Zamyslenie sa nad rádioamatérmi…

Na www.eham.net sa v poslednom období objavil článok-úvaha od Boba Kendiga (KG4OOA), ktorý sa zamýšľa nad nami všetkými. Dovolil som si ho preložiť, hoci je zameraný na amerických rádioamatérov a ich históriu, mal by však osloviť aj nás všetkých… Oliver, MW3SDO

Keď sa túlam po stránkach internetu, špeciálne určených pre rádioamatérov, všetky články upozorňujú na služby, ktoré rádioamatéri poskytujú verejnosti. Je to všetko naozaj skvelé! Je to vlastne jedna z hlavných činností, pre ktoré existujeme.

Ale nie tak rýchlo! Je tu jeden problém!

Viete kto navštevuje rádioamatérske stránky okrem radioamatérov? Odpoveď je nikto. Kedy ste naposledy okrem Poľného dňa počuli, videli alebo čítali o rádio amatérskej prevádzke v novinách, časopisoch (iných ako sú rádio amatérske publikácie), miestnej alebo káblovej televízii? Ani sa nepamätám kedy naposledy bola v tlači alebo televízii zmienka o tom, aké služby pre verejnosť uskutočňujeme.

Počujem náreky a lamentovanie, že sa už nikto nechce stať rádio amatétom. Ale vážne, ako sa človek dozvie, že rádio amatétske vysielanie stále existuje? V šesťdesiatych rokoch, keď som získal moju prvú licenciu, všetko bolo jednoduché. Tu a tam ste videli v meste obrovské stožiare a vždy sa našiel niekto kto vám vedel povedať načo sú tam, k čomu slúžia. Stánky boli plné publikácií o rádiách. Tieto obrovské vecičky (staré rádioprijímače) v obývačkách teraz nahradili televízory. Dnes sú už tieto rádiá minuloťou. Aj rádioamatérske časopisy ktoré sme poznali už nie sú v predaji. Ani toľko stožiarov už nevidíme, ale to je iný príbeh.

V súčastnosti k rádioamatérom prichádza veľa ľudí z CB. To sú naše deti ale čo dospelí?

Čo robíte preto aby ste o našom hobby informovali svet? Má váš klub človeka pre styk s verejnosťou, ktorý rozvíja vzťahy s médiami a rádio amatérmi, obyčajnými ľudmi? Žijeme v dobe počítačov. Posielate správy o novinkách na internete? Može to fungovať, nemáme čo stratiť. Nepatríš do klubu? Môžeš sa zapojiť do našich služieb. Stači poslať email. Kto vie, možno objavíš skvelú budúcnosť.

0 0 hlasy
Hodnotenie článku
Nastaviť
Nastaviť upozornenia
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba
Zobraziť všetky komentáre
0
Budeme radi za vaše pripomienky, prosím, komentujte!x
()
x