Osciloskop z PC

Už pred dvoma rokmi ma zaujal neveľký program sľubujúci vytvoriť z PC so zvukovou kartou dvojkanálový osciloskop. Keďže osciloskop je veľmi dobrý pomocník pri oživovaní takmer čohokoľvek, program som si stiahol a používam ho dodnes. Čo teda dokáže?
Program “Oscilloscope for Windows95, version 2.51” napísal Konstantin Zeldovich a je to freeware, čiže je voľne šíriteľný. Supluje dvojkanálový osciloskop so spektrálnym analyzátorom a korelometrom. Dokáže pracovať aj v XY režime za účelom vykresľovania Lissajouových obrazcov – merania fázového posunu.

Program WinScope Pokrýva frekvenčné pásmo od 20Hz do 20kHz, maximálne vstupné napätie je asi 2V (podľa zvuk.karty). Obraz je prekresľovaný zhruba 6-krát za sekundu (podľa výkonu PC) a namerané údaje je možné uložiť do súboru.

Nároky na systém sú minimálne – procesor 486 a lepší, aspoň 8-bitová zvuková karta, W95. Na disku Vám ubudne čosi vyše 150!!! kB. Na slušnú prácu odporúčam vyrobiť si jednoduchý prepojovací kábel zakončený meracími hrotmi. Na druhú stranu pripojíme 3,5 palcový stereo jack. Treba dávať pozor, aby sme na vstup zvukovej karty nepriviedli extrémne silný signál, ktorý by ju mohol poškodiť.

Po spustení programu sa Vám zobrazí “predný panel osciloskopu”. Pomocou myši alebo klávesnice môžete meniť zisk, časovú konštantu základne, synchronizáciu, spôsob synchronizácie, oneskorenie…

Screenshot spektrálneho analyzátora Pri meraní nesinusových signálov nás môže zaujímať obsah vyšších harmonických. Na to slúži integrovaný spektrálny analyzátor. Ak presunieme kurzor na obrazovku osciloskopu, v spodnom riadku sa nám zobrazí frekvencia aj úroveň.

Niekedy nás zaujíma vzťah medzi dvoma signálmi – napríklad pri meraní skreslenia zosilňovača. Na jeden vstup oscilátora privedieme signál z generátora, na druhý výstup zo zosilňovača. Korelometerom zistíme vernosť zosilnenia.

V režime XY je možné merať fázový posun pomocou Lissajouových obrazcov. Na obrazovke je mriežka, ktorá nám uľahčí odčítavanie z obrazovky. Je nutné dať pozor na nastavenie rovnakého zosilnenia pre oba kanály, alebo prepočítavať.

K programu je veľmi kvalitná dokumentácia (v angličtine). Program si môžete stiahnuť tu: osc251.zip (88kB).

Pridaj komentár