Contest VHF logger OM3CPW

Začiatky Stana OM3CPW na VKV

Koncom roku 2019 som sa po dlhom čase náhodou zúčastnil VKV závodu „Marconi memorial“. Na mojom ICOM-e som si zo zvedavosti naladil 144 MHz a s prekvapením som zistil, že môj 7 MHz dipól rezonuje aj na tomto pásme. Ešte väčšie prekvapenie bolo, že sa mi s touto výbavou podarilo spojenie s I02V na vzdialenosť nad 600 km. Tak som sa rozhodol odskúšať toto pásmo s trochu lepšou výbavou. Zadovážil som si 7 elementovú Yagi vrátane rotátora. Pôvodný zámer bolo dať anténu na strechu nášho paneláka, ale správca to chcel mať aj s podpismi obyvateľov, čo sa ukázal ako problém v dnešnej pandemickej situácii.

Ako náhradné riešenie sa ukázala naša záhrada, ktorá sa síce nachádza mimo panelovej výstavby v BA, ale anténa vo výške 6 m nie je bohviečo. Nakoniec však uskutočnené spojenia potvrdili, že to stálo za tú námahu.

Zadanie údajov závodu vo Contest_VHF_logger-i
Zadanie údajov závodu vo Contest_VHF_logger-i

Čo bolo za vznikom Contest_VHF_logger-u

Jedným z problémov bolo pohodlné vedenie denníka v závode. Na nete sa nájdu rôzne riešenia, niektoré sú síce kvalitne prepracované, ale zase príliš komplikované. Nájdu sa aj také, ktoré sa podobajú na rozprávku „Ako psíček a mačička robili tortu“. Takže taký „guláš“ rôznych vyskakujúcich okien. Aplikácie boli viac riešené ako logy pre kompletný denník a nie ako denník pre závod.

Riešením bolo teda vývoj špeciálneho softvéru pre záznam spojení pre VHF(UHF) contesty. Softvér som pomenoval „Contest_VHF_logger“ a cieľom bolo, aby mohol pracovať hlavne na „portable“ a to aj so staršími PC.  Ja som mal k dispozícii vyradený, ale odolný notebook Panasonic ešte s XP licenciami. Takže vývoj smeroval k tomu, aby aplikácia pracovala pod novšími i staršími verziami Windows. Vývojovým prostredím bolo Visual Studio 2010 a podmienkou jeho fungovania je minimálne inštalácia Microsoft Framework 4.0. To sa týka hlavne starších PC s Windows XP.

Softvér „Contest_VHF_logger“  v dnešnej podobe obsahuje

  • záznam spojení pre contest  vrátane exportu do formátu EDI a ADIF
  • automatické dopĺňanie lokátorov z predchádzajúcich contestov
  • zabránenie duplicity spojení ako aj možnosť vnútiť duplicitu, prípadne opravu prijatého spojenia
  • hlasový záznam spojení v dĺžke maximálne 2 minúty na reláciu
  • 13 tlačidiel pre CW a SSB komunikáciu vrátane volacích značiek a kompletného spojenia
  • nahrávanie SSB makier vrátane kompletnej hláskovacej tabuľky pre jeden jazyk
  • riadenie kĺúčovania pre CW a spínanie PTT pre SSB cez sériovú linku
  • zobrazenie spojení na mape strednej Európy v móde „Vzdialenosť“ alebo „Veľké štvorce“
  • spätný hlasový záznam pre „nezachytené“ spojenia vrátane zápisu doplnkových informácii
  • CW kľúčovanie cez sériový port alebo sínusovým CW generátorom.

Konektivita pre CW a SSV „Contest_VHF_logger“

Podmienkou správneho fungovanie softvéru je nainštalovaný sériový port a zvuková karta. Pre prvé odskúšanie stačí pripojiť mikrofón na zvukovú kartu prípadne využiť existujúci integrovaný mikrofón. Kvalita nahrávok bude tomu však aj zodpovedať. Vhodnejšie je prepojenie so samotným TCVR a to ako na úrovni audio vstupu a výstupu ako aj CW kľúčovania a PTT.

CW kľúčovanie je riešené cez COM port – pin RTS a SSB PTT cez pin DTR. Vzhľadom nato, že použitý notebook má oddelenú zem, použil som prepoj bez optočlenov. K tomu som použil dva NPN tranzistory s otvoreným kolektorom, ktoré som prepojil s TCVR. RTS a DTR pin sa prepojil s bázou jednotlivých tranzistorov cez odpor 4k7. Na bázu tranzistorov bola oproti pinu GND pripojená ZD 2,7 V kvôli ochrane proti zápornému napätiu portov. Emitory oboch tranzistorov boli pripojené na pin GND. Pokiaľ sa použijú PC s neoddelenou zemou odporúčam použiť skôr oddeľovacie optočleny kvôli vzniku možného rušenia z napájacej siete.

V minulosti som však použil riešenie s tranzistormi aj pre stolný PC pre PSK mód na KV a nebol s tým problém. Výhodou riešenia s tranzistormi je možnosť inštalácie priamo do krytky DB9 sériovej linky. Pri použití dvoch optočlenov je to o niečo komplikovanejšie.

Contest_VHF_logger nastavenie
Contest_VHF_logger nastavenie

Inštalácia softvéru „Contest_VHF_logger“

Inštalácia softvéru „Contest_VHF_logger“  je jednoduchá spustením setup.exe a následným potvrdzovaním. Na ploche sa vytvorí ikona zemegule pre odkaz s názvom Contest_VHF_logger. Kliknutím na odkaz spustíme samotnú aplikáciu. Manuál zatiaľ nie je dispozícii, ako obvykle je to vždy to posledné a niekedy je s tým najviac práce. Štartovacia verzia softvéru bola poskytnutá na CQ.sk. Softvér je „free“ verzia, stačí zaslať ID kvôli evidencii. ID za zobrazí stlačením F10, túto informáciu zašlite na stanislav.kokoska(zav)upcmail.sk. Spätne vám bude zaslaný licenčný kód. Ako každá „free“ verzia softvéru aj  „Contest_VHF_logger“  je bez garancie.

73’ Stano, OM3CPW

 

Dodatok ku aktualizáciám „Contest_VHF_logger OM3CPW“

Toto je článok, ktorý pre CQ.sk Stano napísal. Napísal som mu pár postrehov, ktoré by spríjemnili a zjednodušili ovládanie či doplnili funkciu, ktorá by mohla byť prínosom. Na mnou doteraz používanom N1MM+ oceňujem veľmi dobré ovládanie z klávesnice či možnosť využitia databáze značiek či lokátorov.

Stano sa pustil do práce a ladil. Prakticky každý týždeň mi poslal novú verziu, vždy o niečo lepšiu ako tá predošlá. Denník skutočne svižne beží aj na starších počítačoch. Odporúčam prečítať si manuál (je priložený v inštalačnom balíčku), ale tým, že nemá množstvo okien, tak je aj zrozumiteľný.

Tu stiahnete „Contest_VHF_logger OM3CPW“ (3,3MB ZIP)

5 1 hlas
Hodnotenie článku
Nastaviť
Nastaviť upozornenia
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba
Zobraziť všetky komentáre
0
Budeme radi za vaše pripomienky, prosím, komentujte!x