Antenne W5QJR

Accueil Forum Forum CQ HAM Technique Antenne W5QJR

Ce sujet contient 3 réponses, a 3 voix, et a été mis à jour pour la dernière fois par  om0aao 7 mois, 2 semaines depuis.

Affichage 4 des postes - 1 par 4 (de 4 le total)
 • Auteur
  Des postes
 • #18800 Répondre

  om0aao
  Maître des clés

  Skúšal niekto vertikálnu anténu W5QJR? http://rfanat.ru/s8/w5qjr2.htm

  Ak áno, s akými výsledkami?

  #18940 Répondre

  OM800AB
  Participant

  Anténu W5QJR som neskúšal. Článok o tejto anténe som si prečítal a nadobudol som dojem, že autor vychvaľuje zlomený vertikál, ako optimálnu anténu pre pásma 40, 80, une 160 m. Je to taký alibistický popis antény. Autor túto anténu vôbec neporovnával s druhou anténou, napríklad dipólom. S dipólom mám dobré skúsenosti. Používam ho v tvare Inverted Vee, dobrý je aj šikmý dipól, alebo viac dipólov na jeden napájač, pre viacpásmovú prevádzku.Vertikálnu anténu odporúčam stavať minimálne štvrťvlnnú s vyzdvihnutými štvrťvlnnými radiálmi.

  VY 73! Fée, OM3CAQ

  #18957 Répondre

  Ron
  Participant

  Antena funguje, je to ale optimalne len jednopasmova antena, ktorej sucastou je koaxial, ktory sluzi ako transformator impedancie.

  Urcenie tejto anteny, je sloper, alebo sikmy paprsok zo stoziara.

  Nevyhodou je, ze ak sa pouzije natiahnuta pri dome, alebo popri stene vatsieho domu, vyzaruje tato antena do domu a rovnako sa do nej dostava aj rusenie. Naladit tu antenu nieje velky problem, ale je velmi uzkopasmova, mimo rozsah naladenia, sa javi problematicky aj samotny transformacny clen z koaxialneho kabla, zacne sa objavovat prilis vysoke napatie, ktore moze poskodit dielektrikum koaxialu.

  Antena nema galvanicky prepojeny ziaric na opletenie, ak je velka uroven rusenia popri tejto antene, dostane sa toto rusenie aj mimo pasmo, do zariadenia.

  Daleko lepsie, ale komplikovanejsie, su anteny ako napriklad dnes velmi preferovane end fed, alebo jej starsie verzie tzv. City windom.

  Tam je sice nutna ina transformacia impedancie, antena je podstatne dlhsia, ale nieje nejak zavisla na protivahe.

  Je toho spusta na inspiraciu.

  W5QJR antena, je povodne naozaj urcena pre instalaciu na stoziar, nieje vhodna na bytovy dom.

  V praxi ale asi bude lepsia, ako ziadna antena.

  #18967 Répondre

  om0aao
  Maître des clés

  TNX Vilo aj Ron,

   

  na konci napájaná anténa ako endfed bude mať vysokú účinnosť. Je to veľmi chodivá anténa (testoval som v predošlom QTH). Je ale dobré, aby bola natiahnutá napríklad z paneláka, kde saoprievoči danej zemi. Ja som ju mal natiahnutú vo voľnom priestore a VFka cestovala až ku zariadeniu.

  Podľa simulácie sa zdá, že maximum prúdu pri W5QJR je v päte antény. Simulácia s 8x radiálom v päte, priemerná vodivosť zeme. Malo by ísť o vertikálnu anténu, teda tá časť antény je rozhodujúca pre fungovanie. Výhodou by mali byť rozmery, priame napájanie koaxiálnym káblom a absencia nejakého stratového prvku v obvode antény. Vcelku sa podobá inv.L, kde sú ale impedančné pomery iné (rovnako vysoká inv.L má v päte oveľa nižšiu impedanciu). Súbory sú v prílohe.

  Podľa možností a počasia by som ju postavil a porovnal voči používaným anténam.

  Attachments:
  tu dois être connecté to view attached files.
Affichage 4 des postes - 1 par 4 (de 4 le total)
Répondre à: Antenne W5QJR
Vos informations:
+ 40 = 49