Úplne jednoduchá nabíjačka akumulátorov

Bol som požiadaný o zhotovenie jednoduchej, no najmä lacnej nabíjačky pre štyri kusy mikrotužkových akumulátorov. Takéto akumulátory (NiCd, NiMH) sa okrem spotrebnej elektroniky často vyskytujú aj v rádioamatérskom prostredí.

Najjednoduchšie je nabíjať vybitý akumulátor 12 hodín prúdom, ktorý zodpovedá 1/10 jeho kapacity. Napríklad 1,2V/700mAh sa má nabíjať 12 hodín prúdom 70mA. Aj keď mnoho akumulátorov umožňuje aj rýchlonabíjanie, šetrnejší je opak – „pomalynabíjanie“. Napríklad ten akumulátor 1,2V/700mAh budeme nabíjať 24 hodín prúdom 35mA.

Existuje množstvo nabíjačiek, zapojenie ktoré používam síce nie je „high-end“, ale obsahuje len…. No ale radšej sa na to pozriete.
Zapojenie využíva žiarovky ako účinný obmedzovač nabíjacieho prúdu. Vybité akumulátory majú napätie približne 4x1V, spolu 4V. Ak k nemu zapojím do série žiarovku 9V/0,1A (lepšie 12V/0,1A alebo žiarovku s nižším napätím a k nej sériovo predradné rezistory) a nastavím napätie na zdroji 13,5V (9 + 4 = 13V), potom bude na začiatku nabíjania nabíjací prúd práve 0,1A. Ako sa budú akumulátory nabíjať, jeho napätie bude stúpať. Ak stúpne napríklad na 1,3V (4×1,3V = 5,2V), zákonite musí pri nemennom napätí zdroja poklesnúť napätie na žiarovke, aby bol dodržaný Kirchhoffov zákon.. Aký prúd tečie žiarovkou pri menšom napätí na nej? Áno, menší. Na konci nabíjania budú žiarovky iba slabo žnúť. Takto akumulátor takmer s istotou nemôžem poškodiť.

Schéma zapojenia je pre nabíjane gélového akumulátora 12V/7Ah, ktorý nabíjam cez dve 3V/0,3A žiarovky regulovateľným zdrojom. Základný priníp spočíva v poklese prúdu obvodom pri dobíjaní akumulátorov.

Zapojenie je veľmi jednoduché, vyžaduje len trochu laborovania pri oživovaní. Žiarovky sú totiž dosť citlivé na väčší prúd ako je nominálny, preto je vhodnejšie použiť ešte v sérii so žiarovkou výkonový trimer, ktorým nastavíme optimálny nabíjací prúd (pri vybytých akumulátoroch) a potom ho nahradíme pevnými rezistormi.

Uvedené riešenie nie je síce zázračné, ale je realizovateľné každým, kto má vhodný zdroj js napätia. Výrobná cena je asi 70 korún. Zapojenie je pritom použiteľné nielen na nabíjanie mikrotužkových akumulátorov, ale po modifikácia na nabíjanie takmer akýchkoľvek akumulátorov.

0 0 hlasy
Hodnotenie článku
Nastaviť
Nastaviť upozornenia
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba
Zobraziť všetky komentáre
0
Budeme radi za vaše pripomienky, prosím, komentujte!x