako sa pise v clanku, automat, ktory sluzi na to, ze vieme, ze je dany smer na danom pasme v danom mode otvoreny a je tu potencial si urobit realne qso, ci uz ssb, cw, psk, rtty … QSO, ktore si vyzaduje pritomnost operatora, cloveka, ktory aj nieco urobi k tomu, aby urobil to spojenie. FT8 toto cloveku, radioamaterovi nedava. Sorry, FT8 je somarina, ktora nam kazi nase krasne hobby.

OK1SIM
OK1SIM
Odpoveď na  om0rx
8 mesiace pred

Ja FT8 nedelam, nezajima me, ale proc by si ji nemohl nekdo delat? Proc by to mela bejt somarina? At si kazdy dela co chce. To ze se zapocitava do DXCC, ok, ale za to ja nemuzu ani to nezmenim. Tak at to nekdo (nevim kdo to ridi) zmeni, at se to nezapocitava. Ale proboha proc by nemohli lidi vysilat FT8, JS8Call, nebo RTTY nebo SSTV, jaky je v tom rozdil? Ze to dela automat? To muze delat i u ostatnich modu. Nelibi se te to, nech to bejt. Vzdyt je to jedna jedina frekvence. Tak ji nelad. Ignoruj ji. Proc by me melo srat ze nekdo dela neco co me osobne nebavi? Nechapu tenhle postoj. Ale kazdy ma pravo na to myslet si co chce. Nemam s tim problem. Jen to nechapu.

Láďa OK1UNL
Láďa OK1UNL
Odpoveď na  om0rx
8 mesiace pred

FT mode ANO X NE je volba každého. I „jednoduchou věc“ řada hamů nezvládá. Špatně nastavené signálové úrovně, chybějící kalibrace SW. Ale vše je jasné a jednoduché.
Když řada uživatelů neumí anglicky, tak nejsou schopni si ani přečíst výbornou příručku od ZL2IFB. Zvrhává se to jenom do nesmyslného klikání. A přesně tato sorta neuměla už před lety nakonfigurovat makra pro RTTY, PSK a jiné mody v Fldigi nebo MMVARI.
Ale jistě „klikači“ jsou výborní operátoři CW/SSB DXmani a contestoví guru.
A to je „lepší liga“ .
Hamspirit je o tom, že K1JT a spol. dali k dispozici všem zdarma funkční a odladěný SW.
Může ho mít každý. Josef, Petr, Standa, David………..
Výhodou je, že stačí i podprůměrná výbava QRP transceiver a drátové antény.
A dají se dělat hezká QSO.
Pokud likviduje FT mode hamspirit, je zajímavé, že strážcům hamspiritu nevadí Remote Accsess.
Já každé QSO manuálně potvrdím uložení. QSO pro mne končí sekvencí 73 nebo RR 73.

Každý ať si dělá co chce, co se líbí a vyhovuje. Zvláště když si to financuje sám.
A pokud neobtěžuje na pásmech kolegy, co více si přát??

Láďa OK1UNL
Láďa OK1UNL
Odpoveď na  om0rx
8 mesiace pred

FT QSO předává se call, report, QTH, v logu je pásmo i čas. To splňuje všechny nutné atributy pro uznání QSO stejně jako SSB/CW/RTTY a jiné moďy.
V čem je to „jiné “ jsem nepochopil. Že je nutný PC??? Dnes je v každém hamshacku několik PC i monitorů.

OM1DS
8 mesiace pred

Vyskúšal som, ďakujem neprevádzkujem…….

Viliam OM0AAO / OM0A
Viliam OM0AAO / OM0A
8 mesiace pred

FT8 je nepriamym spôsobovateľom toho, na čo sa snažil N0UN poukázať. Mohol by to spôsobovať akýkoľvek iný mód, ktorý by fungoval automatizovane.

ARRL DXCC program má rozdelenie na štyri základné módy: Mixed, Phone, CW a Digital. Nezohľadňuje, či spojenie nadviazal človek alebo robot. Teda rovnaký diplom môže získať ľudský operátor, ktorý všetky potrebné spojenia realizuje sám, ale aj robot, ktorého niekto spustí. To sa mi zá un-fair, Vám nie?

Ale to je záležitosť nastavenia programu DXCC, nie FT8.

V nadväznosti na to však DX expedície začali využívať výhody FT8, a to aj vo forme bezobslužnej prevádzky. Pre tú časť „lovcov“, ktorí hovoria FT8 to ale spôsobuje aj to, že DX expedícia strávi na iných módoch menej času. A o tom myslím N0UN písal.

Ja by som ešte poukázal na to, že tento druh prevádzky znižuje sebavzdelávanie a sebarozvoj. Napríklad ak DX expedícia v CW/SSB pracuje split, množstvo operátorov sa snaží v split okne počúvať a zistiť frekvenciu, na ktorej DX expedícia počúva.

Ďalší faktor je rozvoj jazykov. Jeden zo silných zážitkov mojej mladosti na pásmach bolo počúvanie operátora, ktorý volajúcim odpovedal v rôznych jazykoch (angličtine, ruštine, španielčine,…). Bola to pre mňa motivácia v nasledovných rokoch na dosiahnutie obdobných schopností.

Ale pokiaľ chce niekto FT8 prevádzkovať, tak samozrejme môže. N0UN sa len pokúsil poukázať ako to on vidí.

Láďa OK1UNL
Láďa OK1UNL
Odpoveď na  Viliam OM0AAO / OM0A
8 mesiace pred

Vilo, neznám důvod proč máš zafixováno, že FT8 = automatický provoz.
Úplně stejně uvažuje i OK1VPZ a řada dalších hamů.
Pro ně existují ještě jiná zaklínadla ala SDR a Remote station.
SW záleží jak je nastaven a používán. Je to o každém jednom hamovi a individuálním přístupu.
Existují klony SW postavené přímo pro automatický provoz.
Na silnicích také nejezdí všichni předpisově.
Navíc provoz automatické stanice, bez dohledu operátora není v OK dovolen.
Možné to je, ale musíš na to mít licenci.
Já jsem vždy přítomen u stanice fyzicky a kontroluji provoz. Ukládám QSO do logu ručně a kontroluji si, co ukládám.
K N0UN snad jenom, že mu je líto, nedostane ani cent. Tak to vidím já.
Kdysi to nazval správně Jirka OK2BRD jako „pád hierarchie“
FT provozy 100 DXCC v logu za víkend, to je pohoda, dá se mnohem více. To není černá magie, ale stačí se podívat na podíl provozu jednotlivých modů za poslední léta.
K DX provozu, splitu a pile -up obvyklém u SSB/CW, stejně to funguje i u FT provozu.
Jmenuje se to Fox-Hound provoz. (F/H) Expedice a DX stanice dnes běžně používají.
Jazyky, hlavně angličtinu dnes používáme běžně hovorově i pracovně. Po téměř 35ti letech jsem si sehnal učebnice ruštiny a občas do nich nahlédnu. Rozhodně to nebylo kvůli rádiu.
Telegrafii jsem se tak nějak naučil a měl jsem i C třídu ( omezený přístup na KV 100W)
DIGI mám rád. Nikoho to neruší, DIGI se neposlouchají, ale čtou a sledují.

Viliam OM0AAO / OM0A
Viliam OM0AAO / OM0A
Odpoveď na  Láďa OK1UNL
7 mesiace pred

Láďo, výnimka potvrdzuje pravidlo. Stačí sa pozrieť do online logov, ktoré majú niektorí v svojich profiloch na QRZ a vidno ako spojenia naskakujú non-stop. Zo štyroch rádioamatérov, ktorých som v poslednom čase navštívil mali traja FT8 v bezobslužnej prevádzke.

OK1UNL
OK1UNL
Odpoveď na  Viliam OM0AAO / OM0A
7 mesiace pred

Vilo, nemůžeš vztahovat k jednomu konkretnímu mode.
Podívej na některé radio kolchozy které jsou on-line 24/7/365.
Skupina hamů si drží služby a dělá DX a Expedice na své calls navzájem.
Sleduji WSPR a posílám spoty. Na stejném PC mám otevřený Digikam a upravuji fotografie, poslouchám hudbu.Po půlhodině se podívám, jak to chodí a kam… Jenom RX.
Automat poznáš snadno.
Technika jde kupředu. SDR a Remote stanice = vzdálený přístup.
Téma kterému se věnuje i poslední Practical Wireless.
FT provozy rozhodně neničí ham radio. Důvody by jsem hledal v zastaralých a nepružných organizacích ala IARU, v národních organizacích.

SP3BOP
SP3BOP
7 mesiace pred

What about remote stations then? I know people who pay for a room with equipment in Malta and stay at home and make connections from another location.
What about competitions where the call is recorded! it’s also an automatic.
I don’t pay anyone anything there, I do my own thing at ft8 because that’s all I can do when the children are at home.
Live and let live. And the frustrated N0UN probably wasn’t invited to such a trip and his pocket is hurting.

Ladislav OK1UNL
Ladislav OK1UNL
Odpoveď na  SP3BOP
7 mesiace pred

Hi,
me have a private station – remote RX only. Some guys after some requests tested it and asked me for support of their DX/contest activities for holp with building true remote station equipped by Flex SDR, professionaly manuafactured antennas etc… Especially they are interested by low bands TOP band, 80/40 mtrs. Money support of course was promised. The world is about money. Ham radio of course too.

Jozef OM1CI
Jozef OM1CI
7 mesiace pred

..asi to bude zase daľší chudák, čo nedokáže zapnúť PC a preto iba pľuje okolo seba. Nech sa každý zabáva ako chce, pokým tou zábavou neubližuje inému.

Ladislav OK1UNL
Ladislav OK1UNL
Odpoveď na  Jozef OM1CI
7 mesiace pred

N0UN je smutný, nesype mu to.Takových je i v OK dost.
Poznáš je naprosto přesně. Přeškrtnuté logo FT8 na QRZ, (a)sociálních sítích, webovkách.
Pamatuji 80m, OK parta vykřikovala, že jim PC nesmí do hamshacku …
Parta už není a v hamshacku má každý několik PC.

Ladislav OK1UNL
Ladislav OK1UNL
Odpoveď na  om0aao
7 mesiace pred

Vilo, podívej sem:
https://www.g4ifb.com/FT8_Hinson_tips_for_HF_DXers.pdf
první stránka manuálu. Trend bude pokračovat i v letech 2022 a 2023.
Telegrafista byl zvyklý na plná pásma. Dnes má možnost v CQ WW CW.
N0UN nebude dvacetiletý, ale senior s celoživotním zájmem o rádio.
Takové irituje, že udělám 100 DXCC za víkend a WAC za 1 hodinu provozu.
A nepotřebuji extremní antenní farmu, ale stačí podprůměrný = QRP setup.
No, pro některé hamy to je jisté zklamání, umocněné penězi které byly investovány.

17
0
Budeme radi za vaše pripomienky, prosím, komentujte!x