OM7AQ – Zoltán Gyetvai

Es un honor para mi – pero no me siento como una estación superior… Solo soy un radioaficionado ordinario… Mám len veľký záujem o VKV techniku a túžbu o spoznanie fyzikálnych javov veľmi krátkych vĺn v rámci mojich možností. Bohužiaľ v poslednej dobe som ohraničený volným časom, prácou a rodinou.

Rádioamatérstvo som začal v r. 1979 ako mladý chlapec. Môj otec pedagóg, učiteľ fyziky, mal malú knižku o rozhlasových prijímačoch, kde som našiel popis jednoduchejkryštálky”. Starý otecšikovný elektrikármi pomohol natiahnuť anténu, moju prvú LWa ja som skúsil zohnať súčiastky: ladiaci kondenzátor 500 pF, auriculares, diodo, a drôt pre cievku. Prijímač pracoval na prvé zapojenie.

V mojom rodnom meste, vo Fiľakove pracoval dobrý rádioklubvtedy OK3KKFtu som spoznal Ervína OM7PY (ex OK3CPY), Jula OM7JG (vtedy OK3CPN), Jozefa OM3WBC (vtedy ešte nemal značku… Hola) a ostatných. Prvé spojenie som urobil na 80m CW s HA8KAZ. yo recuerdo – triasla sa mi ruka, horko-ťažko som vedel klúčovať. Rádioklub na tú dobu mal slušné vybavenie – Recuerdas los tiempos 747 a FT 225RDrobili sme experimenty na VKVdružice AO-7 a AO-8, potom aj RS, a tiež s meteor scatter. Vtedy sme mali koncák k FT 225 con poder 50 W, magnetofón, pamäťový elkey a anténu 8 el. Quagi. Aj s takou výbavou sa dali urobiť kompletné MS spojenia.

Antény OM7AQ En el año 1983 som dostal moju prvú vlastnú značkuOL9CQN. Pracoval som z domu na 160m s tcvr domácej výroby a anténou Inv. Vee. Na 2m som mal tcvr SSB/CW polo home made, a druhý podobnýhybridtcvr na FM s 2×8 el Quagi horizontálne a vertikálne. Urobil som svoje prvé Es spojenia na 2m pod vlastnou značkou. Študoval som v Košiciachsamozrejme elektrotechnikuodkiaľ som pracoval z rk OK3VSZ. V Košiciach som spoznal aj osobne Ondreja OK3AUnáš dobrý vzťah trval až do jeho smrti. Od Ondreja som sa naučil veľa vecí o VKV. Od tej doby na KV som vysielal len príležitostne.

Vr. 1986 som dostal moju druhú vlastnú značku OK3TEM. Onedlho som zakúpil tcvr Icom IC202 a urobil som k tomu koncák s GU29. Vtedy prichádzali do módy antény F9FT, urobil som šestnásťprvkovú verziu. S takým zariadením sa už vysielalo lepšie…Hola.

4x21 el.F9FT na 70cm Značku OM7AQ mám od r. 1994. Väčšinou vysielam na VKV/UKV (2metro, 70cm, 23 cm un 13 cm), no teoreticky som QRV aj na všetkých KV pásmach. Preto teoreticky, lebo len na dolné pásma (de 14 megahercio…) mám antény…Hola.

Moje skóre na VKV pásmach nájdeš v rôznych rebríčkoch. Na 2m mám polovicu DXCC – Hola, 50 zemí a 293 štvorcov. Cez družice som už splnil podmienky Sat DXCCale nemám ešte všetky QSLNa 2m sa mi podarilo niekoľko kompletných EME spojení, sobre 70 cm som tiež robil pokusy. Mojim veľkým snom je pravidelne pracovať EME v pásmach 70 cm a/alebo 23 cm. Ale na to ešte asi počkám. V poslednej dobe z dôvodu nedostatku volného času som skoro nepokročil dopredu. Od r. 1985 spolupracujem s Romanom OM3EI na časopise Rádiožurnál. Za veľký úspech považujem to, že mi píšu ľudia o tom, ako začínali pracovať cez družice a, že veľkou inšpiráciou pre nich boli moje články a príspevky v RŽ.

Satelitné antény

Čo sa týka môjho súkromného životaod r. 1989 učímrôzne elektrotechnické predmety, v poslednej dobe elektroniku a výpočtovú techniku. Mam nádhernú rodinu, manželku s veľkým pochopením pre moje hobby a dve pekné dcérky. Okrem rádioamatérstva sa venujem počítačom (programovanie…), umeniu a kultúre.

Na mojich stránkach ešte určite nájdeš niečo, čo ešte môžeš využiťzariadenia, La potencia de salida total de cada uno de los dos transmisores no debe exceder, etc.: www.om7aq.host.sk a https://qsl.net/om7aq/.

Zoli, OM7AQ

0 0 voces
Evaluación de artículos
Configurar
Establecer alertas
huésped
0 Comentarios
Comentarios insertados
Ver todos los comentarios
0
Estaremos felices por tus comentarios, Por favor, comentario!X