Preamplificador de bajo ruido OZ2OE 21 - 30 megahercio

El autor de la siguiente conexión es Ole OZ2OE. Originálny popis v angličtine nájdete na http://hjem.get2net.dk/ole_nykjaer/oz2oe/hfpreamp/hfpreamp.html. te agradecemos!

Predzosilňovač ku “sordo” receptor de alta frecuencia. Vhodný keď potrebujete extra citlivosť na 15, 12 a 10 m – napríklad kvôli satelitom.

Princíp

Tento jednoduchý malý predzosilňovač využíva výhodné vlastnosti monolitického zosilňovača MMIC MAR-6 od firmy MiniCircuits. Dosahuje zisk približne 20dB pri šumovom čísle 3dB v pásme 21 - 30 megahercio. Selektivitu určuje pásmová priepusť na vstupe.

Mechanické vyhotovenie

Predzosilňovač je skonštruovaný na obojstrannom plošnom spoji s rozmermi 32×60 mm. Medená plocha slúži ako zem a všetky súčiastky sú vo vzduchu. Plošný spoj je priskrutkovaný v malej kovovej skrinke zakončenej BNC konektormi.

°F a +122°F/0℃ a +50℃

Schéma je nižšie. Vstup tvorí neladiteľná pásmová priepust z bežných súčiastok a dvoch vinutých cievok.
Pásmová priepust je navrhnutá na impedanciu 50 ohmov a výstupná impedancia je priamo v bode spojenia dvoch ladených obvodov.
Monolitický zosilňovač je napájaný z +12V cez zrážací rezistor 560 ohmios. Výstup je širokopásmový.

blank
F1 – 10,7 MHz, L3: 6,5 závitu medeným drôtom s priemerom 0,5mm na priemere 4,5 mm
L2: 1,5 uH RFC

Osadenie

Súčiastky sú osadené tak, ako to znázorňuje obrázok. Vstup je vľavo.

blank

(Na obrázku sú aj dve súčiastky, ktoré na schéme nenájdete. Sú to 4,7uH RFC a 3,3uF, ktoré sa používajú podľa katalógového zapojenia v napájaní. Akokoľvek – 560 ohmový rezistor funguje výborne, ale na plošnom spoji ostala stále pripojená tlmivka.)

blank

Afinación

Nie je potrebné. Zosilňovač je širokopásmový. Iba som odmeral spotrebu prúdu – 16 mA je v poriadku.

Propiedades

Vlastnosti tohto predzosilňovača určujú hlavne vlastnosti monolitického zosilňovača. Katalógový údaj MAR-6 hovorí o šumovom čísle 3 dB a IP 3.rádu +14,5 dBm. Pásmová priepust znižuje celkový zisk ako je možné vidieť na obrázku.

blank

Je veľmi dôležité, že zisk výrazne poklesne pri nižších frekvenciách, ináč by silné signály z frekvencií pod 15 MHz mohli preniknúť do zosilňovača a na nelinearitách vytvoriť rušivé produkty v pásmach 21 - 30 megahercio.
Pásmová priepusť má na nižších frekvenciách mierne zvlnenie.

Možné zmeny

Predzosilňovač môže byť osadený aj iným monolitickým obvodom. Pre predzosilňovače sú vhodné so stredným ziskom (15 - 25 dB), nízkym šumom a IP 3.rádu najmenej +10 dBm. Dajte pozor na odlišné puzdrá a rozmiestnenie vývodov.

3 1 voz
Evaluación de artículos
Configurar
Establecer alertas
huésped
0 Comentarios
Comentarios insertados
Ver todos los comentarios
0
Estaremos felices por tus comentarios, Por favor, comentario!X