Ako som urobil “svetový“ rekord v subregionáli

Myšlienka zúčastniť sa aspoň nejakým spôsobom I.subregionálu vo mne hlodala už dlhší čas. Keďže sa „pripravujem na skúšky“, využil som možnosť vysielať pod dohľadom niektorého amatéra – a to otca OM3WAO, ktorý mi prepustil dvojmeter a sám sa sústredil len na sedemdesiatku.

Týždeň pred contestom otec oznamuje: „DL7KM-ka na sedemdesiatku stratila zisk a nemá ani okruh!“. Tá je umiestnená na spoločnom stožiari s rovnakým typom antény na 2m. Čo urobiť? Pokúsiť sa vyliezť na strmú strechu v zime? Alebo dať na provizórny stožiar prichystanú yagi?
Počasie bolo nádherné a tak „blázni“ opäť lezú na strechu. Spúšťame stožiar, meriame, obzeráme… Okruh anténa má…. Dotiahneme spoje, zaizolujeme, zdvihneme stožiar – maličkosť na hodinu.

V stredu je obloha ešte stále ako z reklamy. Prvé príznaky ale naznačujú, že budem musieť rýchlo užiť nejaký prípravok z reklamy proti chrípke. Večer už drkocem zubami. Hlavou mi ešte preblesne, že určite ma položí svalovica v sánke…

Štvrtok je ale zlý. V piatok som si hovoril, že horšie už ani nemôže byť. Chyba – môže! V sobotu ma „zatlo v krku“, hlavu nemôžem zdvihnúť… Ale moja túžba po contestingu je väčšia! Pol hodinu pred contestom sa zdá byť všetko pripravené (pardon – s výnimkou mňa): TR-751E, DL7KM na ručne ovládanom stožiari a notebook so spusteným Locatorom.

O tretej nášho času začínam vyhľadávať stanice. Absolútne ticho. Žeby som mal zle nastavené hodinky? Nie, na 144.339 je na hranici šumu 9A7D z JN95CI. To by bolo 450 km… Ešte ho urobiť. Žiaľ nepodarilo sa. Kde sú ale ostatní?

Všetky signály ledva pohnú S-metrom. Podľa ohmetra je ale anténa OK. Prehadzujeme káble do staršieho zariadenia. Ani tam to nie je lepšie. Mňa porazí! Anténa! Ale prevádzače idú dobre. Vraciame sa na 751-ku, prehľadávam pásmo…. Nikde nikoho…

Dávam si hodinovú pauzu, a v nálade pod bodom absolútnej nuly „čumákujem“ TV. Nedá mi to – aspoň jedno, fakt aspoň jedno QSO predsa musím urobiť! Vraciam sa k zariadenia a nachádzam HA6KVC/P. Zručím: „Oscar Mexico Three Whisky Alfa Oscar“ a ten reaguje! Za pár sekúnd je QSO doma…

Po ďalšej prestávke nachádzam slabý signál HA5KDQ/P. Takmer presne na tejto frekvencii ide veľmi pekne OM3KDX/P – stiahnem ho ešte troška nižšie a dostávam poradové číslo 10. Na to, že contest beží už viac ako dve a pol hodiny je to málo.

Ten večer som sa síce vrátil ešte k zariadeniu dvakrát a v nedeľu raz, ale žiadne QSO som už neurobil. Možnosti prečo sú takéto: nikomu sa nechcelo na kóty kvôli zhoršujúcemu sa počasiu, domácki založení ľudia dali prednosť ARRL DX Contestu, VKV rádioamatéri vymreli alebo som hluchý ako poleno…. Hej ľudia, kde ste boli?

Podčiarknuté a zrátané: 283 bodov. Myslím, že prekonať tento výsledok (rozumej získať menej bodov) budú mať konkurenti mimoriadne obtiažne… Urobil som, čo sa dalo a čo bolo v mojich silách, žiaľ lepšie to nešlo – mne. Možno nabudúce…

0 0 hlasy
Hodnotenie článku
Nastaviť
Nastaviť upozornenia
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba
Zobraziť všetky komentáre
0
Budeme radi za vaše pripomienky, prosím, komentujte!x
()
x