SatScape v.1.88

Zabudnite na Váš obľúbený trackingový program z DOS-u. Ste predsa majiteľom výkonného počítača s obrovskými možnosťami, tak prečo ich nevyužiť? Pred pár rokmi, keď som sa začal o satelity bližšie zaujímať som používal TrakSat. Ten vystriedal WinOrbit. V novom PC ale grafiku S3 nahradil výkonný Matrox Millenium, s ktorou som už WinOrbit nerozchodil. A tak nastal čas pre nový trackingový program.

2D pohľad na Zem so satelitmi.

Asi každého satelitného HAM-a by napadlo pozrieť sa na stránky AMSAT-u. Tam ale rýchlo zistíte, že si môžete objednať CD, ale stiahnuť takmer nič. Vďakabohu, že existujú vyhľadávače. Tak som sa dostal na stránky www.nlsa.com a www.satscape.co.uk . Druhá menovaná stránka je domovskou stránkou programu SatScape, ktorý som si stiahol (cca.7MB).

Inštalácia prebehla bezproblémovo. Po prvom spustení sa ale vyskytol problém – zemepisnú polohu je možné zadať v desatinnom aj stupňovom tvare. Pri jednom z nich (už si nespomeniem ktorom) program vyhodil chybovú hlášku. A bolo po radosti. V tom druhom tvare to ale funguje, takže to chce trošku pochopenia.

Krátkym pohľadom na menu sa zdá, že opäť nič moc. Skúsime teda 2-D (plošný) pohľad na satelitné nebo. Áááá – paráda! Super grafika, informácie o satelite (frekvencia, história), o polohe Slnka aj Mesiaca…. Navyše, tieto informácie sa dajú ľahko skryť, aby nezavadzali.

Výpis predikcií. Skúšam dať výpis predikcií satelitov – a program opäť vyhadzuje chybovú hlášku. To už začínam strácať nervy… To som ťahal tie megabajty nadarmo? Skúsim niečo iné – a fakt, pod položkou „Pass predictions“ je výborný plánovač obletov. Stačí si len vybrať satelit a stlačiť „calculate“. Na aktuálny, alebo zvolený deň sa oblety hneď objavia. Čo tak AO-7 a AO-40 na mesiac a vytlačiť? No problem. Stačí zvoliť „Preset predictions, zvoliť satelity a obdobie, či chcem výsledky uložiť do textového súboru alebo aj vytlačiť… Na konci potvrdiť a potom „Run selected job…“ Jednoduché…

Satelity na nočnej oblohe. Nálada stúpa – pozrime sa, čo je „Panoramic horizon view“. Je to pohľad na nočnú oblohu z Vášho QTH s družicami. Ak je vonku jasno a viete, kde je sever, skúste sa pozrieť tam, kam program ukazuje….

3D-view je kráľovskou vecou v SatScape. Videli ste už Zem s niekoľkými stovkami obiehajúcich satelitov? To divadlo si jednoducho nemôžete nechať ujsť.

Doplnkové služby ako aktualizácia „keplerov“, synchronizácia hodín v PC s časovou základňou či update údajov o satelitoch, možnosť hlasového upozornenia na satelit….

Hodnotenie „výborný“ ušlo programu Scota Hathera len o chlp. Nebyť tých chybových hlásení, nebolo by o čom diskutovať. Môže ísť o náhodu spôsobenú HW+SW PC. Používam K6/II-350 s 96MB RAM a spomínanou Matrox Millenium G200 a W98. Upozorním ešte, aby ste si mohli vychutnať 3D, potrebujete mať nainštalované DirectX 8.1. Ako sa teda volá Váš nový trackingový program?

0 0 hlasy
Hodnotenie článku
Nastaviť
Nastaviť upozornenia
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba
Zobraziť všetky komentáre
0
Budeme radi za vaše pripomienky, prosím, komentujte!x