Come scaricare i diplomi QSO tramite FT8 tramite il programma UltimateAAC – guida per principianti

V predchádzajúcom článku som zhrnula svoje praktické postrehy z prevádzkovania digimódov FT8, Consiglio di leggerlo. Na základe pozitívnych ohlasov a viacerých žiadostí som sa rozhodla zostaviť podrobný návod, akým spôsobom je možné realizovať proces získavania diplomov za spojenia prevádzkou FT8 prostredníctvom programu UltimateAAC.

• prvotným základom úspechu je mať vo svojom počítači nainštalovanú aktuálnu verziu programu UltimateAAC. Inštalácia je bezplatná. Dostupná tu: https://en.freedownloadmanager.org/Windows-PC/Ultimate-AAC-FREE.html
• po kliknutí na linku je potrebné kliknúť na Download now a následne sa riadiť pokynmi sprievodcu inštalácie

Úvod do UltimateAAC

Po spustení programu sa objaví uvítacia obrazovka s ikonami, ktoré predstavujú jednotlivé kluby vydávajúce diplomy. Zakaždým, keď program budeme spúšťať, vždy klikneme na jednu z ikon pre pokračovanie. Aby bolo možné diplomy získať, v prvom rade je potrebné zaregistrovať svoje členstvo do jednotlivých klubov. V hlavnom náhľade (Una foto 1) v hornej lište je potrebné kliknúť na ikonku s dvoma postavičkami Userdata (užívateľské dáta).

UltimateAAC, Una foto 1
UltimateAAC, Una foto 1

Následne sa zobrazí tabuľka (Una foto 2), kde je potrebné zadať svoje osobné údaje ako sú: volacia značka, meno a priezvisko a emailová adresa.

UltimateAAC - vyplnenie volacia značka, meno a priezvisko a emailová adresa (Una foto 2)
UltimateAACvyplnenie volacia značka, meno a priezvisko a emailová adresa (Una foto 2)

V ďalšom kroku je potrebné kliknúť na záložku Numbers, ktorá sa nachádza hneď vedľa možnosti Userdata. Tu sa zobrazí zoznam všetkých klubov s preklikom na registráciu. Účelom registrácie je získať svoje členské číslo do každého klubu. V každej z možnosti je potrebné kliknúť na možnosť Join a nasledovať pokyny. Po kliknutí na Join sa spravidla zobrazí webová stránka klubov. Niekde stačí poslať žiadosť o členstvo emailom na uvedenú adresu, inde je potrebné vyplniť registračný formulár podľa pokynov jednotlivých klubov. Notifikácia o zaregistrovaní bude doručená na email. Takto to vyzerá po registrácii a pridelení čísel (Una foto 3).

UltimateAAC - záložka Numbers (Una foto 3)
UltimateAACzáložka Numbers (Una foto 3)

Ďalším podstatným krokom v časti administrácie je potrebné vyplniť záložku Logbook a zadať prístupovú adresu k logu so spojeniami vo formáte .adif, na základe ktorého sa budú generovať diplomy (Una foto 4). Nel caso, že používate program WSJT-X, ten generuje log automaticky. Cestu k logu si stačí namapovať z úložiska v počítači. Týmto krokom program zaznamená súbor so spojeniami, čo je základom úspechu pre získavanie diplomov. Ďalšie záložky sú vyplnené automaticky. Údaje nezabudneme uložiť kliknutím na možnosť Save vpravo dole.

UltimateAAC - záložka Logbook (Una foto 4)
UltimateAACzáložka Logbook (Una foto 4)

Žiadosť o diplomy

Ak máme všetky kroky povinnej registrácie za sebou, môžeme prejsť k samotnej žiadosti o diplomy. Program síce pozná cestu k logu so spojeniami, avšak netreba zabúdať na to, že ak nám pribudnú nové spojenia do logu, vždy je potrebné log v programe aktualizovať. A to veľmi jednoducho. V ľavom hornom rohu stačí kliknúť na ikonku modrej knižky Open standard logbook (Una foto 5).

UltimateAAC (Una foto 5)
UltimateAAC (Una foto 5)

Sopra Obrázku 5 zároveň vidíme, ako to vyzerá v prípade, ak na diplom už máme nárok. V tomto konkrétnom prípade spracovávame diplomy klubu EPC. Tu vidíme záložku Europe podfarbenú na zeleno, čo značí, že pre kategóriu Europe sa nám podarilo získať nejaký diplom. Je potrebné na záložku kliknúť a diplom vyžiadať.

Ako môžeme vidieť na Obrázku 6, diplomy sú rozdelené do viacerých kategórii. Aby sme vedeli, na ktorý diplom máme nárok, stačí sa jednoducho riadiť zelenou farbou. Ak je záložka zelená, získali sme diplom. Vždy však hlavnú kategóriu rozklikneme a diplom vyžiadame v ďalšej podkategórii.

UltimateAAC (Una foto 6)
UltimateAAC (Una foto 6)

Po kliknutí na zelenú záložku, v tomto prípade GRIDEA sa nám zobrazí zoznam spojení, ktoré sa nám započítavajú do diplomu a informácia, za čo sme diplom získali. Ďalej stačí kliknúť na možnosť Apply (Una foto 7), čím zaregistrujeme žiadosť o diplomy. Týmto spôsobom preklikáme všetky zelené záložky v programe a nezabudneme taktiež preklikať možnosti pre všetky kluby samostatne. Na záložky pre jednotlivé kluby sa dostaneme cez 10. ikonku v hornej lište (Toggle between).

UltimateAAC (Una foto 7)
UltimateAAC (Una foto 7)

Po kliknutí na možnosť Apply sa nám zobrazia dve tabuľky, ktoré potvrdíme.

UltimateAAC (Una foto 8)
UltimateAAC (Una foto 8)
UltimateAAC (Una foto 9)
UltimateAAC (Una foto 9)

Hotovo. Diplomy sú vyžiadané. Ak budú diplomy pripravené na stiahnutie, na email, ktorý sme uviedli pri registrácii príde automatická informácia o stiahnutí.

Aktualizácia UltimateAAC (Una foto 10)
Aktualizácia UltimateAAC (Una foto 10)

Nota: program vyžaduje pravidelnú aktualizáciu, bez ktorej nie je možné požiadať o diplomy. Aktualizácia vždy prebieha automaticky prostredníctvom vyskakovacieho okna pri novom spustení programu (Una foto 10). V tomto prípade stačí kliknúť na možnosť Scarica a nasledovať pokyny sprievodcu inštalácie.

Stiahnutie diplomov

Každý členský klub vydáva svoje diplomy po uplynutí rôznej časovej doby, podľa skúseností do 1 – 3 dní po podaní žiadosti. Diplomy si môžeme stiahnuť 2 spôsobmi.

1. spôsob – odporúčaný, jednoduchší, prostredníctvom webovej stránky klubu EPC: http://www.epc-mc.eu/index.php?lang=cs (Una foto 11). Na tejto stránke je možné stiahnuť diplomy pre všetky členské kluby. Stačí sa prihlásiť registračnými údajmi, ktoré prídu na email pri žiadosti o členstvo (nome utente: volacia značka + heslo)

Webová stránka EPC (Una foto 11)
Webová stránka EPC (Una foto 11)

Po prihlásení sa do EPC členského centra prejdeme do ľavého menu na možnosť Certifikáty (Una foto 12). Zobrazí sa nám zoznam diplomov pre každý klub samostatne. Postupne každý riadok rozklikneme a skontrolujeme, ktoré diplomy máme pripravené na stiahnutie. Zvolíme možnosť Vyber diplom v záložke nové diplomy – tu uvidíme diplomy rôznych kategórií, ktoré sme získali. Ďalej vyberieme formát diplomu – .pdf alebo .jpg (odporúčam .jpg), klikneme na možnosť Odeslat a diplom uložíme do počítača. Diplomi, ktoré sme si už stiahli, ostanú uložené v záložke staré diplomy).

Diplomy na webstránke EPC (Una foto 12)
Diplomy na webstránke EPC (Una foto 12)

2. spôsob – (pre informáciu), zložitejší, priamo cez program UltimateAAC kliknutím na žltú ikonku v hornej lište – Download Awards (Una foto 13). V tomto prípade je potrebné kliknúť na možnosť pre každý členský klub samostatne, vyplniť svoju volaciu značku a Download ID, čo je číselný kód pridelený pre každý diplom, ktorý príde ako automatická notifikácia na email zadaný pri registrácii.

UltimateAAC (Una foto 13)
UltimateAAC (Una foto 13)

Vďaka aktivite na FT8 som získala už viac ako 500 pekných diplomov. Prajem vám veľa úspechov, radosti zo spojení a vzácnych diplomov.

Diplom OM1ADA
Diplom OM1ADA

 

Diplom OM1ADA
Diplom OM1ADA

Andrea / OM1ADA
73!

5 1 voce
Valutazione dell'articolo
Impostare
Imposta avvisi
ospite
2 Commenti
Il più vecchio
L'ultimo I più votati
Feedback inserito
Visualizza tutti i commenti
Jirka
Jirka
2 mesi fa

Děkuji za moc pěkný návod. Moc mě pomohl.

OK7AJ
OK7AJ
1 un mese fa

Dobrý den. Pěkný článek. Vše pěkně fungovalo. Žádosti o diplomy v pohodě odcházely. Poslední měsíc po kontrole a schválení žádosti hláškaInvalid manager email”.
Aktualizoval jsem program a výsledek je stejný.
73, Tonda

2
0
Saremo felici per i tuoi commenti, Per favore, commento!X