Реле уровня для насоса

В книге «Радиопрактика электроники Electus» на стр.. 21 опубликована схема реле уровня для насоса Штепана Бурды. Rozhodol som sa, postaviť si podobný obvod, no s menším počtom súčiastok. V originály boli použité celkovo 3 tranzistory, 1Икс 7400, 1x78L05. Použil som tiež dve snímacie polohy hladiny. V mojom zapojení boli 2 tranzistory, staré germaniové SFT125 a tyristor KT501. (Je mi ľúto nevyužiť Ge tranzistory a vyhodiť ich).


Ich h21e je okolo 300. No je možné použiť akékoľvek tranzistory PNP, v prípade NPN je nutn0 zameniť polaritu napájania. PNP tr. som použil preto, aby vo vode bol záporný pólzem. Rezistory v bázach majú hodnotu u T1 1k5, a u T2 ktorý spína riadiacu elektródu tyristora je možné použiť väčšiu hodnotu, najlepšie je použiť trimer okolo 47k. Pri kremíkových tranzistoroch bude hodnota rezistora T1 väčšia, vyhovie asi 2k2.

Napájacie napätie je možné zvýšiť, no musia sa upraviť rezistory a tranz. musia byt dimenzovane na toto napätie.

Zníženie spotreby relé. Ďalej je možné pred relé vložiť RC člen, ktorý obmedzuje prúd. Je vhodné použiť najprv trimer a potom ho nahradiť pevným rezistorom. Kondenzátor by mal mat kapacitu od 470n do 50uF podľa typu relátka. Ďalej bude potrebne použiť aj ochrannú diódu zapojenú paralelne na relátko, aby sa prepäťovým impulzom, ktorý vzniká pri odpojení napájania pre relé nezničil Ty.

Источник питания. Napájanie môže byt aj provizórne cez kondenzátor napojený na fázový vodič, obmädzovací rezistor (220), diódu, filtračný kondenzátor a zenerku. Емкость конденсатора (napojeného na fázu) by mala začínať od 1uF/250V (pri 5uF bolo nap. už 250V!). Všetky súčiastky s ktorými som obvod skúšal boli na 250V, postačia aj staré šuplíkové zásoby, u mňa to väčšinou boli ruské (lebo ruské nemajú páru!). Внимание, pracuje sa životu nebezpečným napätím 230V a preto opatrnosti nikdy nie je dosť. Vhodné je pri nastavovaní použiť oddeľovací transformátor.

Možno bude potrebné v niektorých prípadoch použiť aj vypínacie rezistory v bázach tranzistorov (napojené medzi bázu a +Ucc). Hodnota od 10k do 100k by mala stačiť. Ďalej sa môže osadiť aj filtračný kondenzátor na usmerňovacej dióde s hodnotou 10nF z dôvodu vzniku rušeniakomutácia na tejto dióde.

Toto zapojenie som vyskúšal iba na univerzálnej DPS no v praxi nebolo zapojenie aj s čerpadlom odskúšané (ešte nemáme vodu v pivnici…)

Lúči sa Rado

* S Radom sme sa celkom nezhodli na tom, či takýto zdroj vyhovuje STN alebo nie v tejto aplikácii. Vie na túto otázku niekto zodpovedne dať odpoveď? TNX, ОМ3-0122

0 0 голоса
Оценка статьи
Настраивать
Установить оповещения
гость
0 Комментарии
Отзыв вставлен
Посмотреть все комментарии
0
Будем рады вашим комментариям, Пожалуйста, комментарий!Икс