Úvaha k návrhu Povoľovacích podmienok

Amatérskou službou sa rozumie rádiokomunikačná služba na účely sebavzdelávania…., takto začínajú všetky Povoľovacie podmienky aj súčasný návrh. Skutočne?

Prehľad spojení od roku 2016 do 2021
Prehľad spojení od roku 2016 do 2021

Súčasnej DX prevádzke dominuje mód FT8 (podľa štatistík Clublog-u asi 67% QSO je v tomto móde). V automatickom režime robí spojenia počítač za Vás. Pokojne môžete nechať stanicu niekde v kúte a večer sa pozriete aké stanice pribudli v logu. Pokiaľ sú podmienky šírenia dobré, 100W stačí na spojenie po celom svete až-až.

Je teda iluzórne, že „operátor triedy N, ktorý chce vykonať skúšky osobitnej odbornej spôsobilosti operátora amatérskych staníc triedy E musí mať uskutočnených minimálne 500 spojení…“. Nemusel spraviť ani jedno spojenie, všetky spravil počítač.

Položme si otázku – aké sebavzdelávanie toto je? Prináša operátorskú zručnosť? Technickú?

No a teraz si položme otázku – nepovie si rádioamatér triedy N: „Načo sa snažiť o Extra, 100W mi stačí po celom svete, nové pásma alebo nejaké super výhody mi tá trieda neprinesie“.

Zato v návrhu sa nevyskytuje definícia počtu výkonových prvkov vysielača. Prečo? Výhody ale aj nevýhody multibeamingu sú známe. V ČR je vo vyhláške č. 156/2005 uvedené: „Výkony uvedené v odsekoch 2 a 3 nesmú byť prekročené v súčte výkonov jednotlivých vysielacích zariadení pri ich súčasnej prevádzke na jednej frekvencii a modulovaných z jedného zdroja.“

Zápisy zo zasadnutí prezídia SZR
Zápisy zo zasadnutí prezídia SZR (prameň: hamradio.sk)

Podľa správy na hamradio.sk Slovenský zväz rádioamatérov (SZR) predložil svoj návrh už v roku 2014. Nebolo by korektné, aby k dokumentu, ktorý sa týka všetkých rádioamatérov sa mali možnosť vyjadriť? Nie je to ani v uznesení zjazdu SZR http://www.szr.sk/szr/zjazdy/8/uznesenie.htm (2014) a http://www.szr.sk/szr/zjazdy/9/uznesenie.htm (2018), nájdete to však správach zo zasadnutia prezídia SZR http://www.hamradio.sk/clenske/zapisy.htm Síce posledná je z roku 2018, ale ak si prejdete staršie, zmienky o práci na Povoľovacích podmienkach nájdete. Je na členoch SZR, aby vyjadrili súhlas alebo nesúhlas s tým ako Prezídium SZR koná.

Ja nový návrh Povoľovacích podmienok považujem za nesprávny a nesúhlasím s ním.

2 28 hlasy
Hodnotenie článku
Nastaviť
Nastaviť upozornenia
guest
5 Komentáre
Najstaršie
Najnovšie Najviac hodnotené
Vložená spätná väzba
Zobraziť všetky komentáre
Adam
Adam
2 roky pred

Na druhú stranu je zase pre mňa ako Nkára ktorý robí výhradne SSB pribudnutie 20 m a 40 m pásma veľmi prínosné. A nový povoľovacie podmienky len prispejú k môjmu zdokonalovaniu a sebavzdelávaniu.

Jopo
Jopo
Odpoveď na  om0aao
2 roky pred

nebude. morseovku uz nikto z mladych nevie, ako CW vykape zacina vykapavat aj SSB. Aby udrzali dotacie zo statu tak rozdaju koncesie CBckarom a PMRkarom

selurinn
selurinn
Odpoveď na  Jopo
1 rok pred

„Kecanie“, t.j. použitie papule, teda na KV spravidla SSB, je jedným z tradičných atribútov rádia, takže vykapania SSB sa naozaj neobávam. Schopnosť použiť tlamu máš totiž spravidla v štandardnom vybavení, zakiaľ nutnosť zvládnuť CW bola kedysi bolestivo pociťovaná prekážka.
A ak je niekto technický neschop, môže mať problém vôbec pripojiť rádio k počítaču.
Zaujímavé je, že tu skoro nikto nevidí prieraznosť a relatívnu jednoduchosť napr. FT8 (čo je stále len cvrlikanie cez SSB :D) ako motivačný faktor. Je totiž motivujúce urobiť s FT8 za víkend celú Európu. Kým by začiatočník urobil podobný výlov na SSB, trvalo by to dlhšie resp. DLLLHOOO (ale pravdepodobne kratšie, ako na CW so zarátaním celej tortúry okolo naučenia sa morseho). Po takom jednoduchom nábehu si proste povie „skúsim niečo ťažšie“ (a nájde si JS8Call :D) a takto sa môže prepracovať v podstate k akémukoľvek módu v poradí ním pociťovanej obtiažnosti (ktorá je spravidla subjektívna). Ak dáš na začiatok „neprekonateľnú“ prekážku, tak to časť záujemcov odradí hneď a ďalšiu časť v priebehu prípravy na skúšky a v konečnom dôsledku neurobia nijaké spojenie nikdy. Je to to, čo chceš (aby si mal, napríklad, blahý pocit nejakej „výlučnosti“)? Pri pohľade na vekové priemery rádioamatérov a najobľúbenejšiu rubriku ich médií (SK) – ktorej proliferácia je sama osebe PR fail – nemám pocit, že toto je správna tendencia.

selurinn
selurinn
Odpoveď na  om0aao
1 rok pred

Bude. Pretože aj v EÚ je stále dosť krajín, kde je akceptácia CEPT Novice povolení na bode mrazu (Írsko, Grécko) a vo väčšine ostatných je orezaná alokácia. A ľudia zvyknú cestovať a radi by aj s rádiom.
Nechcel by som byť ani Čech. Akumulované bingo: nielen orezaná (klasici by povedali „tradičná“) alokácia, ale aj 10 W max. Pritom QRP je „neveľmi vhodný mód“ pre začiatočníka, lebo demotivuje (nie každý to berie ako challenge, ako ja – a aj to v podstate z donútenia, lebo na domácom QTH KV anténu neumiestnim, tak behám po kopcoch, pochopiteľne, nie s 5kilovým rádiom). Buď ho prekričia, alebo sa nedokričí on sám. Aj keď, pravda, v porovnaní s takými portošmi, kde si po prvom leveli licencie ešte 2 roky nezavysielate (!!!) je to raj.

5
0
Budeme radi za vaše pripomienky, prosím, komentujte!x