Zlý a horší SSB signál

Mať kvalitný signál je vizitkou rádioamatéra. Pritom na dosiahnutie kvalitného SSB signálu máme k dispozícii aj možnosti, ktoré roky dozadu neboli. Prečo teda vzniká zlý a horší SSB signál a ako sa mu vyvarovať?

TIP kontrolu kvality SSB signálu

Kontrolu kvality SSB signálu nie je nutné realizovať tzv. dvojtónovou skúškou osciloskopom. Väčšina komerčných rádiostaníc obsahuje merač ALC. Výraznou pomocou je ajkontrola vysielaného signálu pomocou SDR prijímača.

Prečo nám má vadiť zlý SSB signál?

SSB signál má tú vlastnosť, že si problém s kvalitou nemusíme uvedomiť, kým si ho sami nediagnostikujeme alebo nás na to niekto neupozorní. Dopad na zrozumiteľnosť môže mať až veľmi, veľmi zlý SSB signál.

Zlý SSB signál teda vadí predovšetkým iným staniciam. Dokonca sa rozmohol taký nešvár, že v pretekoch si niektoré stanice týmto spôsobom vytvárajú priestor (taktika širokých lakťov).

Zároveň však požiadavky na kvalitu vysielaného signálu určujú technické podmienky Všeobecných povoľovacích podmienok pre amatérske vysielacie rádiové stanice a normy z nich odkazujúce.

Prečo vzniká nekvalitný SSB signál?

Možných príčin je viacero, nezriedka ide aj o kombináciu viacerých faktorov. Tými sú:

Nevhodná konštrukcia SSB rádiostanice

Zväčša ide o home made rádiostanice, kde konštruktér podcenil tieto nároky. Spôsobené to môže byť napríklad intermoduláciou v niektorom obvode alebo nedostatočným potlačením nežiadúceho pásma (napr. uSDX alebo použitie nevhodného SSB filtra alebo veľmi jednoduchého fázovacieho obvodu). Príklad vylepšenia IMD produktov uBITX transceivera si môžete pozrieť na webe OM0A.

Technická závada SSB rádiostanice

Časom menia súčiastky vlastnosti. Filter v SSB rádiostaniciach nie je výnimkou rovnako ako napríklad kondenzátory v obvode predpätí zosilňovacích stupňov. Môže dochádzať aj ku zakmitávaniu niektorého zosilňovača či oblúku (sršaniu) v modulačných špičkách na prepínači v koncovom stupni.

Nesprávne nastavenie

Komerčne vyrábané rádiostanice musia spĺňať technické normy. Do určitej miery sú aj odolné voči premodulovaniu. Hlavné nastavovacie prvky SSB rádiostanice slúžia na nastavenie úrovne mikrofónneho signálu (tzv. MIC GAIN) a úrovne kompresie (tzv. COMP). Obe nastavenia súvisia. Na ich správne nastavenie výrobca uvádza postup v manuáli a taktiež bol mnohokrát spomenutý, napríklad v článkoch „VA3HDL nastavenie úrovne modulácie pre digimódy na Yaesu FT-991A“ alebo „Premodulovanie vysielača – čo je na tom zlé?“ Niektoré rádiostanice majú aj možnosť frekvenčnej úpravy modulačného signálu – opäť platí, že pre správne nastavenie sa riaďte odporúčaním výrobcu.

Ako poznať, že SSB signál je zlý?

Vynikajúco to ilustruje screenshot z prevádzky na satelite QO-100:

SSB signály na QO-100 satelite
SSB signály na QO-100 satelite

V spektre je vidieť štyri signály:

1, Signál úplne vľavo zaberá len takú šírku pásma ako je vhodné:

Kvalitný SSB signál
Kvalitný SSB signál

2, Prostredný signál je nielen silnejší, ale je vidieť, že mimo dominantného modulačného spektra zaberá aj niekoľko kHz naviac na jednu aj druhú stranu – typický nekvalitný SSB signál:

Nekvalitný SSB signál
Nekvalitný SSB signál

3, SSB signál vpravo má mierne presahy doľava, teda smerom k nižším frekvenciám. Ide zrejme o prílišné zdôraznenie hĺbok v modulácii:

Mierne nekvalitný SSB signál
Mierne nekvalitný SSB signál

4, Signál úplne vpravo je majákový signál, nejde o SSB signál

Môžem si aj ja vyskúšať SSB signál rádiostanice?

Nielen, že je to možné, ale určite by som to odporúčal. Môžeme na to využiť umelú záťaž s odbočnicou, resp. útlmovými členmi, cez ktoré privedieme vysielaný signál do kvalitného SDR prijímača a signál si skontrolujeme svojpomocne.

Druhou možnosťou je využiť niektorý z WebSDR príjímačov, napr. WebSDR OK1KPU Doubravka. Podstatné je, že Váš signál musí byť na danom prijímači zachytený v dostatočnej sile a súčasne meranie vykonáte v neobsadenom segmente pásma (a samozrejme len po nevyhnutnú dobu).

Sumár

Daný spôsob merania nie je exaktným meraním, ale vie výrazne napomôcť v prípade, že Váš signál je nekvalitný.

Často počujem (a je to pravda), že znížením modulačnej úrovne stratí prieraznosť či klesne výkon. Áno, no možno nie nutne. Oplatí sa napríklad experimentovať s frekvenčným ekvalizérom, nastavením kompresie či použitím rôznych mikrofónov. Výsledok býva často prekvapujúci!

Verím, že sa na pásme teda stretneme len s kvalitnými SSB signálmi.

Odporúčané čítanie k téme

[1] uBITX IMD modifikácie – aktualizované https://om0a.cq.sk/amaterske-radio/ubitx-imd-modifikacie/

[2] Nový zdroj předpětí pro VF tranzistorové výkonové zesilovače s bipolárními tranzistory http://www.ok2kkw.com/00003016/bias/bias_new.htm

[3] První díl článku OK1VPZ o problematice QRM ve VKV závodech http://www.ok2kkw.com/qrm1vpz.htm

[4] Druhý díl článku OK1VPZ o problematice QRM ve VKV závodech http://www.ok2kkw.com/qrm2vpz.htm

[5] Třetí díl článku OK1VPZ o problematice QRM ve VKV závodech http://www.ok2kkw.com/qrm3vpz.htm

[6] Premodulovanie vysielača – čo je na tom zlé?

[7] Replacing Yaesu FT857 IF filters https://dh1tw.de/replacing-yaesu-ft857-if-filters/

[8] Time to tidy up our SSB transmissions http://ganymedeham.blogspot.com/2020/08/time-to-tidy-up-our-ssb-transmissions.html

5 5 hlasy
Hodnotenie článku
Nastaviť
Nastaviť upozornenia
guest
1 Komentár
Najstaršie
Najnovšie Najviac hodnotené
Vložená spätná väzba
Zobraziť všetky komentáre
om1aeg
2 roky pred

Typickým problémom je kľudový prúd budiča a koncových tranzistorov, po rokoch sa mi zatiaľ „rozladili“ všetky TRX a občas ich treba „dotiahnuť“. Výrazne tým trpí FT-857, FT-817, hlavne ak sa prevážajú, sú tam klasické trimre.

1
0
Budeme radi za vaše pripomienky, prosím, komentujte!x