Posúdenie roka 2007 a výhľad do roka 2008

Koniec roka je vynikajúca príležitosť na bilancovanie. Človek má pocit, že jedno obdobie končí a druhé začína. Dáva si novoročné predsavzatia. Rok 2007 nie je výnimkou. Ako príklad môže byť môj pohľad. Nazeranie na tú istú vec môžu mať dvaja ľudia odlišné, preto vopred upozorňujem, že sa jedná o čisto subjektívne hodnotenie.
Najväčšmi rezonovala v roku 2007 medzi rádioamatérmi otázka zmeny Povoľovacích podmienok. Mnoho rádioamatérov túto vec poňalo osobne – a to až tak, že „hamspirit“ na chvíľu vymizol. Viacerí intervenovali na Telekomunikačnom úrade. Na základe tlaku, ktorý sa vyvinul SZR a TÚ SR upravili pôvodný návrh, ktorý nadobudol platnosť 15.augusta.

Pre KV to znamenalo určité oživenie, určite nie niektorými predikovanú katastrofu. Práve naopak – zdá sa, že to podnietilo záujem o techniku a tiež prevádzku. Často som si v emailovej schránke nachádzal otázky ohľadom KV antén. Tí Novice, ktorí majú najväčší záujem o možnosti triedy Extra sa už isto pripravujú na skúšky, ktoré by sa mali konať v januári. Podľa dostupných správ je záujem veľký.

Bude to mať dopad na VKV? Áno, asi bude. Dôležitú úlohu zohráva hornatosť Slovenska. Zaujímavé by bolo riešenie spojenia cez kopce, čo dáva príležitosť na rozvoj linkovania prevádzačov. VKV DX prevádzka bude závislá od lokality. Niektoré QTH sú vhodnejšie, iné menej, s tým sa nedá nič robiť. Preteky, asi najzaujímavejšia oblasť VKV (spolu s technikou), budú zápasiť s nedostatkom kót. Zabezpečiť kótu pred piatimi rokmi bolo neporovnateľne jednoduchšie ako dnes, navyše niektoré kóty sú prakticky nedostupné.

Netradičnejšie druhy VKV prevádzky (MS, EME, SAT) by mohli predstavovať šancu. Vyžaduje si to však agilnosť skúsenejších rádioamatérov v oblasti šírenia skúseností a poznatkov.

Niekoľko lastovičiek na internete sa už objavilo. Kvalita spracovania webových stránok vzrástla, mnohokrát je veľmi dobrý aj obsah.

Veľmi potešujúce je, že najväčší záujem je o techniku a rôzne zapojenia. Predznačuje to, že rádioamatéri majú záujem o sebavzdelávanie a rozvoj svojej stanice. Najväčšie rádioamatérske stretnutie v Tatrách plní skôr funkciu spoločensko-obchodnú. Otázka je, dokedy bude najväčšie, lebo stretnutie v Borovciach si získava čoraz väčšiu popularitu.

Mnoho rádioamatérov potešilo s novými Povoľovacimi podmienkami pridelenie CEPT. Určite ho už viacerí v zahraničí využili. Do zahraničia si to namierili aj slovenské expedície (C5 a E4) a počínali si veľmi dobre.

Osobne bol rok 2007 dosť vyčerpávajúci – petícia, VKV contestové výjazdy, rozsiahle zmeny v hamshacku, zreparovanie staršieho koncového stupňa a viacerých zariadení (nie mojich, hi), výroba sekvencera a podobnej rádioamatérskej bižutérie, CQ WW,…

…. do roku 2008 by som si prial, aby som sa mohol venovať len tím príjemnejším oblastiam rádioamatérskeho hobby.

Mnohým ľuďom sa chcem poďakovať – postarali sa o to, aby bol predošlý rok príjemnejší – Jano, Mišo, Gabo, Maco, Števo, Martin, Igor, Rob, Chris, Ant, Charles. Zvlášť poďakovanie za neskutočnú obetavosť patrí Oliverovi a Lucke.

Čiastočne sa chcem ospravedlniť aj návštevníkom www.cq.sk – tohtoročné články mali trochu iný ráz ako v rokoch predošlých. Spôsobili to okolnosti v roku 2007, ale na druhej strane to znamená, že mnoho zaujímavých tém ešte čaká na spracovanie.

Prajem všetko najlepšie do roku 2008!

0 0 hlasy
Hodnotenie článku
Nastaviť
Nastaviť upozornenia
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba
Zobraziť všetky komentáre
0
Budeme radi za vaše pripomienky, prosím, komentujte!x