Domov › Diskusné Fóra › CQ HAM fórum › Iné › packet radio
- This topic is empty.
-
AutorPríspevky
-
AnonymnýNávštevník
je mozne spojenie (odosielanie suborov) dvoch PC cez interny data fax modem 56k (v kazdom PC) a duplexnou radio stanicou na kazdej strane?
om1aegÚčastník (Participant)Teoreticky ano, ale treba pocitat s rychlostou 9k6 a taktiez s duplexerom pre zlucenie TX a RX s odstupom aspon 5 MHz v pasme 70cm. Ale legislativa ti taketo riesenie frekvencne v 70cm neumoznuje…
Alebo pouzit hotove riesenie LPD v pasme 430 a 870 MHz, jedno pasmo pre RX a druhe pre TX, su uz hotove modemy co zvladnu vyssie rychlosti ako 9k6.
Ak to chces ale na internetnet do zalezenej oblasti, tak to nie je najvhodnejsie riesenie, jednoduchsie, lacnejsie a hlavne rychlejsie je cez 2,4GHz WIFI a pasivny alebo aktivny retrans na kopci…AnonymnýNávštevníklen pre upresnenie dodam, ze sa jedna o radioreleovu stanicu, ktora pracuje v pasme 60 – 480 MHz s frekvencnou modulaciou a vytvara 6 telefonnych kanalov o sirke 0,3-3,4 kHz (RDM – 6), no a jeden ten kanal by som chcel vyuzit na prenos dat, ak by to bolo mozne…mala rychlost nevadi
AnonymousČlenmyslim si ze tento kanal dokaze nahradit prepojenie modemou cez telefonnu linku alebo sa mylim, nema niekto s tym skusenost?
ok1xgpČlenMěřili jsme přenosovou trasu RDM 6/12 na škole a pokud se nemílím, parametry byly vyhovující tak že určitě klasické modemové propojení bude fungovat.
om1aegÚčastník (Participant)Vyhovovoat to asi bude, netreba ale cakat vysoke rychlosti, bude sa treba popasovat s navazovanim spojenia, predsalen RDM ma iny sposob „vyzvanania“ ako klasicka telefonna linka.
Taktiez pouzity par frekvencii bude asi problem, do bezlicencnych pasiem par nevlezie, taktiez vykonovo je to inde ako povolenych par mW EIRP. A koordinovat a platit frekvencie, to uz radsej spravit retrans cez wifi niekde na kopci, mozno bude stacit aj pasivny. Dlhodoba frekvencna stabilita od teploty pri RDM-6 nebola dobra, stravil som s tym radiom pocas vojenciny dost casu.AnonymnýNávštevníkAk myslíš klasický dial up modem v21 tak tam sa používa FSK modulácia. Nosná je buď 1080Hz alebo 1750Hz. Teraz neviem ktorá strana je ktorá ale to nieje podstané. Klúčovanie je potom pre medzeru +100Hz a pre značku -100Hz takže tomu musí zodpovedať aj šírka kanálu.
AnonymnýNávštevníkAno klasicky dial up modem, širka kanalu podla toho co piset vyhovovat bude. Tento modem som zvolil pretoze je resp. bol dodavany skoro v kazdom ntbku, ale ak by bolo nieco lepsie, tak necham si poradit, co tak dsl modem ktory dava T-com?
Technicke udaje hovoria. ze stanica dokaze prenasat data do 1200baudov ale nic viac okolo toho. Ako sa spojim z modemom na druhej strane? Nemam velke skusenosti s tymto no docital som sa, ze cez terminal a AT prikazy, alebo telnet?AnonymnýNávštevník@doc182 wrote:
je mozne spojenie (odosielanie suborov) dvoch PC cez interny data fax modem 56k (v kazdom PC) a duplexnou radio stanicou na kazdej strane?
Podla mna to je cele blud.
Predpokladam ze ide o experiment na studijne ucely vo Faradayovej klietke. (RDMku v reale sprevadzkovat nesmies)Cisto teoreticky to fungovat moze, ak vyriesis iniciaciu spojenia, tak teoreticky sa modemy cez tu RDMku chytit mozu.
Rychlost odhadujem od 1200 do 4800 bd, viac ani pri najlepsej voli.
Co sa tyka prenosu suborov…
ako ?
zmodem?
Xmodem?Pokial si pamatam na moje BBSkove obdobie bola to vzdy loteria a adrenalin. Bolo to skor o dobrodruzstve ako o realne prenesenych suboroch.
Niekedy davno som sa venoval osialu zvanemu RONJA.
Slo o prenos dat z bodu do bodu opticky (predstav si IRDA a dalekohlad).Vtedy niekto, koho som povazoval za ignoranta napisal do fora ze Ronja je pro uchyly. Jdi na brigadu, kup si dve mikrovlny a usestris si nervy.
Myslim ze nieco podobne sa hodi do tejto diskusie.
🙂AnonymnýNávštevníkNo ak to chce na laborovanie tak veselo do toho. Ak to potrebuje na „komerčné“ spojenie tak je to utópia.
Pretože modem je vlastne koncové zariadenie tak potrebuješ „ústrednu“ ktorá zabezpečí všetko okolo. Mylím že si toto už riešil na inom fóre a tam bol aj link na stránku ako prepojiť priamo modem – modem. Samozrejme by si to musel celé upraviť aby to chodilo zo stanicou.
Hlavný problém bude asi v rozdelení RX a TX signálov na základe nosnej. Ako som písal tak TX má voči RX odskok a potrebuješ obvod čo bude tento signál selektovať.
om1aegÚčastník (Participant)@datam wrote:
No ak to chce na laborovanie tak veselo do toho. Ak to potrebuje na „komerčné“ spojenie tak je to utópia.
Pretože modem je vlastne koncové zariadenie tak potrebuješ „ústrednu“ ktorá zabezpečí všetko okolo. Mylím že si toto už riešil na inom fóre a tam bol aj link na stránku ako prepojiť priamo modem – modem. Samozrejme by si to musel celé upraviť aby to chodilo zo stanicou.
Hlavný problém bude asi v rozdelení RX a TX signálov na základe nosnej. Ako som písal tak TX má voči RX odskok a potrebuješ obvod čo bude tento signál selektovať.
RDM6 je fulduplex vojenske radio s duplex frekvenciami pre nahradu telefonneho vedenia pre polne telefony. Modemy sa daju manualne spojit, taktiez samotna RDM6 prenasa svoj druh vyzvanania pouzivany pri polnych tlf, ale nekompatibilny s komercnymi modemami bez upravy. Technicky to riesitelne je, ale legislativne si neviem predstavit pridelenie frekvencii pre toto radio.
AnonymnýNávštevníks frekvenciami si nerobte starosti, som v armade a nejake ich pridelene mame..sme partia ktorej nestaci iba ten zaklad co dokaze rdm ale chceme viac ako napr. prenos autky (telefonneho cisla verejnej alebo vojenskej telefonnej siete) tak aby telefon zvonil a mohol vytocit akekolvek cislo…
rozoberal som spojenie modem to modem cez telefonnu snuru na inom fore ale niesom si isty ci to bude presne take iste aj cez radioAnonymnýNávštevníkKde mate pristup k RDM? V Topolcanoch?
AnonymousČlenAhojte, Keď už tu vidím rozobratú tému packet radio, rád by som sa opýtal, či niekto nepracuje,resp.čo pracuje s týmto módom v okolí Stredného Považia naFRQ 145.300 Mhz ? Konkrétnjšie v okolí Nemšová, Dubnica nad Váhom atď …
-
AutorPríspevky