Najkratšie spojenie na 14MHz alebo stretnutie s OM1MV (VE6MV) de OM5PM


Ráno 22/7/2004 hneď ako som sa zobudil zapol som transceiver na 14MHz, že popočúvam aké sú podmienky. Vzhľadom na to, že na 14MHz nemám dobrú anténu som počul iba silné stanice… po chvíľke ladenia som zacítil silný signál. Ako som tak ladil prijímač, tak som sa naladil na frekvenciu, na ktorej vysielal Zdenek VE6MV s neuveriteľne silným signálom… po chvíľke počúvania som zistil, že vysiela ako OM1MV/M – robil spojenie do VE6. Keď dokončil spojenie, hneď som ho zavolal a dozvedel som sa, že je odo mňa vzdušnou čiarou asi 300m – kúsok za sídliskom, na ktorom bývam. Práve som sa chystal do práce (na brigádu) a keďže je to skoro po ceste, som sa tam zastavil, aby som ho mohol pozdraviť aj osobne a pozrieť sa na tu jeho zázračnú anténu, ktorú má na aute. Veď taká možnosť nie je každý deň. O pár minút som už bol na mieste, kde bol odparkovaný biely favorit so značkou OM1MV.


Zdeno ešte dokončil spojenie s DX stanicou, vystúpil z auta a podal mi ruku. Bolo to pre mňa veľmi zaujímavé stretnutie, pretože som ho veľa krát počul z jeho domáceho QTH ako VE6MV a teraz som mal možnosť vidieť ho a pokecať sním aj osobne. Našťastie bol po ruke aj kamarátov fotoaparát, takže bolo možné spraviť si na pamiatku aj zopár fotiek.

Pokecali sme spolu, ukázal mi trensceiver a anténu, ktorá sa podľa potreby dala prispôsobiť pomocou výmenných cievok na 80m, 40m, 20m … no proste super mobilka.

Bola to pre mňa česť spoznať Zdena osobne, pretože vždy, keď je príležitosť stretnúť sa s DX operátorom je to výnimočne a menej pravdepodobné ako s niekým z OM – veď možno 90% DX operátorov zo sveta nebudem mať možnosť nikdy osobne vidieť.

S pozdravom 73 & VY DX de Peter Mikulášik, OM5PM

Pridaj komentár