Zoznam rádioamatérov – Česká republika 2022

Zoznam rádioamatérov v OK, stručne povedané OK CallBook, je rádioamatérskou verejnosťou veľmi žiadaný, od začiatku deväťdesiatych rokov minulého storočia sa však stal problémom: európske štandardy nedovoľujú zverejňovať osobné údaje občanov bez ich výslovného súhlasu alebo bez zákonného dôvodu. Od roku 1992 nezverejňuje ani štátna administratíva Českej repuliky – konkrétne Český telekomunikačný úrad – údaje o držiteľoch vydaných povolení pre rádioamatérsku prevádzku, až koncom roka 2005 sa na WWW stránkach ČTÚ objavil prehľad vydaných povolení – http://www.ctu.cz/ctu- online/vyhľadavaci-databaze/databaze-pridelenych-radiovych-kmitoctu-podle-vydanych-pridelu-a-individualnich-opravneni.html?action=amateri (volací znak treba zadať veľkými písmenami), ktorý neobsahuje osobné údaje držiteľov. Zverejňovanie adresárov rádioamatérov sa v Európe, a teda aj v OK, skomplikovalo. Neznamená to, že by také adresáre neexistovali – aj na internete ich možno na rôznych miestach nájsť. Často však nie sú podložené súhlasom uvedených osôb, a aktualita uvedených údajov nebýva spoľahlivá.

Baofeng UV-5R
Baofeng UV-5R

Zoznam rádioamatérov v OK

Po prijatí zákona o ochrane osobných údajov v SR sa preto Český rádioklub rozhodol vytvoriť adresár rádioamatérov v OK, ktorý by plne zodpovedal požiadavkám zákona, a najmä bol podložený výslovným súhlasom všetkých, ktorí sú v ňom uvedení. Vzniknutý súbor toto cestou dávame rádioamatérskej verejnosti k dispozícii: zoznam rádioamatérov v ČR

Aktualizácia zoznamu

Súbor samozrejme neobsahuje údaje o držiteľoch všetkých povolení vydaných v OK. Svoje údaje (a súhlas s ich vystavením) do neho každý vkladá dobrovoľne. Preto prosíme tých, ktorí zatiaľ nevyužili príležitosť byť v OK CallBooku uvedení, aby tak urobili, a upozornili na túto možnosť aj svojich priateľov a známych medzi rádioamatérmi, rovnako tak aj vedúcich operátorov rádioklubov a prevádzkovateľov majákov, prevádzačov, nódov PR a pod. – aj pri týchto zariadeniach môže byť adresa prevádzkovateľa niekomu užitočná na zaslanie posluchovej správy.

Zmiešavač do prijímača alebo transceivera
Zmiešavač do prijímača alebo transceivera

Rovnako prosíme tých, ktorí už uvedení sú, aby neopomínali svoje údaje aktualizovať vtedy, keď sa sťahujú, alebo sa zmenilo čokoľvek iné v údajoch, ktoré už boli zverejnené; postup aktualizácie je totožný s postupom pri novej evidencii – je nutné zaslať vyplnený a podpísaný Evidenčný lístok. Jedine tak bude mať rádioamatérska verejnosť v OK aj vo svete k dispozícii OK CallBook aktuálne, a jedine tak má CallBook napokon zmysel. Všetky potrebné údaje o spôsobe zverejnenia a aktualizácie údajov nájdete na našej stránke Český rádioklub a ochrana osobných údajov v časti EVIDENCIA pre CALL BOOK. Podnetom na zavedenie do súboru alebo opravu údajov v súbore pre nás bude výhradne zaslanie vyplneného a podpísaného lístka „Evidencia pre CallBook“

Prameň: http://www.crk.cz/CZ/OKCBC

0 0 hlasy
Hodnotenie článku
Nastaviť
Nastaviť upozornenia
guest
2 Komentáre
Najstaršie
Najnovšie Najviac hodnotené
Vložená spätná väzba
Zobraziť všetky komentáre
om2adp
om2adp
2 roky pred

Dovolím si pripomenúť, že uvedený excelovský súbor je zo dňa 5.10.2021 a z neho sú čerpané aj údaje pre oveľa pohodlnejšie nájdenie značky na stránke OK CallBook express.

Sú dve verzie tohto OKCB:

  1. slovenská, zviazaná aj s OM CallBookom, teda pri otvorení stránky http://www.omradio.sk sa dá vyhľadávať aj značka s OK/OL prefixom, prípadne sa dá otvoriť priamo táto verzia na stránke http://www.depe.sk/omcb/okcb
  2. samostatná česká verzia, ktorá je na stránke http://okcb.omradio.sk

Obe tieto verzie používajú dáta z uvedeného excelovského súboru a sú obe obsahovo totožné. V prípade, že bude vydaná novšia verzia xls súboru, údaje budú, samozrejme, aktualizované aj v OKCB webových aplikáciách.
Podľa mojich informácií ČRK chystá novú web stránku a táto bude zrejme obsahovať aj web aplikáciu OK CB.

om2adp
om2adp
2 roky pred

Neviem, či je to náhoda, ale práve dnes, 23.2.2022 bol publikovaný nový xls súbor s dátami pre OK CallBook. Údaje sú platné k 9.2.2022 a už sú naimportované ako v slovenskej, tak aj v českej verzií OK CallBooku.

2
0
Budeme radi za vaše pripomienky, prosím, komentujte!x