OM7AQ – Zoltán Gyetvai

Je to pre mňa cťou – ale ja sa necítim špičkovou stanicou… som len obyčajný rádioamatér… Mám len veľký záujem o VKV techniku a túžbu o spoznanie fyzikálnych javov veľmi krátkych vĺn v rámci mojich možností. Bohužiaľ v poslednej dobe som ohraničený volným časom, prácou a rodinou.

Rádioamatérstvo som začal v r. 1979 ako mladý chlapec. Môj otec pedagóg, učiteľ fyziky, mal malú knižku o rozhlasových prijímačoch, kde som našiel popis jednoduchej „kryštálky“. Starý otec – šikovný elektrikár – mi pomohol natiahnuť anténu, moju prvú LW – a ja som skúsil zohnať súčiastky: ladiaci kondenzátor 500 pF, slúchadlá, diódu, a drôt pre cievku. Prijímač pracoval na prvé zapojenie.

V mojom rodnom meste, vo Fiľakove pracoval dobrý rádioklub – vtedy OK3KKF – tu som spoznal Ervína OM7PY (ex OK3CPY), Jula OM7JG (vtedy OK3CPN), Jozefa OM3WBC (vtedy ešte nemal značku… hi) a ostatných. Prvé spojenie som urobil na 80m CW s HA8KAZ. Pamätám si – triasla sa mi ruka, horko-ťažko som vedel klúčovať. Rádioklub na tú dobu mal slušné vybavenie – SOKA 747 a FT 225RD – robili sme experimenty na VKV – družice AO-7 a AO-8, potom aj RS, a tiež s meteor scatter. Vtedy sme mali koncák k FT 225 s výkonom 50 W, magnetofón, pamäťový elkey a anténu 8 el. Quagi. Aj s takou výbavou sa dali urobiť kompletné MS spojenia.

Antény OM7AQ V roku 1983 som dostal moju prvú vlastnú značku – OL9CQN. Pracoval som z domu na 160m s tcvr domácej výroby a anténou Inv. Vee. Na 2m som mal tcvr SSB/CW polo home made, a druhý podobný „hybrid“ tcvr na FM s 2×8 el Quagi horizontálne a vertikálne. Urobil som svoje prvé Es spojenia na 2m pod vlastnou značkou. Študoval som v Košiciach – samozrejme elektrotechniku – odkiaľ som pracoval z rk OK3VSZ. V Košiciach som spoznal aj osobne Ondreja OK3AU – náš dobrý vzťah trval až do jeho smrti. Od Ondreja som sa naučil veľa vecí o VKV. Od tej doby na KV som vysielal len príležitostne.

V r. 1986 som dostal moju druhú vlastnú značku OK3TEM. Onedlho som zakúpil tcvr Icom IC202 a urobil som k tomu koncák s GU29. Vtedy prichádzali do módy antény F9FT, urobil som šestnásťprvkovú verziu. S takým zariadením sa už vysielalo lepšie…hi.

4x21 el.F9FT na 70cm Značku OM7AQ mám od r. 1994. Väčšinou vysielam na VKV/UKV (2m, 70cm, 23 cm a 13 cm), no teoreticky som QRV aj na všetkých KV pásmach. Preto teoreticky, lebo len na dolné pásma (od 14 MHz…) mám antény…hi.

Moje skóre na VKV pásmach nájdeš v rôznych rebríčkoch. Na 2m mám polovicu DXCC – hi, 50 zemí a 293 štvorcov. Cez družice som už splnil podmienky Sat DXCC – ale nemám ešte všetky QSL… Na 2m sa mi podarilo niekoľko kompletných EME spojení, na 70 cm som tiež robil pokusy. Mojim veľkým snom je pravidelne pracovať EME v pásmach 70 cm a/alebo 23 cm. Ale na to ešte asi počkám. V poslednej dobe z dôvodu nedostatku volného času som skoro nepokročil dopredu. Od r. 1985 spolupracujem s Romanom OM3EI na časopise Rádiožurnál. Za veľký úspech považujem to, že mi píšu ľudia o tom, ako začínali pracovať cez družice a, že veľkou inšpiráciou pre nich boli moje články a príspevky v RŽ.

Satelitné antény

Čo sa týka môjho súkromného života – od r. 1989 učím – rôzne elektrotechnické predmety, v poslednej dobe elektroniku a výpočtovú techniku. Mam nádhernú rodinu, manželku s veľkým pochopením pre moje hobby a dve pekné dcérky. Okrem rádioamatérstva sa venujem počítačom (programovanie…), umeniu a kultúre.

Na mojich stránkach ešte určite nájdeš niečo, čo ešte môžeš využiť – zariadenia, antény, atď.: www.om7aq.host.sk a https://qsl.net/om7aq/.

Zoli, OM7AQ

0 0 hlasy
Hodnotenie článku
Nastaviť
Nastaviť upozornenia
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba
Zobraziť všetky komentáre
0
Budeme radi za vaše pripomienky, prosím, komentujte!x