DX cluster SWL – RXClus 8.0

V dnešnej dobe nie je ťažké „uloviť“ vzácny DX. Napomáha nám k tomu lepšie vybavenie ako mali naši predchodcovia, ale najmä dostupné informácie – bulletiny a DX clustre. Najlacnejšie sa k nim dostaneme z packetovej siete. Na nód sa môže pripojiť len licencovaný HAM….

Nerád by som sa púšťal do filozofickej debaty o tom, či má potom zmysel „lovenie“ DX-ov poslucháčmi – veď stačí sledovať cluster a vypisovať QSL 🙁
Vedzte, že za určitých podmienok je aj poslucháčom dostupný packetový DX cluster. Ale hádam aj HAM-ov bude zaujímať ako…
Monitorovacie okno programu RXClus V prvom rade treba vhodný nód s DX clustrom, z ktorého si DX-mani „ťahajú“ spoty. S-meter Vášho 2 m (70cm) RX musí ukazovať aspoň niekoľko S, aby ste všetky packety prijímali stopercentne. No a ešte modem a PC s nainštalovaným programom RXClus.

Ešte spomeniem modem – viackrát som sa stretol s tvrdením, že zvuková karta ako modem sa nevyrovná „klasickému“ modemu. Áno, ak použijete zvukovú kartu „trojkanálovú – pravý, ľavý a šumový“. V tom prípade nepomôže ani pracné hľadanie optimálnej NF úrovne. Vyskúšal som tri – s OPL3, SB16 a SB128 s AGW PE. S prvou som docielil asi 80% úspešnosti čítania packetov, s SB 100%. No dobre, tak 99% 🙂
V tom istom čase (iba RX) môžem dokonca prijímať spoty a počúvať napríklad MP3, CD či hrať hry….

RXClus napísal Robert Chalmas HB9BZA. Jeho výhodou je, že umožňuje oddeliť DX spoty od ostatných informácií a komunikuje s Vami aj češtinou. Samozrejme, nie každý spot je zaujímavý. Filtrom vyberiete len to, čo Vás zaujíma. Na tie Vás RXClus môže upozorniť zvukovo. Zaujímavá je aj štatistika spojení – rozčlenenie podľa potvrdených DXCC, IOTA, bandov….

RXClus má tri hlavné okná:
Monitor: zobrazujú sa v ňom všetky prijaté dáta. Súčasťou je aj primitívny terminál.
DX Window: zobrazuje informácie z clustra – DX, WWV, ANN a TALK.
Alarm: zobrazuje iba spoty, o ktoré máte zájem – nové zeme, ostrovy a podobne, podľa toho, ako máte nastavené filtrovanie.

Signál OM0NZA z Kráľovej Hole vychyľuje ručičku mojej TR-751E takmer za roh. Na PC s SB128 mám pod W98 nainštalovaný AGW Packet Engine https://www.sv2agw.com/downloads/ a pravdaže RXClus 8.0. S príjmom packetov nemám absolútne žiadne problémy (skôr vidím v monitorovacom okne, ako nód opakuje niektorým HAM-om packety).

RXClus si podľa mňa zaslúži hodnotenie „Výborný“. Nájdete ho medzi programami v sekcii „Na stiahnutie“ tohto portálu. Úvitam(-e), ak sa s výsledkami Vašich meraní podelíte aj s ostatnými, napríklad aj tu.

0 0 hlasy
Hodnotenie článku
Nastaviť
Nastaviť upozornenia
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba
Zobraziť všetky komentáre
0
Budeme radi za vaše pripomienky, prosím, komentujte!x