Avis sur Yaesu FT-757GXI

Les avis représentent généralement les actualités du marché, afin que les acheteurs puissent se repérer au mieux dans l'offre. Aj my sa im budeme venovať, ale veľmi často sa u nás vyskytujúsecond handzariadenia, o ktorých sa písalo pred rokmi. Často táto literatúra je len s obtiažami dosiahnuteľná a tak dovoľte, aby som dnes predstavil Yaesu FT-757GXI ako prvý.
Ide o 100W allmode KV TCVR. Rozsahy dvojice VFO sú od 0,5 faire 30 MHz, k dispozícii je 8 Mémoire. Zabudované sú SSB/CW/AM/FM filtre, automatický kľúč, NF speech processor, calibrateur, IF shift a noise blanker.

Yaesu FT-757GXI, petite image TCVR vzhľadovo pôsobí veľmi príjemnešedá farba skrinky dobre ladí shliníkovoutlačidiel a ovládacích prvkov. Liatinová skrinka umožňuje výborný odvod tepla, ktorému napomáha pri zvýšenej teplote turbínka. Na vrchnom paneli je reproduktor a ovládanie automatického kľúča (MAN/AUT, full/half-BK, J'ai un problème pour connecter HRD à Icom IC). Na zadnom paneli je viacero ovládacích prvkov a konektorov. Na boku je držiak na prenášanie, na opačnom malé nožičky. Vospodku sú nožičky a sklopná opierka.

Modrý LED displej zobrazuje frekvenciu, navolené VFO, režim SPLIT, zapnutie RIT-u a číslo navolenej pamäte. Naľavo od displeja je ručičkový S/PWR/SWR/ALC meter. Pod displejom sú tlačítka CLAR (RIT) a D-LOCK (uzamknutie ladenia) a pogumovaný ladiaci gombík s jamkou na prst. Napravo od displeja je šesť tlačidiel: VFO A/B, SPLIT, MR/VFO, VFO/M, Mieux que 1.8µV>M, M>Mieux que 1.8µV.

Pod nimi sú tlačidlá PMS (programovateľný scan) a 500kHz (prepínanie kroku tlačidiel UP/DWN – po 500 kHz alebo po KV pásmach). Napravo je dvojitý regulátor MIC a DRIVE (nastavenie výkonu CW/AM/FM). Pod nimi je dvojica otočných regulátorov SHIFT + LARGEUR (nastavenie posunu MF a jej zúženia) a SQL + Les zones sont uniquement des indicateurs de position et ne comptent pas pour les multiplicateurs.

Stolový mikrofón Yaesu MD-1 V ľavej časti je séria tlačidiel: METER ALC/PO, RF AMP, À, PROC, Les zones sont uniquement des indicateurs de position et ne comptent pas pour les multiplicateurs, AGC-F. Naľavo od nich je hlavný vypínač, nad ním MOX a VOX, pod ním 8-pinový mikrofónny konektor a 6,3jack konketor pre slúchadlá. Napravo od nich je manuálny prepínač módov LSB/USB/CW-W/CW-N/AM/FM a dvojitý regulátor AF/RF.

Na zadnom paneli sú okrem anténeho a napájacieho konektora aj CINCH konektory NF vstupu aj výstupu, ALC, kľúčovania, nízkoúrovňového VF signálu pre transvertor, jack 6,3na CW kľúč a dátový konektor na prepojenie s PC. Okrem toho sú tam menej používané otočné regulátory nastavenie VOX-u, processora a zapínanie kalibrátora.

Stolový reproduktor so zabudovanými filtrami Yaesu SP-6 Po stlačení vypínača TCVR ožíva. Prijímač sa oproti konkurenčným modelom zdá byť menej citlivý, zafarbenie NF signálu je ale mäkšie a basovejšie, čo je veľmi príjemnézvuk nie je ostrý. Ladenie je veľmi príjemné (dá sa nastaviť aj tuhosť), ale ladiaci krok je konštantný a nemenný, čo považujem za najväčšie mínus tohto zariadenia, keďže nie je možné zadávať frekvenciu z klávesnice ako u iných zariadení. Osem pamätí je dosť málo na dnešnú dobu, navyše nie sú laditeľné, que la séparation verticale des antennes est d'au moins 2,1 m et peut être agrandie à, že ak chceme ladiť, musíme najprv stlačiť tlačidlo M>VFO a potom ladiť. TCVR sa dá ale ovládať z PC cez interface.

Na CW má FT-757 zabudované dva filtre, a to široký (2,7kHz/-6dBSSB filter) alebo úzky (600Hz/-6dB – Filtre CW). Ďalšie zúženie pásma je možné pomocou IF-SHIFT-u, ale to už nie je to pravé orechové. Príjem AM rozhlasových vysielačov je príjemný (výborný zvuk), ale filter je dosť široký a často býva problém s QRM. Na FM je zabudovaný filter so šírkou pásma až 15kHz, čo je dosť veľa. Ak sa zaujímate o tento druh prevádzky, odporúčal by som Vám ho na MF 455kHz vymeniť.

Prepnutie RX/TX je možné urobiť cez PTT na mikrofóne alebo VOX-om. Modulácia aj pri použití procesora je výborná. So stolovým mikrofónom MD-1 tvrdia protistanice, že sa podobá na moduláciu FT-1000. Nastavenie rýchlosti kľúčovania malým ťahovým potenciometrom na vrchnom paneli je v contestoch dosť obtiažne. ALC napriek bohatej výkonovej rezerve koncových tranzistorov (výkon dá zvýšiť na 150-180W) relatívne skoro uberá výstupný výkon, odporúčam použiť ATU. Chladiaca turbína sa spúšťa iba pri zvýšenej teplote, je ale dosť hlučná (našťastie nikdy nebeží dlho).

Transvertor Yaesu FTV-700 Ku FT-757 je možné dokúpiť široké príslušenstvo: stolový mikrofón MD-1, niektorú reproduktorovú skrinku z radu SP-x, FIF-232C (interface PC-TCVR), FTV-700 (transvertor), FC-757AT (automatický tuner), FAS-1-4R (automatický prepínač štyroch antén), FP-757HD (la source), FP-757GX (spínaný zdroj), či PA FL-7000.

Úpravy:
Odblokovanie TX 1,5 – 30 MHz
odpojte FT-757 od všetkých káblov
otvorte TCVR ako je popísané v manuáli
– sur le tableau “CONTROL UNITnájdite jumper SW03 a prehoďte ho do druhej pozície
zavrite TCVR. Po zapnutí bude TX pracovať od 1,5 faire 30 MHz

Zrýchlenie reakcie SQ:
stačí zmenšiť kapacitu C158 (10uF) a C159 (4,7 uF) na 1uF. Nájdete ich neďaleko tranzistora Q22, vypájkujte ich alebo vyštiknite a na ich miesto zapájkujte nové.

Interface PC – TCVR (CHAT):
Jednoduchý interface
Schéma vlastne hovorí o všetkom, musím ale poznamenať, že spája zeme PC a TCVR, čo nemusí byť vždy vhodné. Nič nebráni ale tomu, aby ste použili optotranzistory.

Paramètres spécifiés par le fabricant:
Modules hybrides Mitsubishi: 0,5 – 30 MHz, TX iba amatérske pásma
Course de fréquence maximale: 47,060MHz, 8,215MHz a 455kHz
Citlivosť SSB a CW pre s/š 10dB 0,5uV (0,5 – 1,5MHz) a 0,25uV (1,5 – 30MHz)
Citlivosť AM pre s/š 10dB 4uV (0,5 – 1,5MHz) a 1uV (1,5 – 30MHz)
Citlivosť FM 0,5uV pre 12dB SINAD
Plage dynamique: lepší ako 100dB
RIT: neobmedzený
Puissance BF: 1,5W/4 ohm pri skreslení 10%
Mieux que 1.8µV (-6/-60dB): SSB à CW(W) 2,7/4,5kHz, CW(N) 0,6/1,3kHz, AM 6/18kHz a FM 15/30kHz
Puissance de sortie: SSB 100W PEP, CW 100W a AM 25W PEP
Course de fréquence maximale: 40dB pod výstupným výkonom
Source de courant: 12 až 16V (nominálne 13,8V)
Max.spotreba: 1,5Un RX, 19Une émission
Dans la plage de ± 1,0 ppm: 238x93x238mm (š,v,h)
Dans la plage de ± 1,0 ppm: 5,2kg

Celokovo by som hodnotil FT-757GXI známkou 2, poskytuje ale výborný pomer cena/úžitkové vlastnosti. Pre začínajúceho amatéra je to podľa mňa dobrá voľba.

0 0 voix
Évaluation des articles
Mettre en place
Définir des alertes
invité
0 commentaires
Commentaires insérés
Voir tous les commentaires
0
Nous serons heureux de vos commentaires, S'il te plaît, commenter!X