Nastavovanie modulácie SSB vysielača
Rôzne zvláštne SSB signály po pásme ukazujú, že toto nastavenie činí občas problémy. Ono rozhodnutie koľko hovorovej energie sa premení na VF energiu nie je až tak jednoduché. O nastavení síce hovorí každý manuál ku transceiveru, často je to trocha zložitejšie. Ako teda nastaviť SSB transceiver?
Prv, ako sa začneme venovať mikrofónu, musí byť vysokofrekvenčne zariadenie úplne v poriadku. Anténa by mala mať čo najnižšie PSV na používaných frekvenciách. Vyhovujúca hodnota PSV je 2 a menej. Ak tak nie je, na vysielaný signál bude vplývať ALC. Čo ALC je?
ALC je obvod vysielača, ktorého funkciou je obmedzovať premodulovanie, vznik rušenie v okolí vysielaného signálu (spletrovanie) a ochrana obvodov vysielača. Ak ALC zaregistruje premodulovanie, samočinne zníži zisk zosilňovacích stupňov vysielača. Druhou funkciou ALC je reflektometrická ochrana, ktorá taktiež zníži zisk zosilňovacích stupňov vysielača aby nedošlo k poškodeniu výstupných obvodov.
ALC teda vytvára určitú kompresiu signálu. Prejavuje sa to tak, že ručičky indikátora výkonu sú viac vpravo a protistanice hovoria, že signál je mohutnejší a silnejší. To platí až dovtedy, kým sa niektorá stanica z blízkeho okolia nezačne sťažovať, že váš signál je široký. V žiadnom prípade nevyužívajte ALC na „zmohutnenie“ signálu!
Aby obvody ALC, a nielen tieto obvody, pracovali správne, musíme zamedziť vnikaniu nežiadúcej VF energie do transceivera. Znamená to, že všetky prívody sa snažíme realizovať stienenými káblami a v konektoroch nešetríme na blokovacích kondenzátoroch. Vhodné je pri zariadení z kábla spraviť tlmivku, napríklad namotaním pár závitov na ferit s vysokou permeabilitou.
Zariadenie musí byť na potenciáli zeme – teda uzemnené. Inak obvody v transceiveri nemusia pracovať správne. Niektorí rádioamatéri hovoria, že nezaregistrovali rozdiel, či je alebo nie je zariadenie uzemnené. V určitých šťastných prípadoch nemusí byť na kostre zariadenia veľa VF energie. Lepšie je to však neponechávať na šťastie.
Výhodné je, ak aspoň raz za pár rokov môžete skontrolovať a dostaviť kľudové prúdy vo vysielači. Platí to najmä pre staršie zariadenia, kde sa mohol časom prúd veľmi zmeniť. Táto kontrola si však vyžaduje otvorenie zariadenia a meranie v ňom. Ak si na to netrúfate, obráťte sa na odbornú firmu.
Ak sú prvé dve podmienky splnené – vyhovujúce PSV a uzemnenie zariadenia, môžeme začať nastavovať zariadenie.
Budeme na to potrebovať umelú záťaž dimenzovanú na plný výkon vysielača. Ak sa budeme chcieť „vyhrať“ s moduláciou, jej zafarbením a podobne, dobrú službu urobí druhý prijímač pripojený na počítač, v núdzi kolega na pásme.
Vypneme všetky funkcie, ktoré ovplyvňujú moduláciu – kompresor a ekvalizér. Najprv potrebujeme zistiť „ako hovoriť do mikrofónu“. Niektoré mikrofóny sú zvlášť citlivé a nie je možné do nich hovoriť zblízka (napr. štandardný mikrofón ku FT-950). Nastavíme plný výkon a počas vysielanie nastavíme MIC GAIN tak, aby indikátor ALC bol maximálne v polovici odporúčaného rozsahu.
Takto vyskúšame niekoľko relácií s rozličnou vzdialenosťou mikrofónu od úst. Vždy dostavíme MIC GAIN na doporučenú hodnotu ALC a hľadáme poznateľné skreslenie v modulácii. Takto zistíme vhodnú polohu mikrofónu od úst.
Typ mikrofónu si vyberieme podľa svojich požiadaviek. Niekto dáva prednosť „ostrému“ zvuku, iný sýtemu s obsahom basov. Ak vám nevyhovuje dodávaný mikrofón, kúpte si iný. Môže to byť od výrobcu zariadenia, ktorý lepšie mikrofóny ponúka ako voliteľné príslušenstvo, od špecializovaného výrobcu (MFJ, HEIL), alebo svojpomocne. Na tento účel sa hodia elektretové mikrofóny ku počítačom. Ich frekvenčná charakteristika je zvyčajne veľmi plochá. Nie je však obtiažne zaradiť do modulačnej cesty RC člen, ktorým ju upravíme.
Ak máme prvý krok – nájdenie optimálnej vzdialenosti mikrofónu od úst – vyriešený, môžeme priradiť vysielaču viac modulačného signálu. Nalaďte sa na pásme na frekvenciu, kde má anténa horšie PSV a skúste rozprávať do mikrofónu ako pri pretekoch. Vplyvom pretekárskeho napätia, najmä keď sa nemôžeme dovolať, má operátor tendenciu zvyšovať hlas. Indikátor ALC v takejto situácii nesmie (!) prekračovať výrobcom odporúčanú hranicu. Ak nastavíte MIC GAIN na nižšiu, signál bude ešte čistejší. Môžete si potom vyskúšať preladiť na frekvenciu, kde má anténa PSV nižšie a uvidíte, o koľko indikátor ALC pri vysielaní klesne.
Po tomto nastavení sa môžeme začať venovať kompresoru. Prakticky aj tie najlacnejšie zariadenia obsahujú NF kompresor, tie drahšie VF kompresor. Ani s NF, ani s VF kompresiou to netreba preháňať, aby sa dostavili jej výhody. Optimálne nastavenie urobte podľa nahrávky z druhého RX-u alebo podľa posúdenia kolegu na pásme, u ktorého máte silný signál. Reálne je možné dosiahnuť kompresie 4 až 10dB podľa druhu kompresora bez skreslenia signálu.
Zapnutím kompresie sa však zmení zafarbenie modulácie. Opäť záleží na vašich požiadavkách, či je výsledný signál dobrý. Je možné využiť ekvalizér a zdôrazniť alebo potlačiť niektoré frekvenčné zložky modulácie a dosiahnuť tak signál ako chcete.
Na záver skontrolujte, či pri plnom premodulovaní neprekračuje indikátor ALC doporučený rozsah. Ak áno, uberte MIC GAIN. Ubratie MIC GAIN-u sa však prejaví aj priaznivo na signále, ak teda nechce „žmýkať“ vysielač na maximum, ale záleží vám na čistom signále, uberte.