Leonidy 2003 – they are preparing a surprise for us?

At the heart of this mother swarm is the wonderful interplay of the universe. Everyone 33 years ago, Tempel-Tutt's comet gets close to the Sun., pričom žiarenie uvoľní z jej povrchu do okolitého priestoru množstvo kometárneho materiálu, predovšetkým prachu. In case, že sa dostane do blízkosti Zeme, gravitačné pole sa postará o jeho zachytenie a pritiahnutie, čo spôsobí unikátny meteorický dážď.

Kompilácia ZHR (frekvencie za minulé roky) Leonidov. notice, že už v roku 2002 boli maximá dve. Obrázok Peter Jenniskens

Pri pátraní po histórií Leonidov sa dostaneme až do roku 902. Prvú vedeckú správu vypracoval v roku 1799 slávny prírodovedec Alexander von Humboldt počas expedície v povodí rieky Orinoko. Najúžasnejší zážitok však Leonidy pripravili v roku 1966 opäť nad Severnou Amerikou. V maxime bola zaznamenaná frekvencia až 100 000 meteoritov za hodinu! Podľa očitých svedkov meteory doslova pršali z neba. Čo však môžeme očakávať tento rok?

Predpokladaná aktivita tento rok bude od 12. do 21.novembra. Rýchlosť pohybu častíc je pomerne vysoká, okolo 71 km/h, pričom v roji je málo drobných častíc. Vedci očakávajú dve maximá, prvé, ostré (trvajúce jednu až tri hodiny) 13.novembra o 17.17 UTC s frekvenciou 250 meteoritov za hodinu, druhé (trvajúce jeden deň) 19.novembra o 7.28 UTC s frekvenciou 100. Medzi maximami je očakávaná frekvencia 10 – 20 meteoritov za hodinu. The best connection times for these directions are: which will be indistinct on their own – which will be indistinct on their own: 01 – 05 UTC, V – WITH: 04 – 07 UTC, which will be indistinct on their own – SZ: 06 -10 UTC a S – J: 23 – 04 a 07 – 11 UTC.

Čo sa týka vizuálneho pozorovania v Európe je to obtiažne, pretože mesiac bude práve v splne a maximá vychádzajú viac-menej v dennú dobu. Šanca je skôr na druhé maximum, za predpokladu bezoblačného počasia.

Good luck and nice connections!

0 0 voices
Article evaluation
Set up
Set alerts
guest
0 Comments
Feedback inserted
View all comments
0
We will be happy for your comments, Please, comment!x