CQ WW SSB contest s MW5W
Pozvanie na CQ WW SSB Contest bolo lákavé: „príď a o ostatné sa nestaraj“. Háčik bol v tom, že nemám rád výšky (slabé slovo) a dopraviť sa na sever Anglicka iným spôsobom ako letecky je poriadny problém. TNX, radšej nie…
Niekoľko ďalších priaznivých faktorov však spôsobilo, že v lete som už prikývol. Okrem Olivera MW3SDO som žiadneho člena tímu osobne nepoznal. Požiadali ma o vyriešenie problému vzájomného rušenia v multi-multi kategórii, s čím mali v minulosti problémy. Oliver mal za úlohu sprevádzkovať denníky a PC sieť.
Železnice Slovenskej republiky sa ma snažili uchrániť pred letom. Rýchlik mal slušné meškanie, tak-tak som však check-in stihol. Boeing 737-700 Sky Europe efektne vzlietol, dali sme dovidenia Bratislave a po dvoch hodinách veľmi príjemného letu Good evening Manchesteru. Tam ma čakal usmiaty hostiteľ – Oliver MW3SDO.
Wales je hrdá krajina. Hrdá svojimi ľuďmi, históriou a jazykom. Najmä jazyk dýcha starodávnosťou. Slovákov si miestni cenia pre „ch“, ktoré Angličania nevedia vysloviť, HI. Ďakujem sa povie „diolch“. Názvy a mnoho nápisov je dvojjazyčných – po anglicky a po walesky.
Veľká časť krajiny je tvorená poliami a pastvinami. Domčeky sú veľmi pekné, prevažujú tehly a kameň. Zďaleka však nie sú lacné. More cítiť najmä na teplote, v niektorých oblastiach spadnú snehové vločky len raz za pár rokov. Jazdí sa vľavo a veľmi korektne, ale orientácia je niekedy veľmi obtiažna. Okolo fariem sú husté vysoké tŕňové ploty a cestičky so šírkou tak pre dve motorky. Hlavné cesty sú perfektné.
Naše QTH sa nachádzalo na najzápadnejšom výbežku Walesu na farme Roba MW0RLJ nad mestečkom Fishguard. Klobúk dole pred Robom, nasťahovať si na víkend partiu rádioamatérov chce pevné nervy a nekonečnú dávku ochoty.
Kým prví členovia tímu (Rob a G1VDP Chris, M3SDE Tim, MW0JZE Ant a Charles M0OXO) už niekoľko dní pripravovali pracoviská a antény, nám sa podarilo k Robovi dôjsť až krátko po polnoci zo štvrtka na piatok. Vďaka za GPS, lebo inak by sme to hľadali snáď dodnes.
Ráno sme sa mohli pokochať anténami, ktoré boli už pripravené: 4el. Yagi na 20m, lambda/4 vertikálom s vyzdvihnutými radiálmi na 40m a vertikálom na 80m tiež s vyzdvihnutými radiálmi. Okrem toho bola poskladaná yagi na 10m a pripravený stožiar pre 15m yagi.
Kým väčšina skladala vonku antény, Oliver pripravoval počítače a N1MM denník. Hnevala webkamera, ktorá nakoniec nebola.
Veľa času zabrala anténa na 160m, ktorá nebola vyskúšaná. MFJ-259 sa ukázala ako výborný pomocník. Podvečer prichádzali ďalší operátori – M0KCM Ian, M3POV Neil a MW0CRI Dai. Ako posledná sa pripravovala yagi na 10m. Dlho sme hľadali príčinu zlého PSV, potom štrajkoval rotátor.
Štyria sme si odskočili na nákupy do Fishguardu a… stratli sme sa. Spleť farmárskych cestičiek nad mestom potme urobila svoje. Vyskúšate všetky možnosti na križovatke a zistíte že to nie je správna križovatka, pretože nikto si nepamätá strom, ktorý je za zákrutou. GSM fungovalo kolísavo, takže naspäť sme sa vrátili až za tmy.
To chalani ešte stále bojovali s rotátorom pre 10m anténu – ale už v daždi. Úspešne boj zvládli a všetko bolo pripravené.
Dohodli sme sa na striedaniach po dvoch hodinách. Dve hodiny na jednom pásme, dve na inom pásme, dve oddych a potom znova. A občas aj šesť hodín v kuse. Náhoda chcela, že som si vylosoval vždy pásma, ktoré boli v daný čas naplno otvorené. Na úvod 40m….
Začiatok ma zastihol nie celkom pripraveného. Kým som sledoval v N1MM ako z ostatných pásiem pribúdajú spojenia, ladil som a vyzobával spojenia, lebo na výzvu nebolo miesta. FT-2000 však má veľa možností a po nastavení filtrov „takmer na šírku CW“ sa našlo miesto na výzvu a pile-up sa rozbehol.
Contest je dobrou príležitosťou porovnať zariadenia. Yaesu FT-2000 (80m, 40m a 20m) je výborné zariadenie. Radosť pracovať. FT-1000MP Mark-V (10m) bol dobrou voľbou pre toto pásmo. V dobe keď podmienky upadali a zavolala jedna stanica za päť minút bol druhý prijímač na prehliadanie pásma dobrým pomocníkom. Icom IC-756ProIII (160m) nebol zlý, ale nebolo to ono. Spektroskop je fajn na pásme, ktoré je viac-menej prázdne. Vtedy umožňuje zaregistrovať nový signál. Ale čo na pásme, ktoré kypí aktivitou? Ani DSP nič moc. Zostavu dopĺňala FT-920 (15m) a tiež moc neoslovila. Tu by sa hodil druhý RX a lepšie filtre.
Zhodou okolností mi pripadli pásma, ktoré boli vždy otovorené. Najviac času som strávil na 40m a 15m. Pile-upy boli nádherné, ale vyčerpávajúce. Väčšina staníc však spĺňala predstavy o dobrých protistaniciach, s ktorými je radosť pracovať. Ťažkosti robili najmä big guns, ktorí z ničoho nič spustili na frekvencii výzvu evidentne s cieľom nás vyštvať. Aj keď sme mali na päť pásiem koncový stupeň, stanice disponujúce štyrikrát a viac väčším výkonom spolu s väčšími anténami si s tým moc starostí nerobili a valili čo to dalo.
Snažil som sa o atraktívnu prevádzku s využitím základov piatich jazykov (angličtina, nemčina, slovenčina, polština a španielčina). Je to náročné, ale efektívne. Mnoho OK/OM staníc, s ktorými sme pracovali bolo prekvapených, ako vieme dobre po slovensky, hi.
Navštívil nás i Mr.Murphy, keď v nočnom víchre poškodil anténu na 80m. Sieť sa občas rozpadávala, ale v celku fungovala. Oliver aj v priebehu pretekov robil niekoľko zásahov. Pri mojej šichte na 160m zamrzol v pile-upe počítač aj TCVR. V závere pretekov vypovedal službu aj ATU na 160m. Anténa sa vo vetre kývala a tým menila impeanciu.
Nedeľné popoludnie ma Oliver zobral pozrieť Stumble Head Lighthouse – maják. Príjemný výlet!
S blížiacim sa koncom nás zostalo menej. Skóre sa najprv prehuplo cez 4-milióny bodov a potom aj cez 5000-ce QSO. Sily dochádzali, keďže už nemal kto striedať. Po vyše siedmych hodinách na 40m a 20m v kuse, keď už pánty na sánke škrípali pri „mexico whisky five whisky“, nadišiel koniec pre nás s Oliverom (QRL). Rob, Tim, Charles, Chris, Ant ostali až do konca CQ WW. Na konci je 5155 QSO a vyše 4.300.000 bodov.
Čo na záver? Mal som možnosť zúčastniť sa prvého veľkého KV contestu v perfektnom tíme z výborného QTH. Je možné želať si viac?
QSL lístky sú pripravené. Tim M3SDE ponúka pre OK/OM stanice možnosť získať QSL lístok jednoduchším spôsobom – nápíšte mu email na m3sde@btopenworld.com s uvedením všetkých údajov a QSL dostanete via bureau.
Chcel by som sa poďakovať Oliverovi MW3SDO s YL Luckou, u ktorých som strávil nádherný týždeň a ľuďom z MW5W – Robovi, Chrisovi, Antovi, Charlesovi, Timovi, Ianovi, Neilovi, Daiovi a ďalším, ktorí pomohli k úspechu MW5W. Zároveň mnohým OK a OM staniciam, ktoré zavolali. Ďakujem vám všetkým!