Consejos para elegir un micrófono adecuado para TCVR

Me interesó leer un artículo en el último Radio Diario del Ing. Anton Mráz OM3LU: Conexión “multimedia” auriculares PC a TCVR. So záujmom preto, lebo práve na pripojení takejto súpravy k môjmu TCVR-u finišujemPrvýkrát som náhlavnú súpravu k TCVR-u použil už pred štyrmi rokmi. Nesúhlasím so zdôrazňovaním výšok v modulácii. Často Vás zavolá protistanice preto, že máte výbornú moduláciu, super audio.

Elektretové mikrofóny používané v týchto náhlavných súpravách sa vyznačujú veľmi vyrovnanou frekvenčnou charakteristikou a vysokým výstupným napätím oproti iným druhom mikrofónov. To je veľká výhoda ak chceme ním nahradiť obvyklé dynamické mikrofóny. Môžeme totiž výslednú frekvenčnú charakteristiku upravovať pasívnymi RC členmi.

Pri výbere mikrofónu je veľmi dobrým pomocníkom počítač. Prichystáme si rôzne mikrofóny a s každým narozprávame krátky text. Záznamy potom zosúladíme na rovnaké vybudenie, napríklad programom Peak Limiter. A počúvame. Najhoršie mikrofóny spoznáme ihneď. S tými lepšími budeme pokračovať
S nimi si narozprávame viackrát výzvu rôznym štýlompotichu, ukričane, s mikrofónom blízko pri ústach, ďaleko od ústA počúvame. Sústrediť sa treba na to, či mikrofón pri veľkom akustickom tlaku neskresľuje a neobjavuje sa v modulácii dýchanie, fučanie a podobne. Pripravte sa na dlhé popoludnie…. Ja som hľadal ten najlepší mikrofón asi päť hodín.

S moduláciou toho najlepšieho sa teraz treba pohrať. Ten záznam si púšťame stále dookola s rôznym nastavením ekvalizéra (basov a výšok). Hľádame také nastavenie, pri ktorom bude audio najlepšie. Pravdepodobne sa dopracujete k výsledku, že najnižšie frekvencie (vaina 150 Hz) je vhodné potlačiť, pretože zhoršujú čitateľnosť signálu. Ale iba tie najnižšie. Rozhranie basy-stredy (200 – 1200 Hz) zdôrazniť a výšky potlačiť. Vyskúšajte si to. Ani komerčne predávané stolové mikrofóny či náhlavné súpravy nezdôrazňujú výšky. Ich frekvenčná charakteristika je skôr basová….

Por ejemplo, ak používate NF filter pre príjem (napr.DSP), je vhodnejšie zužovať pásmo potlačením vyšších frekvencií ako nízkych. Filter s hornou hranicou 1600 Hz je síce nepríjemný, ale znie predsalen lepšie ako filter s potlačením hĺbok pod 400 Hz.

Nastavenie apripasovaniemikrofónu ku TCVR-u je veľmi subjektívna záležitosť. Es adecuado, ak môžeme prepojiť mikrofón s TCVR-om cez PC a ekvalizérom upravovať charakteristiku. Na druhý PC napojíme NF výstup z RX-u (alebo druhého TCVR-a) a pokúšame sa ekvalizérom dopilovať zvuk na tomto RX-e, aby znel ako ten, ktorý sme dosiahli na PC. Toto je nutné preto, lebo každý TCVR má vplyv na výslednú frekvenčnú charakteristiku.

Výsledkom bude určité nastavenie ekvalizéra. Teraz potrebujeme navrhnúť obvod z RC členov, tak aby sa jeho frekvenčná charakteristika čo najviac blížila charakteristike ekvalizéra. Dobrým pomocníkom pri tomto návrhu môže byť program na analýzu elektrických obvodov, por ejemplo. PC-ECAP. Impedancia elektretových mikrofónov sa pohybuje v stovkách ohmov, impedanciu TCVR-a zistíte z manuálu. Výsledný obvod potom stačí už len realizovať a používať.

O náhlavnej súprave ako aj drobnostiach s tým súvisiacich (interruptor de piešľapka, roger beep) ešte pripravujem článok, sľubujem, že ho publikujem čo najskôr.

0 0 voces
Evaluación de artículos
Configurar
Establecer alertas
huésped
0 Comentarios
Comentarios insertados
Ver todos los comentarios
0
Estaremos felices por tus comentarios, Por favor, comentario!X