Austrálska firma GenesisRadio je producentom viacerých stavebníc pre rádioamatérov. V ponuke sú predovšetkým jedno a dvojpásmové SDR transceivery. Novinkou je SDR transceiver pre pásma 160m až 6m, G59 . Základnú dosku G59 je možné rozšíriť o ďalšie bloky, napr. PA, ATU či transvertory na VKV pásma. V súčasnosti sú medzi rádioamatérmi prvé beta verzie tohto zariadenia.
V článku sa dočítate
Deklarované parametre SDR G59
Prijímač SDR
– ladiaci krok po 1Hz, IIP3 32-35dBm
– MDS: -116 až -122dBm (s predzosilňovačom: -132 to -134dBm)
– RX citlivosť je 0.15 – 0.2uV pre 10 dB S/N
– Potlačenie nežiadúcej zrkadlovej frekvencie -35dBc až -50dBc (hardware) alebo -60dBc (hardware + software) SFDR (Spurious free dynamic range) je 93-100dB až vyše 100dB pri modeli G59C
– kompresia 1dB je pri úrovni signálu + 10dBm
– prijímač ma druhý vstup pre RX anténu
Vysielač SDR
– základný výkon je 10mW, s GPA10 10W
– potlačenie nosnej frekvencie 45-60dBc (hardware)
– potlačenie nežiadúceho zrkadlového signálu TX: -35dBc až -50dBc (hardware) alebo viac ako 60dB (software)
– zabudovaný mikrofónny predzosilňovač a elektronický CW kľúč s príposluchom
Vďaka Oliverovi MW0JRX mám možnosť zoznamovať sa so základným modulom G59 bez zosilňovača (výkon 10mw). Väčšina súčiastok na plošnom spoji je v klasickom prevedení s vývodmi, iba asi tridsiatka je v SMD prevedení. Na plošnom spoji sú aj všetky konektory. Obvodové riešenie zabezpečuje aj prepínanie RX/TX I a Q signálov vedených z/do zvukovej karty.
Zhotovenie kitu vyžaduje vraj vyše 100 hodín. Stavebný postup prebieha vo fázach, pri ktorých sa osadzujú súčiastky vo funkčných blokoch, napr. napájacie obvody, mikropocesorové obvody a pod. Zapojenie určite nie je vhodné pre začiatočníka, aj keď konštrukčný návod je veľmi precízny a podrobný.
Aj keď sa mi dostal SDR transceiver G59 už zostavený a odskúšaný, prvé pokusy neboli úspešné a modul sa zdal byť nefunkčný. Až upgrade na najnovšiu verziu Genesis softwaru (upravený PowerSDR firmy FlexRadio) znamenal zmenu a konečne sa v slúchadlách ozvali prvé signály z pásma.
Na ovládanie si treba zvyknúť alebo využiť v maximálnej miere pamäte. Podľa šírky pásma zvukovej karty je možné pracovať v segmente pásma, kde je naladený oscillator (presnejšie syntetizátor Si570). Segment má šírku podľa možností zvukovej karty, v mojom prípade 96kHz. Napríklad na úplné pokrytie rozsahu 3500 – 3800kHz treba zadať štyri frekvencie do syntetizátoru.
Segment je možné zobraziť vo forme spektroskopu, vodopádu a pod. Je to veľmi výhodné najmä pri sledovaní VKV pásiem, kde je tak možné ihneď zaregistrovať aktivitu mimo frekvencie, na ktorú sme práve naladení. Využiť je možné aj druhý prijímač (signál z hlavného RX-u ide do jedného slúchadla, signál z druhého RX-u do druhého slúchadla).
Software poskytuje veľkú voľnosť pri výbere filtra či vylepšovania signálu. Samozrejmosťou je aj samostatný RX a TX ekvalizér. V TX móde je možné zapnúť aj kompresor, IF shift (manuálne posunutie modulačného signálu voči filtru, čím sa dosiahne iné zafarbenie hlasu), VOX,…
Príjem je veľmi dobrý a dovolím si tvrdiť, že v niektorých situáciách G59 SDR predčí mnoho klasických zariadení. Nedostatkom týchto zariadení je pomerne komplikované ovládanie, lebo všetky úkony je potrebné robiť myšou alebo z klávesnice. G59 ukazuje smer, ktorým sa bude vývoj zariadení uberať. Za cenu, ktorá je 349USD, je možné získať vysokokvalitné zariadenie.
Technické uloženie alebo prístup sú nevyhnutne potrebné na legitímny účel umožnenia použitia konkrétnej služby, ktorú si účastník alebo používateľ výslovne vyžiadal, alebo na jediný účel vykonania prenosu komunikácie cez elektronickú komunikačnú sieť.
Predvoľby
Technické uloženie alebo prístup je potrebný na legitímny účel ukladania preferencií, ktoré si účastník alebo používateľ nepožaduje.
Štatistiky
Technické úložisko alebo prístup, ktorý sa používa výlučne na štatistické účely.Technické úložisko alebo prístup, ktorý sa používa výlučne na anonymné štatistické účely. Bez predvolania, dobrovoľného plnenia zo strany vášho poskytovateľa internetových služieb alebo dodatočných záznamov od tretej strany, informácie uložené alebo získané len na tento účel sa zvyčajne nedajú použiť na vašu identifikáciu.
Marketing
Technické úložisko alebo prístup sú potrebné na vytvorenie používateľských profilov na odosielanie reklamy alebo sledovanie používateľa na webovej stránke alebo na viacerých webových stránkach na podobné marketingové účely.