Domov › Diskusné Fóra › CQ HAM fórum › Technika › Prudovy balun
- This topic is empty.
-
AutorPríspevky
-
AnonymnýNávštevník
Ahojte všetci, rád by som poprosil skúsenejších HAMov o radu ako vyrobiť prúdový balun 1:1 pre invertované véčko na 3,5 Mhz. Mám toroid AMIDON T200-2. Viem, že na nete je kopa návodov, no neviem ktorý by bol pre mňa ten správny. Výkonovo do 100W. Ďakujem všetkým za čas a cenné rady. Peter, OM6APJ
ok1dspČlenZdravim Peter koukni tady , ja to pouzivam podle toho to navodu a chodi to do 30 Mhz/ 100 W bez problemu.
OK1DSP Slavaok1dspČlenPromin zapomel jsem tam klepnout adresu http://www.ok1cjb.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=63:0-540&catid=16:zaizeni-vf&Itemid=4
om2zzČlenAhoj, skus pozriet tuto:
http://anteny.webz.cz/articles/cz/baluny_a_ununy_pro_KV_anteny.htmlJe to celkom obsiahly a zaujimavy clanok.
Rado
AnonymnýNávštevníkPrispejem aj ja, na tejto adrese je všetko potrebné na vyrobenie dipólu:
http://www.aa5tb.com/dipole.html – anténa dipól, kalkulačka na výpočet rozmerov (foot = 30,48cm), praktické vyhotovenie antény.
Peter, ja 31 rokov vysielam s anténami bez balunov, vyskúšaj takéto riešenie a až potom tam zaraď balun !
Vy 73 !
Vilo, OM3CAQok1rrČlen@om2zz wrote:
Ahoj, skus pozriet tuto:
http://anteny.webz.cz/articles/cz/baluny_a_ununy_pro_KV_anteny.htmlJe to celkom obsiahly a zaujimavy clanok.
Rado
Poněkud pochybný článek. Nevím, k čemu je to rezolutní varování, ať se nepoužívají feritová jádra. Na železoprachu se nepodaří dosáhnout dostatečnou indukčnost.
Balun také nemusí být vždy transformátor. Někdy to může být pouhá tlumivka, s takovými baluny lze často dosáhnout lepších výsledků. Doporučuji toroid FT-240-61, který se omotá teflnovou páskou (izolace) a na něj se navine 6 závitů koaxem RG-400 (teflon průměr 5 mm). Tohle chodí od 80 do 10 m a za normálních podmínek nejsou 2 kW problém. Jádro je sycené pouze plášťovými proudy, ty 2 kW tedy platí pro dipól, quad, apod.
AnonymnýNávštevníkJe to jednoduche, ale zlozite zaroven.
Pouzi prudovy guanella balun, ale pred instalaciou ho prefukni plnym vykonom do zataze a meraj na vstupe PSV a na vystupe antenny prud.
Nemal by sa menit nijako dramaticky v celom zamyslanom rozsahu.
Inak bude balun problematicka sucast celej anteny.
Pokial trvas na balune, nacvakaj, alebo navlec na plast feritove jadra a viac za sebou ( aspon 10) alebo stoc kabel do niekolkych kruhovych sluciek a stiahni paskou, alebo to namotaj na PVC trubku a zaisti cvrkpaskami cez otvory.
Bude to urcite fungovat lepsie, ako ked nemas skusenosti z nastavovanim a vyrobou balunu.
Napatove baluny maju vcelku malu sirku pasma a su problematicke koli pouzitym materialom ako je zelezoprachovy amidon a ine.Jadra zo spinanych zdrojov niesu prilis vhodne na ama prevadzku, tak snad na 160m pasmo, vyssie uz su na figu.
AnonymnýNávštevníkto všechno jsou bludy. Proudový balun, tedy 1:1 je na jádře namáhám minimálně, protože pokud se udělají dvě simetrická vinutí proti sobě, je celé jádro syceno jen rozdílovými proudy (tedy minimálně…)
Amidony jsou na to ceklem vhodné, byť drahé, ale fungují.
Amidon T 50-2 s 2x2x12 závity proti sobě pokryje 80-10 metrů naprosto v pohodě a bez ztráty „květinky“… max PSW je 1:1,5 -
AutorPríspevky