Špičkový vstupný filter do contestov – kryštálový preselektor

Najťažšou skúškou každého prijímača budú určite contesty. V niektorých oblastiach je na malej ploche sústredený veľký počet súťažiacich, niekedy aj QRO. Aby sa mohli plnohodnotne zúčastňovať contestov, je dôležité, aby sa navzájom nerušili. Vzájomné rušenie vedie k nervozite, keď nie je možné prečítať slabú protistanicu v rušení od suseda vzdialeného pár sto metrov cékviaceho o pätnásť kilohertzov vyššie….

Big guns väčšinu contestu „presedia“ na jednej frekvencii. Ich cieľom je mať čo najsilnejší signál v cieľovej oblasti a nerušený príjem, aby mohli slabé signály prečítať. Pri riešení tejto otázky sa môže dopracovať až ku špeciálnemu kryštálovému filtru laditeľnému v úzkom rozsahu s potlačením nežiadúcich signálov až o -80 dB….

Peter Haylett G3IPV sa dlhé roky venuje experimentovaniu so selektívnymi filtrami na vstupe prijímača. Nasledujúci obvod, ktorý vyvinul sa vyznačuje špičkovými parametrami a nízkou cenou. Preladenie filtra je asi 6 kHz, šírka pre pokles o -3 dB asi 500 Hz a stopband dosahuje hodnotu -80 dB (vo vzdialenosti 4 kHz) na 7 MHz pásme. Na 14 MHz je rozladenie dvojnásobné, na 3,5 MHz polovičné. Rovnako je to aj so šírkou pásma. Na vyššie pásma je problém so zháňaním vhodných kryštálov a dosiahnuté výsledky bývajú slabšie.


Schéma zapojenia je veľmi jednoduchá. Vo vzorke boli použité kryštály so sériovou rezonanciou na 7020 kHz v puzdre HC6U. Šestica kryštálov bola vybratá z väčšieho počtu, aby ich frekvenčné rozdiely boli čo najmenšie (do 100 Hz).Tieto kryštály sú v UK bežne dostupné za nízku cenu. C1, C2, C3 a C4 sú miniatúrne kapacitné trimre 0 – 20 pF. Kondenzátor C5 má kapacitu 75 pF. Aby nedochádzalo k rozlaďovaniu rukou, ladiaci gombík s oskou kondenzátora je spojený nevodivým materiálom.

Aby bolo možné skutočne dosiahnuť potlačenie nežiadúcich signálov o -80 dB je nutné samozrejme celý filter stieniť. Súčiastky nie sú umiestnené na plošnom spoji, ale na pájkovacej lište. Všetky spoje musia byť čo najkratšie.

Nastavenie filtra spočíva v nastavení C1 – C4 na minimálny útlm. Do takého filtra samozrejme nie je možné zavysielať, iba ak miliwattmi. Pri použití separátnych antén na príjem a vysielanie a RX konektora na tranceivri je hotovo. Ináč je potrebné zaradiť relé tak, aby ani omylom nebolo možné do filtra zavysielať…

0 0 hlasy
Hodnotenie článku
Nastaviť
Nastaviť upozornenia
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba
Zobraziť všetky komentáre
0
Budeme radi za vaše pripomienky, prosím, komentujte!x