VQ Log 2.3b

Nedávno som začal hľadať výkonný staničný denník, na ktorom by som robil QSL agendu, štatistiky a mal zaznamenané všetky spojenia. Vyskúšal som množstvo DOS aj WIN logov, ale žiadny ma neoslovil. Za veľmi zaujímavý považujem Logger. Vyskúšal som tri verzie, v každej sa však vyskytovala rovnaká chyba v štatistike. Strohý YP Log napriek bezchybnej funkčnosti sa mi nepozdával z hľadiska grafického spracovania. Na WWC14135 som na otázku: „Aký log by ste mi odporučili na VHF?“ dostal viacero odpovedí typu: „VQ Log is cooool (špica, ak by niekto nevedel, HI). Tak som prevrátil oči a začal sťahovať tých 12 MB…. Stojí to však za to.
VQ Log 2.3b beží pod 32 bitovými Windows, čiže 95/98/NT/2000/ME alebo XP. Minimálnou konfiguráciou, na ktorej ho spustíte je Pentium so 16 MB RAM (čím viac, tým lepšie, urýchľuje to beh programu), VGA s rozlíšením 640×480 pixelov, myš a približne 10 MB miesta na harddisku (mne zhltol takmer dvojnásobok). K dispozícii je anglické, španielske a katalánske prostredie (aký je rozdiel medzi katalánskym a španielskym sa ma však nepýtajte).

VQ Log však nie je voľne šíriteľný program, ale 30-dňový shareware. To znamená, že program je možné voľne kopírovať a používať po toto obdobie. Shareware verzia je plne funkčná, má len niekoľko menej dôležitých funkcií, ktoré sú dostupné až po zaplatení registračného poplatku vo výške 15 EUR. Registrovaný užívatelia majú výhodu technickej podpory a bezplatného updatu po dobu dvoch rokov.

Hlavná obrazovka VQ Log-u. Kolónky na zadávanie údajov si konfiguruje každý rádioamatér sám.

Sila VQ Log-u spočíva v absolútnej konfigurovateľnosti. To znamená, že kolónky na vpisovanie údajov si môže vybrať samotný užívateľ, nie sa iba uspokojiť s tým, ako ich naprogramoval autor. Okrem toho sa dá samozrejme určiť aj typ kolónky (napríklad zápis dátumu), ako aj kontrola, či sú zadávané údaje správne (napr.lokátor = dve písmená, dve čísla a dve písmená). Ak tomu tak nie je, VQ Log na to okamžite upozorní.

Výborné je aj ovládanie programu. Veľmi ma potešilo, že tlačidlá ako OK a podobne netreba hľadať s lupou. Medzi kolónkami sa dá presúvať klávesou TAB, kombinácia Shift+TAB vracia o kolónku späť. V pravej časti obrazovky sa dajú navoliť rôzne textové informácie. Dist./Bearing informuje o azimute a smerovaní via short path, long path ako aj smerovanie protistanice na nás. DXCC zobrazuje základné informácie o danej DXCC entite. QSOs zobrazuje výpis predošlých spojení s danou stanicou. Personal sú osobné údaje o tejto stanici – meno, adresa, telefón…. Awards sú diplomy. Analýza spojení do diplomov sa prevádza podľa nastavenia (možnosť automatického počítania napr. IOTA).

Samozrejmosťou je prijímanie a triedenie DX spotov z webclustra, DX clustra, packet clustra. VQ Log ponúka aj ovládanie rotátora. Do vytrženia ma však priviedla QSL agenda. Tlač etikiet, adries, ale aj hotových QSL lístkov je voľne kofigurovateľná – obsah, obrázky, fonty, farby… Samozrejmosťou je možnosť používania viacerých volačiek.

Mapa znázorňujúca QSO z KN09 do JN94. Pohyb kurzora vyvoláva krátku informáciu o QRB z vlastného lokátora.

Nastavanie jednej z mnohých štatistík. Štatistiku som spomínal ako jednu zo základných vlastností, ktoré od logu vyžadujem. VQ log ponúka množstvo rôznych textových a grafických štatistík. Mapa zobrazujúca spojenia je trošku „zubatá“. Tieto údaje je možné zobraziť na obrazovke, vytlačiť, uložiť do textového a HTML súboru, čo je výhodné pri prezentácii na Internet-e.

Adress book si každý užívateľ vytvára sám, alebo môže využiť rôzne callbook-y šírené na CD (QRZ, Buckmaster). Súčasťou VQ Log-u je však aj VHF databáza Guya DL8EBW z roku 1998, ktorá obsahuje množstvo rôznych informácií o staniciach (aj OK a OM). Zvyčajne ide o značku, lokátor a pásmo, niekedy aj meno, zriedkavejšie BBS-ku, e-mail, zariadenie… Za 5 USD/EUR je však možné získať najnovšiu databázu emailom, ak zaplatíte aj poštovné, dostanete update poštou.

Veľmi pekne je spracovaný aj help k programu. Aj úplný začiatočník, ktorý hovorí dobre anglicky porozumie používaným výrazom ako je VHF, EME, SSB… Žiadny z doteraz popísaných programov na tomto portáli nedostal známku výborný – až dosiaľ. VQ Log is cooooool!

Viac sa o VQ Log-u dozviete na oficiálnych stránkach www.vqlog.com. Stiahnuť si ho môžete na týchto stránkach (12 MB), na oficiálnej stránke nájdete aj inštaláciu rozdelenú na diskety.

0 0 hlasy
Hodnotenie článku
Nastaviť
Nastaviť upozornenia
guest
0 Komentáre
Najstaršie
Najnovšie Najviac hodnotené
Vložená spätná väzba
Zobraziť všetky komentáre
0
Budeme radi za vaše pripomienky, prosím, komentujte!x