AGC s A244D (TCA440)

Veľmi vydarený AGC obvod je ND6T, no v niektorých konštrukciách sa môže hodiť iné zapojenie. popísaný AGC obvod využíva A244D (TCA440), či integrovaný obvod pre prijímače do 30 MHz. Z neho pre AGC využijeme len časť, čo je štvorstupňový MF zosilňovač a jeho regulačný obvod. Rozsah regulácie môže byť až 60 dB, čo je skutočne veľa. Viac o tomto integrovanom obvode povie datasheet.

Princíp AGC je jednoduchý. Na vstup A244D sa privádza NF signál, ktorý sa zosilňuje. Výstupný signál je usmerňovaný diódou a privádzaný späť do obvodu regulácie zisku prvých troch stupňov zosilňovača v A244D. Zároveň hodnotami premenlivého odporu a kondenzátora C5 vytvárame možnosť nastaviť úroveň regulácie aj časovú konštantu.

AGC s TCA440 v MKARS80 QRP TCVR
AGC s TCA440 v MKARS80 QRP TCVR

Asi najväčšou nevýhodou A244D je, že MF časť tohto integrovaného obvodu pracuje len na nižších frekvenciách, do 2 MHz. Tu načrtnutá idea spracováva NF signál, ale môžeme ho použiť aj na reguláciu MF frekvencie, napr. 455 kHz či obdobnej. Na vývod č. 10 je možné pripojiť aj indikačný S-meter.

Prameň:

[1] Súbor prednášok z celoslovenského seminára rádioamatérov Zväzarmu Tatry 1983, Využite dostupných IO v rádioamatérskej praxi

[2] MKARS80 transceiver OM0AAO

0 0 hlasy
Hodnotenie článku
Nastaviť
Nastaviť upozornenia
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba
Zobraziť všetky komentáre
0
Budeme radi za vaše pripomienky, prosím, komentujte!x