Najboljši vhodni filter za tekmovanja – kristalni predizbirnik

Tekmovanja bodo zagotovo najtežja preizkušnja za vsakega sprejemnika. Na nekaterih območjih je veliko število konkurentov skoncentrirano na majhnem območju, niekedy aj QRO. Aby sa mohli plnohodnotne zúčastňovať contestov, je dôležité, aby sa navzájom nerušili. Vzájomné rušenie vedie k nervozite, keď nie je možné prečítať slabú protistanicu v rušení od suseda vzdialeného pár sto metrov cékviaceho o pätnásť kilohertzov vyššie….

Big guns väčšinu contestupresediana jednej frekvencii. Ich cieľom je mať čo najsilnejší signál v cieľovej oblasti a nerušený príjem, aby mohli slabé signály prečítať. Pri riešení tejto otázky sa môže dopracovať až ku špeciálnemu kryštálovému filtru laditeľnému v úzkom rozsahu s potlačením nežiadúcich signálov až o -80 dB….
Peter Haylett G3IPV sa dlhé roky venuje experimentovaniu so selektívnymi filtrami na vstupe prijímača. Nasledujúci obvod, ktorý vyvinul sa vyznačuje špičkovými parametrami a nízkou cenou. Preladenie filtra je asi 6 kHz, šírka pre pokles o -3 dB asi 500 Hz a stopband dosahuje hodnotu -80 dB (vo vzdialenosti 4 kHz) naprej 7 MHz pásme. Vklopljeno 14 MHz je rozladenie dvojnásobné, naprej 3,5 MHz polovičné. Rovnako je to aj so šírkou pásma. Na vyššie pásma je problém so zháňaním vhodných kryštálov a dosiahnuté výsledky bývajú slabšie.


Schéma zapojenia je veľmi jednoduchá. Vo vzorke boli použité kryštály so sériovou rezonanciou na 7020 kHz v puzdre HC6U. Šestica kryštálov bola vybratá z väčšieho počtu, aby ich frekvenčné rozdiely boli čo najmenšie (naredi 100 Hz).Tieto kryštály sú v UK bežne dostupné za nízku cenu. C1, C2, C3 a C4 sú miniatúrne kapacitné trimre 0 – 20 pF. Kondenzátor C5 má kapacitu 75 pF. Aby nedochádzalo k rozlaďovaniu rukou, ladiaci gombík s oskou kondenzátora je spojený nevodivým materiálom.

Aby bolo možné skutočne dosiahnuť potlačenie nežiadúcich signálov o -80 dB je nutné samozrejme celý filter stieniť. Súčiastky nie sú umiestnené na plošnom spoji, ale na pájkovacej lište. Všetky spoje musia byť čo najkratšie.

Nastavenie filtra spočíva v nastavení C1C4 na minimálny útlm. Do takého filtra samozrejme nie je možné zavysielať, iba ak miliwattmi. Pri použití separátnych antén na príjem a vysielanie a RX konektora na tranceivri je hotovo. Ináč je potrebné zaradiť relé tak, aby ani omylom nebolo možné do filtra zavysielať

0 0 glasovi
Ocena članka
Nastaviti
Nastavite opozorila
gost
0 Komentarji
Povratne informacije vstavljene
Oglejte si vse komentarje
0
Veseli bomo vaših komentarjev, Prosim, komentar!x