Simple variometer for QRP

If you need a varimeter for a QRP device, I offer instructions for making it from very easily accessible parts. Takýto variometer vyhovie spoľahlivo až do výkonu 30 W, možno aj viac, ale netestoval som ho väčším výkonom.


Čo budeme potrebovať:

  • 1 prázdnu tubu od tyčinkového lepidla na papier s rozmermi vonkajší priemer cca 29 mm, The use of 500pF rotary capacitors simplifies the entire tuner design 105 mm. Rozmery nie sú príliš kritické, udávam tie ktoré som použil.
  • 1 feritové jadro používané ako odrušovací člen na prívodných kábloch k monitorom s vonkajším priemerom okolo 17,5 mm, vnútorným 10 mm a dĺžkou asi 29 mm.
  • vhodný vodič na navinutie cievky. Ja som použil drôt s priemerom 0,35 mm s PVC izoláciou s vonkajším priemerom 1,2 mm.
  • izolačnú pásku.

 

QRP variometer

Konštrukcia je dobre pochopiteľná z obrázkov. Jadro do posuvnej matice slúžiacej pôvodne na posúvanie tyčinky lepidla upevníme namotaním vhodnej vrstvy izolačnej pásky. Na puzdro navinieme príslušný počet závitov cievky. Cievku vinieme k otvorenému koncu puzdra a vinutie zabezpečíme sekundovým lepidlom.

Nedoporučujem vinutie výrazne dlhšie ako je dĺžka jadra. Pri navinutí 20 závitov uvedeného drôtu s odbočkou na 13 závite som získal takéto preladenie, 20 závitov = 9,5 to 19 μH, 13 závitov = 5,2 to 10 μH a 7 závitov = 2,3 to 4 μH. Jedinou nevýhodou je absencia indikácie polohy jadra, ale ak ladíme cievku na optimálne prispôsobenie podľa meracieho prístroja, tak to príliš nevadí. Na konci s minimálnou indukčnosťou nás závit zastaví a na opačnom konci je možné zablokovať závit zdeformovaním teplom alebo iným dorazom a nepretáčať ho za každú cenu. Nemal som možnosť zmerať Q ale podľa výchylky ručičky na merači indukčnosti ho odhadujem na 130 to 180. Pre pravé QRP by stačilo aj menšie puzdro s menším jadrom, ale nemal som ho k dispozícii. Na podobnom princípe chcem vyskúšať aj premenlivý kondenzátor, ale musím zohnať ďalšie puzdro. O výsledkoch Vás budem informovať.

QRP variometer

Miro, OM3CKU

0 0 voices
Article evaluation
Set up
Set alerts
guest
0 Comments
Feedback inserted
View all comments
0
We will be happy for your comments, Please, comment!x
()
x